Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Tomasz Rega chciałby w czerwcu odbyć posiedzenie komisji, które poświęcone byłoby sytuacji w klubie WKS Zawisza Bydgoszcz SA, w szczególności sprawie herbu i unieważnionej uchwały przez Sąd Apelacyjny. Do tego będzie potrzebna jednak wola polityczna większości Rady Miasta Bydgoszczy.
Przewoźnik PolskiBus, który oferował przewozy pomiędzy największymi miastami Europy Środkowej wchodzi w bliską współpracę z Flixbusem, który obsługuje przewozy na terenie Niemiec, Holandii i Szwajcarii. Niestety Bydgoszcz może się czuć na tym polu zmarginalizowana.
Na wdrożenie ustawy metropolitalnej w Polsce, niektóre samorządy, oczekiwały wiele lat, w szczególności ze Śląska. Gdy w 2010 roku minister w rządzie Donalda Tuska Elżbieta Bieńkowska kończyła pracę nad Koncepcją Przestrzennego Zagospodarowania Kraju do 2030, to pojawiły się nadzieje na szybkie przyjęcie ustawy wspierającej polaryzacyjno-dyfuzyjny model rozwoju. Przełomem okazał się rok 2015, gdy za sprawą inicjatywy poselskiej, Sejm przyjął ustawę o związkach metropolitalnych, którą następnie podpisał Andrzej Duda. Okazuje się jednak, że to wszystko najprawdopodobniej trafi do kosza, tak przynajmniej zapowiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak.
Do tej pory za pośrednictwem bydgoskiego ratusza wypłacono 3602 świadczeń w ramach rządowego programu Rodzina500+ na łączną kwotę 1,4 mln zł. Do tej pory o takie wsparcie złożono w Bydgoszczy ponad 16 tys. wniosków. Są one na bieżąco weryfikowane przez urzędników, zaś pieniądze sukcesywnie przelewane, z wyrównaniem na dzień 1 kwietnia. Jeżeli zatem ktoś otrzyma pozytywną decyzję w maju czy w czerwcu, to i tak otrzyma pieniądze za kwiecień.
W naszym województwie nie brakuje miejsc, gdzie można w letnie dni wypoczywać nad wodą. Niestety nie zawsze robimy to z rozwagą, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, dlatego też policjanci i przedstawiciele innych służb muszą być gotowi na skutki ryzykownych zachowań. W Harcerskim Ośrodku Wypoczynkowym w Krówce Leśnej niedaleko Koronowa, odbyły się wspólne ćwiczenia.
Kilkanaście dni temu informowaliśmy o orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał, iż samorządy nie mają prawa pobierania opłat za parkowanie w soboty. W Bydgoszczy póki co za parkowanie w centrum w sobotę płacić musimy, dlatego dzisiaj radni Prawa i Sprawiedliwości złożyli projekt uchwały, który wprowadziłby w życie interpretację prawną NSA, czyli zniósł płatne parkowanie w soboty. Najprawdopodobniej Rada Miasta Bydgoszczy nad tą sprawą pochyli się pod koniec maja.
Wyszła Szkoła Przedsiębiorczości im. Księcia Kazimierza będzie pierwszą uczelnią wyższą bliżej związaną z Inowrocławiem. Obecnie w Inowrocławiu funkcjonuje co prawda wydział zamiejscowy Wyższej Szkoły Gospodarki, ale WSP poprzez przyjęcie kujawskiego patrona chce się w życie miasta wpisać na trwałe.
Druh Marek Jasiński (1961-2016) pochodził z Torunia, przez ostatnie lata był związany z Towarzystwem Gimnastycznym ,,Sokół” w Gniewkowie. W myśl naszych haseł „w zdrowym ciele zdrowy duch” oraz „Bóg – Honor – Ojczyzna” realizował cele i był zawsze oddany Sokolstwu Polskiemu.
Ruch Obywatelski Lepsza Bydgoszczy działa w służbie miastu od dwóch lat. Prezentujemy sprawozdanie z drugiego roku działalności społecznej.
Co roku przed Świętami Bożego Narodzenia Szlachetna Paczka publikuje ,,Raport o biedzie”. Tegoroczny raport zawiera niestety również wstydliwe dla społeczeństwa informacje: problem skrajnego ubóstwa dotyka 400 tys. dzieci i 300 tys. seniorów – rok do roku mamy wzrost o 40 tys. osób.
Od 1 stycznia w województwie kujawsko-pomorskim nie będzie wolno wykorzystywać do ogrzewania pieców bezklasowych oraz na paliwa stałe niespełniających norm Unii Europejskiej. Była ostatnio dyskusja o przesunięciu tego terminu w czasie, ale samorządowcy tego nie zdecydowali. Marszałek Piotr Całbecki zapowiedział w nowym roku debatę i sugerował, że w dużej mierze egzekwowanie tych przepisów dzisiaj to martwe prawo. Czy, aby na pewno?