Jutro Rada Miasta Bydgoszczy zdecydować ma o zmianach dotyczących strefy płatnego parkowania. Złożono dwa projekty uchwał – autorem jednego są radni PiS, drugiego prezydent Rafał Bruski. Oba są zgodne co do tego, że należy znieść opłaty za parkowanie w centrum w soboty, co uzasadnia się wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego. Panuje już jednak rozbieżność co do przyszłości abonamentów.
W 2010 roku Urząd Marszałkowski chwalił się zakupem parowozu z 1951 roku i węgierskiej lokomotywy spalinowej z lat 60-tych. Miały one tworzyć kolej turystyczną w kujawsko-pomorskim. Koncepcja ostatecznie nie wypaliła, a słuch o zakupionych z pieniędzy publicznych lokomotywach zaginął.
W poniedziałek inowrocławscy radni przyjęli stanowisko do Sejmu Rzeczypospolitej, aby dzień 13 lipca uznać za Dzień Zgody Narodowej. Za kilka tygodni będziemy obchodzić 350-tą rocznicę bratobójczej bitwy pod Mątwami, która miała miejsce 13 lipca 1666 roku. Ta tragiczna w dziejach Polski rocznica, ma być przestrogą na przyszłość, do czego doprowadzić może bratobójcza walka wewnątrz narodu.
Od pewnego czasu docierają do nas sygnały, iż gospodarczo Bydgoszcz oddziałuje na cały region, przyciągając do pracy wielu mieszkańców również powiatu włocławskiego i miasta Włocławka. Na dzisiejszej sesji Sejmiku Województwa, reprezentujący tę część województwa, radny Wojciech Jaranowski interpelował o lepsze połączenia z Bydgoszczą.
Głosami koalicji PO – PSL Sejmik Województwa udzielił Zarządowi Województwa absolutorium za wykonanie budżetu w roku 2015. Mówiąc krótko, radni uznali, że organ wykonawczy jakim jest Zarząd Województwa, właściwie realizował politykę finansową.
Artykuł sponsorowany z pieniędzy miejskich, w którym w negatywnym świetle przedstawiany był radny opozycji Marcin Wroński, stał się jednym z głośniejszych punktów poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej. Wroński domagał się pierw wyjaśnień, później zaś pokrycia kosztów z prywatnej kieszenie przez prezydenta.
Rada Miejska udzieliła w poniedziałek prezydentowi Ryszardowi Brejzie absolutorium za wykonanie budżetu w roku 2015. Za udzieleniem absolutorium głosowało 14 radnych, 8 przedstawicieli opozycji było przeciwnych.
Ile trzeba zapłacić za metr kwadratowy kawiarenki lub ogródka piwnego? Przedsiębiorcy uważają, że za dużo wskazując, iż jest to około 3 zł, dlatego pojawia się postulat obniżenia opłat. ZDMiKP uważa z kolei, że jest on nieuzasadniony, gdyż opłata ta wynosi zaledwie 10 groszy. Zarówno przedstawiciele ZDMiKP oraz zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz nie mieli jednak odwagi bronić się na Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Po prostu schowali głowę w piasek, wyrażając wobec radnych i gości komisji zwykłą pogardę.
Co roku przed Świętami Bożego Narodzenia Szlachetna Paczka publikuje ,,Raport o biedzie”. Tegoroczny raport zawiera niestety również wstydliwe dla społeczeństwa informacje: problem skrajnego ubóstwa dotyka 400 tys. dzieci i 300 tys. seniorów – rok do roku mamy wzrost o 40 tys. osób.
Od 1 stycznia w województwie kujawsko-pomorskim nie będzie wolno wykorzystywać do ogrzewania pieców bezklasowych oraz na paliwa stałe niespełniających norm Unii Europejskiej. Była ostatnio dyskusja o przesunięciu tego terminu w czasie, ale samorządowcy tego nie zdecydowali. Marszałek Piotr Całbecki zapowiedział w nowym roku debatę i sugerował, że w dużej mierze egzekwowanie tych przepisów dzisiaj to martwe prawo. Czy, aby na pewno?