Artykuły filtrowane wg daty: poniedziałek, 24 styczeń 2022 https://www.portalkujawski.pl Fri, 17 May 2024 06:59:24 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Ministerstwo Zdrowia: Decyzja o przejściu na nauczanie zdalne może zapaść z dnia na dzień https://www.portalkujawski.pl/region/item/21921-ministerstwo-zdrowia-decyzja-o-przejsciu-na-nauczanie-zdalne-moze-zapasc-z-dnia-na-dzien https://www.portalkujawski.pl/region/item/21921-ministerstwo-zdrowia-decyzja-o-przejsciu-na-nauczanie-zdalne-moze-zapasc-z-dnia-na-dzien Ministerstwo Zdrowia: Decyzja o przejściu na nauczanie zdalne może zapaść z dnia na dzień

Obserwujemy sytuację w szkołach, jeśli chodzi o liczbę ognisk i ich liczebność, jeżeli osiągniemy krytyczny próg, to być może decyzje podejmiemy z dnia na dzień – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski pytany o możliwość wprowadzenia nauki zdalnej w szkołach.

 

Minister zdrowia pytany był w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Poznaniu o to, czy w związku z sytuacją epidemiczną możliwe jest przejście szkół na naukę zdalną.

 

"Ja przez weekend konsultowałem się z panem ministrem Czarnkiem i rzeczywiście widzimy dynamikę sytuacji. To znaczy zarówno po stronie pana ministra, i po mojej stronie, jest takie przekonanie, że jeżeli osiągniemy taki krytyczny próg – a my po prostu obserwujemy liczbę ognisk i ich liczebność w szkołach, która bardzo dynamicznie rośnie, to być może taką decyzje podejmiemy z dnia na dzień" – odpowiedział Niedzielski.

 

W razie stwierdzenia zakażenia COVID-19 u uczniów, wychowanków lub pracowników placówki oświatowej dyrektor szkoły lub przedszkola za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego może zawiesić zajęcia stacjonarne na czas oznaczony i przejść na nauczanie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zawieszenie zajęć może dotyczyć grupy, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego, a także całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć.

 

W piątek Ministerstwo Edukacji i Nauki podało, że w 11 województwach, w których nie było wówczas ferii, stacjonarnie pracowało 70,8 proc. szkół podstawowych i 78,6 proc. szkół ponadpodstawowych. Zdalnie pracowały 83 szkoły podstawowych i 47 szkół ponadpodstawowych. W trybie mieszanym pracowało 2805 szkół podstawowych i 1130 ponadpodstawowych.

 

Minister edukacji i nauki w poniedziałek w Programie I Polskiego Radia mówił, że resort będzie chciał utrzymać nauczanie stacjonarne w szkołach. Dodał, że "omikron rzeczywiście atakuje", ale – jak zwrócił uwagę – obecnie dzieci z siedmiu województw mają ferie, a "zatem kontakt, ruch okołoszkolny i możliwość transmisji koronawirusa w tamtych województwach są zredukowane do minimum".

 

Czarnek poinformował, że resort "obserwuje sytuację z dnia na dzień i z godziny na godzinę". Podkreślił, że "jeśli by się działo coś absolutnie dramatycznego, to będziemy podejmować szybko decyzje w wariantach, które ma na stole". Podał, że takich wariantów jest kilka. (PAP)

 

Autorki: Danuta Starzyńska-Rosiecka, Anna Jowsa

 

dsr/ ajw/ joz/

 

]]>
Regionalne Tue, 25 Jan 2022 00:35:42 +0100
,,Wody podziemne (…) są silnie zanieczyszczone” https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/21920-wody-podziemne-sa-silnie-zanieczyszczone https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/21920-wody-podziemne-sa-silnie-zanieczyszczone ,,Wody podziemne (…) są silnie zanieczyszczone”

Wyniki badań wód podziemnych w rozpatrywanym obszarze, wskazują jednoznacznie, iż wody podziemne w rejonie instalacji DNT są silnie zanieczyszczone – czytamy w raporcie końcowym, który na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska opracowano dla oceny stanu faktycznego działki, na której do 2013 roku funkcjonowała instalacja do produkcji DNT Zachemu. Podsumowanie badań opracowano w grudniu 2020 roku.

Zanim mogliśmy się wczytać, w te na pewno niepokojące dane, przez kilka miesięcy społecznik Daniel Kaszubowski walczył o ich ujawnienie. Pierwszy wniosek o ujawnienie informacji publicznej złożył w maju 2021 roku, wówczas RDOŚ w Bydgoszczy odmówił publikacji wyników badań powołując się, że mogłoby to uderzyć w bezpieczeństwo państwa. Kaszubowski odwołał się do wyższej instancji – Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie, który poparł jego, a nie bydgoski RDOŚ. O wymianie pism można by pisać dużo,ale ostatecznie wnioskowane dane są już jawne.


