W czerwcu Sejm przyjął ustawę ułatwiającą dostęp do części zawodów, przygotowaną przez byłego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, Znosi ona między innymi obowiązkowe szkolenia i egzaminy dla taksówkarzy z topografii miasta. Chyba, że dana gmina uzna za potrzebne prowadzenie takich szkoleń – przeciwny takiej deregulacji jest bydgoski ratusz.
W środę obchodziliśmy 128 rocznicę urodzin profesora Jana Czochralskiego, wybitnego polskiego naukowca, którego odkrycia sprawiły, że korzystamy dzisiaj z komputerów, telefonów komórkowych oraz nowoczesnych smartphone. Rocznicy urodzin profesora nie przespali uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy, którzy wzięli udział we Flash Mobe.
Dokładnie 128 lat temu, 23 października 1885 roku w Kcyni, urodził się Jan Czochralski, zapewne mało kto się spodziewał, że mieszkaniec tego niewielkiego miasta zrobi w przyszłości wielką karierę i dokona przełomowego dla ludzkości odkrycia.
Poniedziałkowe posiedzenie sejmiku wywołało niemalże w całym województwie duże emocje. Przegłosowano strategię rozwoju województwa. Politycy PO i PSL chwalą ten dokument, opozycja uważa, że jest to zbiór pobożnych życzeń. Do tego dochodzi oburzenie części bydgoskich środowisk zapisami o duopolu. W tym natłoku różnych opinii zapomniano jednak rzeczowo ocenić, jak województwo rozwijało się przez ostatnie 15 lat, jak zrealizowano poprzednie strategie dla kujawsko-pomorskiego.
Tradycją się stało, że przy wsparciu organizacyjnym Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszcz, w okresie Święta Zmarłych organizowane są kwesty na rzecz ratowania najstarszych bydgoskich cmentarzy. W tym roku TMMB chce uratować bramę cmentarza Nowofarnego, której stan jest coraz gorszy oraz pękający grób wybitnego bydgoskiego konstruktora Władysława Paciorkiewicza.
Zanim minęła doba od ogłoszenia propozycji zmian taryf i ulg w komunikacji publicznej, to pojawiło się już wokół nich wiele kontrowersji, także w koalicji PO – SLD. Decyzję o nowych stawkach radni mają przyjąć w przyszłą środę.
Okres II wojny światowej był wyjątkowo okrutny dla naszego regiony. Spowodowane było to między innymi bliskością granicy z III Rzeszą, ale także chęcią odwetu Niemców za Powstanie Wielkopolskie z przed 20 lat. Zamordowano tysiące Polaków, w szczególności polską inteligencję.
Co roku przed Świętami Bożego Narodzenia Szlachetna Paczka publikuje ,,Raport o biedzie”. Tegoroczny raport zawiera niestety również wstydliwe dla społeczeństwa informacje: problem skrajnego ubóstwa dotyka 400 tys. dzieci i 300 tys. seniorów – rok do roku mamy wzrost o 40 tys. osób.
Od 1 stycznia w województwie kujawsko-pomorskim nie będzie wolno wykorzystywać do ogrzewania pieców bezklasowych oraz na paliwa stałe niespełniających norm Unii Europejskiej. Była ostatnio dyskusja o przesunięciu tego terminu w czasie, ale samorządowcy tego nie zdecydowali. Marszałek Piotr Całbecki zapowiedział w nowym roku debatę i sugerował, że w dużej mierze egzekwowanie tych przepisów dzisiaj to martwe prawo. Czy, aby na pewno?