Artykuły filtrowane wg daty: piątek, 11 marzec 2016 https://www.portalkujawski.pl Sat, 18 May 2024 13:02:52 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Nie dopuścić do powtórki tragicznej historii https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/8635-nie-dopuscic-do-powtorki-tragicznej-historii https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/8635-nie-dopuscic-do-powtorki-tragicznej-historii

W lipcu przypadnie 350 rocznica bitwy pod Mątwami, wydarzenia w historii Polski dość tragicznego, gdyż polski szlachcic stanął przeciwko rodakowi, na wskutek wewnętrznych konfliktów politycznych. Doszło do rzezi, w wyniku której odnotowano wśród wojsk królewskich ok. 3 tys. ofiar. Warto pamiętać, aby historia się nie powtórzyła. Polskie Towarzystwo Historyczne z tej okazji przygotowuje specjalne obchody.

Poniżej prezentujemy treść publikacji prezesa inowrocławskiego PTH dr hab. Tomasza Łaszkiewicza:

Bitwa do której doszło 13 lipca 1666 r. w rejonie przeprawy przez Noteć była kulminacją wojny domowej wywołanej przez rokosz hetmana Jerzego Lubomirskiego. W pamięci historycznej zapisała się jako jaskrawy przykład braku pohamowania w wewnętrznych konfliktach politycznych. Rzeź jakiej dokonali rokoszanie na wojskach królewskich pochłonęła ok. trzy tysiące ofiar. Przypadająca w tym roku 350. rocznica bitwy jest właściwą okazją do przypomnienia i upamiętnienia tego smutnego wydarzenia. Dlatego też, jako organizacja powołana m.in. do podnoszenia poziomu świadomości historycznej, podjęliśmy działania zmierzające do zorganizowania odpowiednich obchodów.

 

Już w roku ubiegłym przeprowadziliśmy rozległe kwerendy i badania terenowe dotyczące wydarzeń sprzed trzech i pół wieku. Przygotowaliśmy szczegółowy program obchodów, wystąpiliśmy też o stosowny patronat honorowy. O szczegółach poinformujemy podczas otwartego spotkania Polskiego Towarzystwa Historycznego, na które zapraszamy przedstawicieli mediów oraz wszystkich zainteresowanych. Prezes Oddziału PTH – dr hab. Tomasz Łaszkiewicz wygłosi też prelekcję pt. „Mątew już nie ma!”. Powołamy ponadto Komitet Społeczny, do którego chcemy zaprosić przedstawicieli lokalnych władz samorządowych i administracyjnych, uczestników życia społeczno-politycznego oraz przedsiębiorców. Spotkanie odbędzie się w środę, 16 marca 2016 r., o godz. 17.00 w Saloniku Literacko-Artystycznym Biblioteki Miejskiej im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Raz jeszcze zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

 

Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się nie tylko do poszerzenia wiedzy historycznej, ale również skłonią do głębszej refleksji nad współczesnym życiem publicznym, kulturą i stylem uprawiania polityki. Jesteśmy przekonani, że partykularne interesy różnych grup społecznych czy politycznych winny ustępować miejsca wartościom ponadczasowym, do których zaliczamy dobro Ojczyzny, legalizm, poczucie wspólnoty narodowej, sprawiedliwości i uczciwości. W imię tych wartości potrzeba nam w życiu publicznym więcej umiaru i dystansu do polityki, aby wojna domowa, która była naszym udziałem przed 350 laty, nigdy więcej nie mogła się powtórzyć.

 

]]>
Inowrocław Fri, 11 Mar 2016 22:43:11 +0100
Seklerzy domagali się autonomii w Transylwanii https://www.portalkujawski.pl/magazyn/magyarhirek/item/8634-seklerzy-domagali-sie-autonomii-w-transylwanii https://www.portalkujawski.pl/magazyn/magyarhirek/item/8634-seklerzy-domagali-sie-autonomii-w-transylwanii

W czwartek 10 marca w rumuńskim Targu Mures manifestowało około 10 tys. osób, którzy przeszli Parku Pamięci Męczenników do centrum miasta. Wydarzenie miało na celu uczcić powstanie z 1854 roku oraz być wyrazem manifestu wobec oczekiwania autonomii węgierskiej.

 

Transylwania zwana również Siedmiogrodem jest terenem zamieszkiwanym przez dużą mniejszość seklerską. Grupa etniczna jaką są Seklerzy natomiast utożsamia się z narodem węgierskim. Do 1920 roku Siedmiogród był częścią Węgier, jednak na mocy traktatu z Trianon stał się częścią Rumunii.