W toku prowadzonych badań jednoznacznie stwierdzono występowanie związków chemicznych mogących negatywnie wpływać i zanieczyszczać środowisko naturalne, w ilościach na poziomie przełamującym najwyższe dopuszczalne stężenia (NDS), zarówno wg norm określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 1 września 2016 r., w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi, jak i rozporządzeniu Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 11października 2019 r. w sprawie kryteriów i sposobu oceny stanu jednolitych części wód podziemnych – czytamy w kompilacji raportów. Badania przeprowadzała firma z Poznania, natomiast próbki badało akredytowane laboratorium w stolicy Czech Pradze.

 

Taki koktajl rozpuszczonych w wodzie różnorakich związków wynika najprawdopodobniej z wieloletniego wpływu funkcjonowania dawnych Zakładów Chemicznych ZACHEM na środowisko gruntowo-wodne – czytamy w konkluzjach - Wyniki badań wód podziemnych w rozpatrywanym obszarze, wskazują jednoznacznie, iż wody podziemne w rejonie instalacji DNT są silnie zanieczyszczone. Zanieczyszczenie to związanej est z wieloletnią działalnością przemysłową prowadzonąna tym terenie.

 

]]>
Bydgoszcz Tue, 25 Jan 2022 00:34:22 +0100
Szopiński chce, aby premier Morawiecki objął bydgoski respirator patronatem https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/21924-szopinski-chce-aby-premier-objal-bydgoski-respirator-patronatem https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/21924-szopinski-chce-aby-premier-objal-bydgoski-respirator-patronatem Szopiński chce, aby premier Morawiecki objął bydgoski respirator patronatem

W 2020 roku zespół naukowy dzisiejszej Politechniki Bydgoskiej w ciągu kilku tygodni opracował prototyp polskiego respiratora, który zyskał wstępnie bardzo wysokie oceny. Masowa produkcja jednak pomimo upływu kolejnego 1,5 roku się nie rozpoczęła. Zdaniem posła Jana Szopińskiego premier Mateusz Morawiecki powinien objąć patronat nad tym wynalazkiem.

Stwierdzono, iż zaprezentowany respirator dorównuje respiratorom obecnie znajdującym się w użytkowaniu w szpitalach, a w niektórych funkcjach je przewyższa – tak o respiratorze CoViVENTIL UCM02, którego prototyp opracowano na Politechnice Bydgoskiej, pisze wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki, opierając się na ocenach polskich specjalistów, w odpowiedzi na interpelację posła Jana Szopińskiego. Do tej pory powstało tylko 10 prototypowych modeli tego respiratora.

 

Do postępu prac we wdrażaniu produkcji CoViVENTIL UCM02 na masową skalę odniósł się na konferencji prasowej poseł Jan Szopiński z Lewicy - Moim zdaniem jeżeli zdołaliśmy na świecie opanować kwestię dotyczącą badań szczepionki, to tym bardziej respiratora, który przypominam był gotowy już w 2020 roku – ocenia parlamentarzysta - W związku z tym, w sposób bardzo miły,sympatyczny, aby nikogo nie drażnić zwracam się z oficjalną interpelacją do pana premiera Mateusza Morawieckiego, aby swoim autorytetem zechciał objąć patronat.

 

Od sierpnia 2021 roku czynione są starania o przeprowadzenie badań funkcjonalności respiratorów na zwierzętach. Obecnie uzyskana jest zgoda II Lokalnej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach w Warszawie, pozyskane są środki na te badania oraz podpisana jest umowa pomiędzy Politechniką Bydgoską a Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) o wykonanie tych badań przez zespół SGGW. Oczekiwany jest termin rozpoczęcia badań – informuje wiceminister Bernacki. Dopiero po tych badaniach będzie można złożyć wniosek o rejestrację respiratora do użytkowania w szpitalach, w praktyce pozwoliłoby to uruchomić w Bydgoszczy nowy rodzaj przemysłu, który w Polsce do tej pory się nie rozwinął.


- W odpowiedziach, które uzyskałem – znajdujemy tego typu sformułowania, że te respiratory polskie są lepsze niż respiratory zagraniczne, że są one konkurencyjne pod względem ceny, w związku z czym sami państwo przyznacie, że moje działanie i moja prośba do pana premiera jest jak najbardziej uzasadniona – ocenia poseł Szopiński.

 

]]>
Bydgoszcz Mon, 24 Jan 2022 17:36:03 +0100
W Inowrocławiu posypały się mandaty za łamanie obostrzeń https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/21923-w-inowoclawiu-posypaly-sie-mandaty-za-lamanie-obostrzen https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/21923-w-inowoclawiu-posypaly-sie-mandaty-za-lamanie-obostrzen W Inowrocławiu posypały się mandaty za łamanie obostrzeń

W weekend w powiecie inowrocławskim policjanci skontrolowali blisko 500 publicznych obiektów, w tym w szczególności punkty handlowe i galerie, sprawdzając czy mieszkańcy respektują obostrzenia, w tym przede wszystkim nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni zamkniętej. Nie obyło się bez mandatów.

