Jesteś tutaj: HomeMagazynArtykuły filtrowane wg daty: poniedziałek, 02 maj 2016

Święto Konstytucji 3 Maja z założenia jest dla Polaków dniem radosnym. Przyjęta 3 maja 1791 druga na świecie i pierwsza w Europie nowoczesna konstytucja miała na celu naprawę państw polskiego. Dzisiaj Polska jest republiką parlamentarną, przyjęta w 1791 roku konstytucja była przez republikanów mocno krytykowana, gdyż osłabiała swobody obywatelskie na rzecz wzmocnienia pozycji monarchy. Ustanawiała ona nowy ustrój: monarchię konstytucyjną.

Opublikowano w Regionalne

W poniedziałek na Bielawkach odbyła się ostatnia droga Jarosława Wenderlicha, którego śmierć wszystkich zaskoczyła. Przez ostatnie dni w mediach publikowane były życiorysy zmarłego, jednak to dopiero osobiste świadectwa wyrażone podczas ceremonii pogrzebowych, przez osoby znające go osobiście, pozwoliły pokazać kogo tak na prawdę żegaliśmy. Postać wyjątkową, która wiernie służyła Polsce i Bydgoszczy.

Opublikowano w Bydgoszcz

Na Placu Wolności w Bydgoszczy odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej oraz Dnia Polonii i Polaków za granicą. Wicewojewoda Józef Ramlau przekazał uroczyście będącą symbolem polskiej państwowości biało-czerwoną flagę komendantowi Straży Miejskiej w Bydgoszczy. Ukształtowała się bowiem w naszym województwie tradycja, iż wojewoda co roku przekazuje barwy narodowe przedstawicielowi jednej z formacji mundurowych.

Opublikowano w Bydgoszcz

Jutro (3 maja) rozpoczną się VI Koncerty Maryjne z Różą. W tym roku będą one wyjątkowe z racji przypadającej 29 maja 50-tej rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Pięknej Miłości przez Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego oraz jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski.

Opublikowano w Bydgoszcz

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak podczas wizyty w Zabrzu rozwiał wszelkie wątpliwości dotyczące polityki metropolitalnej nowego rządu. Powstanie tylko metropolia śląska, jako dobrowolna współpraca miast z konurbacji górnośląskiej. Oznacza to, że metropolia bydgoska nie powstanie.

Opublikowano w Regionalne
poniedziałek, 02 maj 2016 10:15

W 706 urodziny króla Kazimierza

W sobotę, gdy w Bydgoszczy ks. Roman Kneblewski odprawiał Mszę Święta za Bydgoszcz i jej mieszkańców, przypadały 706 urodziny króla Kazimierza III Wielkiego, który nadał Bydgoszczy prawa miejskie, co otworzyło drogę do szybszego rozwoju. Sylwetkę władcy przedstawia Bartłomiej Grabowski z Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego.

Opublikowano w Historia

Warte obejrzenia

« Grudzień 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
  • Skrajne ubóstwo z tendencją wzrostową

    Co roku przed Świętami Bożego Narodzenia Szlachetna Paczka publikuje ,,Raport o biedzie”. Tegoroczny raport zawiera niestety również wstydliwe dla społeczeństwa informacje: problem skrajnego ubóstwa dotyka 400 tys. dzieci i 300 tys. seniorów – rok do roku mamy wzrost o 40 tys. osób.

    Etykiety: Szlachetna Paczka
  • Czy osoby, które nie wymieniły pieców faktycznie nie mają się czego obawiać?

    Od 1 stycznia w województwie kujawsko-pomorskim nie będzie wolno wykorzystywać do ogrzewania pieców bezklasowych oraz na paliwa stałe niespełniających norm Unii Europejskiej. Była ostatnio dyskusja o przesunięciu tego terminu w czasie, ale samorządowcy tego nie zdecydowali. Marszałek Piotr Całbecki zapowiedział w nowym roku debatę i sugerował, że w dużej mierze egzekwowanie tych przepisów dzisiaj to martwe prawo. Czy, aby na pewno?

    Etykiety: smog

Wiadomości z regionu