 

 

10 marca 1854 roku miała miejsce egzekucja seklerskich przywódców powstania przeciwko monarchii Habsburgów. Węgry były bowiem wówczas częścią rządzonej przez ten ród Austrii. Dzień 10 marca jest co roku obchodzony jako Dzień Wolności Seklerów.

 

 

 

Dążenia Seklerów do autonomii są przyczyną konfliktów dyplomatycznych węgiersko-rumuńskich. Węgrzy zarzucają państwu rumuńskiemu represje wobec mniejszości w Transylwani. Jak się dowiedzieliśmy, wczoraj na teren Rumunii nie chciano wpuścić węgierskiego posła Istvána Szávay, który posiadał paszport dyplomatyczny. Wcześniej ten polityk objęty był roczny zakazem wstępu.

 


Rumuńskie służby zawróciły autokar z działaczami partii Jobbik jadącymi z Budapesztu

]]>
Magyar Hirek Fri, 11 Mar 2016 19:41:32 +0100
Fitch podnosi ocenę finansową Bydgoszczy https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/8633-fitch-podnosi-ocene-finasnowa-bydgoszczy https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/8633-fitch-podnosi-ocene-finasnowa-bydgoszczy

Kilka tygodni temu o dobrych wynikach finansowych Bydgoszczy mówił skarbnik miasta Piotr Tomaszewski. Dzisiaj potwierdza to międzynarodowa agencja Fitch Ratings, która podwyższyła międzynarodowy długoterminowy rating miasta na B+++. Krajowy rating długoterminowy został natomiast podniesiony z A(pol) do A+(pol).

- Podniesienie ratingów do takiego poziomu zdarza się rzadko. Ocena analityków to dowód, że przyjęta przez nas polityka oszczędności i racjonalnego wydawania każdej miejskiej złotówki była trafiona – komentuje informacje prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

 

Wyższa wiarygodność finasnowa miasta, w ocenie międzynarodowej agencji ratingowej, ułatwi pozyskanie atrakcyjnych form finansowania inwestycji w najbliższych latach.

 

Podniesienie ratingów odzwierciedla poprawę wyników operacyjnych Bydgoszczy wspieraną przez dobre zarządzanie finansowe i rosnącą gospodarkę lokalną. Rating uwzględnia również umiarkowane zadłużenie i bezpieczny wskaźnik spłaty zadłużenia – ocenia Fitch Ratings. Analitycy doceniają przede wszystkim wysoki poziom nadwyżki operacyjnej, czyli fakt, iż stosunek dochodów bieżących i wydatków bieżących ulega ciągłej poprawie. Czyli coraz mniej wydajemy na bieżącą działalność. Rok budżetowy 2015 dzięki temu zakończyliśmy zyskiem w wysokości 14 mln zł, choć przy jego uchwalaniu zakładaliśmy 136 mln zł deficytu.

 

Zdaniem prezydenta Bruskiego, poprawa ratingu Bydgoszczy, to również zasługa rozwoju gospodarczego, czyli spadku bezrobocia i nowych inwestycji kapitałowych w mieście, głównie na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.

 

]]>
Bydgoszcz Fri, 11 Mar 2016 19:20:22 +0100
II wojna światowa rozpoczęła zagładę polskich dworów https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/8632-ii-wojna-swiatowa-rozpoczela-zaglade-polskich-dworow https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/8632-ii-wojna-swiatowa-rozpoczela-zaglade-polskich-dworow

W piątek w bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego otwarto wystawę poświęconą zagładzie dworów w województwie białostockim, którą przygotował oddział IPN w Białymstoku. Jak tłumaczył inicjator wydarzenia dr Andrzej Bogucki, historia ziemiaństwa była w całej Polsce podobna. Rozmawiano przy tej okazji o dramatycznych dziejach polskiego ziemiaństwa.

 

- Dlaczego w Bydgoszczy mówimy o ziemiaństwie białostockim? Jest to bowiem jedyna tego typu wystawa w Polsce. Historia dworów polskich jest podobna i łączy je chociażby sprawa dekretu PKWN z 1944 roku, który doprowadził do masowej konfiskaty majątków – mówił dr Andrzej Bogucki.