Maseczki w przestrzeni publicznej zamkniętej pozwalają znacząco ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19. W weekend w skali kraju stwierdzono rekordową liczbę zakażeń, największą od początku pandemii. W naszym województwie widoczny był wzrost, ale jeszcze V fala się nie rozkręciła do rekordów.

 

W toku działań inowrocławskich policjantów nałożono 69 mandatów za nienoszenie maseczek, natomiast 9 spraw skierowano do sądu.

 

Inowrocławska policja zapowiada, że takie kontrole będą przeprowadzane codziennie.

 

]]>
Inowrocław Mon, 24 Jan 2022 16:45:39 +0100
Od jutra krótsza kwarantanna i izolacja https://www.portalkujawski.pl/magazyn/item/21922-od-jutra-krotsza-kwarantanna-i-izolacja https://www.portalkujawski.pl/magazyn/item/21922-od-jutra-krotsza-kwarantanna-i-izolacja Od jutra krótsza kwarantanna i izolacja

W Dzienniku Ustaw opublikowano w poniedziałek rozporządzenie skracające do siedmiu dni czas odbywania kwarantanny dla osób narażonych na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Zacznie obowiązywać od wtorku.

 

Zmienione rozporządzenie – w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego – wejdzie w życie z dniem następującym po ogłoszeniu, czyli 25 stycznia.

 

Zgodnie z rozporządzeniem w odniesieniu do osób, u których nie wystąpiły objawy choroby COVID-19, oraz osób, które miały styczność ze źródłem zakażenia, kwarantanna będzie kończyła się po siedmiu dniach (obecnie po 10 dniach).

 

MZ podnosi, że osoby, które rozpoczęły odbywanie kwarantanny przed dniem wejściem w życie rozporządzenia, odbywają ją na wcześniejszych zasadach.

 

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, np. po kontakcie z osobą chorą na COVID-19. W czasie kwarantanny nie można opuszczać domu, zakazane są więc np. spacery z psem czy wyjście do sklepu. W razie niepokojących objawów choroby należy skontaktować się z lekarzem. (PAP)

 

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

 

]]>
Magazyn Mon, 24 Jan 2022 16:38:35 +0100
Bydgoskie respiratory mają wysokie oceny, ale nie wiadomo kiedy trafią do produkcji https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/21912-bydgoski-respiratory-maja-wysokie-oceny-ale-nie-wiadomo-kiedy-trafia-do-produkcji https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/21912-bydgoski-respiratory-maja-wysokie-oceny-ale-nie-wiadomo-kiedy-trafia-do-produkcji Bydgoskie respiratory mają wysokie oceny, ale nie wiadomo kiedy trafią do produkcji

Stwierdzono, iż zaprezentowany respirator dorównuje respiratorom obecnie znajdującym się w użytkowaniu w szpitalach, a w niektórych funkcjach je przewyższa – tak o respiratorze CoViVENTIL UCM02, którego prototyp opracowano na Politechnice Bydgoskiej, pisze wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki, opierając się na ocenach polskich specjalistów. Jak na razie powstało tylko 10 tego typu urządzeń, wszystkie traktowane są jako prototypowe.

 

Pracę nad respiratorem rozpoczęły się w marcu 2020 roku, niedługo po tym jak pandemia COVID-19 dotarła do Bydgoszczy. Prototyp zaprezentowano już po kilku tygodniach prac. O dalsze losy respiratora pyta ministerstwo poseł Jan Szopiński w interpelacji.

 

W kwietniu 2021 roku zaprezentowano ekspertom z dziedziny anestezjologii działający respirator, a w lipcu ukończono montaż 10 egzemplarzy – odpowiada wiceminister Bernacki - Od sierpnia 2021 roku czynione są starania o przeprowadzenie badań funkcjonalności respiratorów na zwierzętach. Obecnie uzyskana jest zgoda II Lokalnej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach w Warszawie, pozyskane są środki na te badania oraz podpisana jest umowa pomiędzy Politechniką Bydgoską a Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) o wykonanie tych badań przez zespół SGGW. Oczekiwany jest termin rozpoczęcia badań.


Po tych badaniach będzie mógł być zostać złożony wniosek do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Dopiero pozytywna opinia tej instytucji pozwoli wprowadzić respirator na oddziały szpitalne. Czy uda się to w 2022 roku, na to odpowiedzi resort odpowiedzialny za polską naukę nie jest wstanie udzielić.

 

Wejście respiratora opracowanego wysiłkiem nie tylko Politechniki Bydgoskiej, ale też bydgoskiego Wojskowego Szpitala z Polikliniką oraz lokalnych prywatnych podmiotów, może sprawić, że w naszym regionie powstanie nowa gałąź przemysłu, zajmująca się produkcją respiratorów.

 

]]>
Bydgoszcz Mon, 24 Jan 2022 11:31:08 +0100