 

O tradycjach polskiego ziemiaństwa następnie powiedział pracownik Instytutu Historii PAN prof. Przemysław Olstowski – Pracowitość i pilnować były wpajane dzieciom w domu rodzinnym. Ważnymi wartościami dla tej warstwy społecznej był też patriotyzm i przywiązanie do tradycji.

 

Profesor Olstowski podkreślał, iż takie wychowanie miało wpływ na duże zaangażowanie ziemiaństwa w działalność niepodległościową.

 

W okresie zaborów dwory w całej Polsce były ważną częścią walki o zachowanie polskiej kultury. Późniejszy czas II Rzeczypospolitej przyniósł natomiast w wielu obszarach kraju problemy gospodarcze. Wojna celna z Niemcami doprowadziła do utraty rynków zbytu, a ziemiaństwo żyło przecież z rolnictwa. Natomiast toczone na terytorium Polski działania wojenne od 1914 roku pozostawiły po sobie duże zniszczenia. Dlatego też wiele dworów zostało obciążonych hipoteką.

 

- To wszystko stawiało dalszą przyszłość warstwy ziemiańskiej pod dużym znakiem zapytania – powiedział prof. Olstowski.

 

Największą tragedię przyniosła jednak II wojna światowa, w szczególności wkroczenie Armii Czerwonej na tereny wschodniej Polski. I skutki działań sowietów stały się przedmiotem odsłoniętej wystawy – Województwo białostockie miało to do siebie, że spotkało się z okrutną represją sowiecką. Sowieci weszli tutaj z walką klasową, a klasa właścicieli dworu była przewidziana do likwidacji. Bolszewicka propaganda nawoływała do morderstw panów – mówił podczas prelekcji dr Łukasz Lubicz-Łapiński z białostockiego IPN, będący również działaczem Związku Szlachty Polskiej. Lubicz-Łapiński dokumentuje stan dworów na swoim terenie i z przykrością, pokazują slajdy, przyznał, iż ulegają one ciągłej degradacji. Wywłaszczone dwory przekształcono w PGR, których mieszkańcy nie dbali o nie. Dębowe podłogi o dużej wartości tożsamościowej, wykorzystywano jako zwykłe drewno na opał.

 

 

- Warstwa ziemiaństwa tworzyła polskie państwo podziemne – mówił o patriotycznych postawach właścicieli dworów, białostocki pracownik IPN. Przybliżył on bliżej historię dwóch rodów: Jaruzelskich i Ramotowski. Pierwsze nazwisko jest nam dobrze znane za sprawą postaci generała, który stał się postacią bardzo kontrowersyjną. Łukasz Lubicz-Łapiński opowiadając o historii tego rodu wymienił przedstawicieli, którzy uczestniczyli chociażby w powstaniach przeciwko Rosji. W czasie II wojny światowej rodzina trafiła na Syberię, później Wojciech wstąpił do armii gen. Berlinga, po przejściu szlaku bojowego zaczął robić karierę w Ludowym Wojsku Polskim, które podległe było Moskwie, w pewnym sensie odchodząc od tradycji swoich przodków.

 

]]>
Bydgoszcz Fri, 11 Mar 2016 19:07:06 +0100
Idzie wiosna. Idą remonty dróg https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/8630-idzie-wiosna-ida-remonty-drog https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/8630-idzie-wiosna-ida-remonty-drog

Jeszcze w marcu rozpocznie się odnawianie nawierzchni ulicy Nasypowej, niedługo później remontów spodziewać możemy się również na ulicach w Fordonie. W dalszych planach znajduje się remont ulicy Saperów na Jachcicach.

 

Ulica Nasypowa miała zostać wyremontowana już w ubiegłym roku. Z powodu prac remontów przeprowadzonych przez Zakład Gazowniczy prace trzeba było przesunąć o kilka miesięcy. Nasypowa łączy ulicę Nakielską z Błoniem. Zakres remontów zakłada również rewitalizację chodników.

 

W dalszej kolejności znajdują się ulice Korfantego (od Preisa do Twardzickiego) oraz Andersa (od Kleeberga do Kasztelańskiej) w Fordonie. Remontowane będą również ulice Piłsudskiego (od Taczaka do Altanowej) oraz Swobodna (od Wyzwolenia do Piłsudskiego). Drogowcy w tym roku chcieliby również wyremontować ulice Kaliskiego, Brzechwy i Skarżyńskiego.

 

]]>
Bydgoszcz Fri, 11 Mar 2016 08:02:25 +0100