Jesteś tutaj: HomeMagazynSzczerbiec – symboliczne insygnium królewskie

Szczerbiec – symboliczne insygnium królewskie

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Magazyn niedziela, 14 grudzień 2014 16:55

W ostatnim czasie głośno zrobiło się o incydencie z Łodzi, gdzie policjanci uznali flagę narodowców ze ,,Szczerbcem” za symbol faszystowski. Z tego też powodu warto bliżej przyjrzeć się historii tego insygnium królewskiego oraz jego symbolice.

Mówimy tutaj o mieczu, który towarzyszył polskim władcom już od czasów piastowskich. Na temat jego powstania jest kilka legend, stąd też nie wiemy dokładnie w jakich okolicznościach został on wykuty. Kronika wielkopolska stwierdza, że miecz ten został wyszczerbiony w 1018 roku w Kijowie przez Bolesława I Chrobrego, który uderzył nim w Złotą Bramę. Sam miecz otrzymać miał wraz z koroną od cesarza niemieckiego Ottona III na zjeździe gnieźnieńskim w 1000 roku.

 

Tę wersję można jednak łatwo podważyć, gdyż w tym okresie nie istniała Złota Brama. Mieściła się za to w dzisiejszej stolicy Ukrainy tzw. Wielka Brama Kijowska o której wspomina Gall Anonim, który także nawiązuje do możliwości wyszczerbienia o nią polskiego miecza koronacyjnego. Problem jednak w tym, że szczerbienie znajduje się na głowni miecza, a nie na jego ostrzu.

 

Faktem jest jednak to, że ,,Szczerbiec” po raz pierwszy został użyty przy koronacji Władysława Łokietka w 1320 roku oraz kolejnych polskich władców. W 1795 roku miecz został zrabowany ze skarbca na Wawelu przez Prusaków. Później trafił do prywatnej kolekcji ambasadora Rosji, skąd wykupiono go do muzeum państwowego w Petersburgu. Polsce zwrócono go w 1928 roku na mocy traktatu ryskiego. W czasie II wojny światowej przechowywany był wraz z najcenniejszymi polskimi zabytkami w Kanadzie. Od 1959 przechowywany jest przez Państwowe Zbiory Sztuki na Wawelu. Tam też wystawiony jest na widok publiczny.

 

Szczerbiec jest zatem jedynym zachowanym do dzisiaj insygnium królewskim z okresu piastowskiego.

 

Symbolika narodowa

W okresie dwudziestolecia międzywojennego do symboliki ,,Szczerbca” nawiązywał obóz polityczny Romana Dmowskiego. Miecz owinięty w biało czerwoną szarfę ma symbolizować dążenie do wielkiej Polski, czyli do silnego państwa jakie pozostawić miał nam Bolesław Chrobry, który był pierwszym stwierdzonym właścicielem ,,Szczerbca”. Po 1989 roku symbolikę tą wykorzystuje przede wszystkim Młodzież Wszechpolska, która ideologicznie nawiązuje do myśli politycznej Romana Dmowskiego.

 

Flaga ze Szczerbcem na obchodach rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

 

Należy tutaj zaznaczyć, że wielu narodowców oddało życie w czasie II wojny światowej broniąc ojczyzny przed faszystowskim najeźdźcą, jakim były Niemcy Adolfa Hitlera. W obozie koncentracyjnym Auchwitz-Birkenau zamordowany został jeden z prezesów Młodzieży Wszechpolskiej Jan Mosdorf.

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
  • Marszałek chciałby rozmawiać tylko o tym co wygodne, ale to pokazuje kryzys samorządności wojewódzkiej

    Gdy w poniedziałek ukazała się u nas publikacja o tym, że ,,media władzy”, czyli wydawane za nasze pieniądze przez samorządy i tworzone przez urzędników przemilczały krytyczny dla promu w Solcu Kujawskim raport NIK, w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbywała się sesja Sejmiku Województwa. Po wypowiedziach marszałka Piotra Całbeckiego nie należy się specjalnie dziwić, że podlegli mu pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju temat przemilczeli w ramach swoich mediów.

  • Polski budżet wchodzi pod lupę Komisji Europejskiej. To sygnał, że się zadłużamy

    Komisja Europejska otworzyła wobec Polski i kilku innych państw procedurę nadmiernego deficytu – jest to co prawda dopiero pierwszy krok, ale jednocześnie jest to wyraźny sygnał, że musimy przestać rozszerzać wydatki państwa. Zdaniem analityków przyczyną tego jest realizacja socjalnych obietnic wyborczych jak waloryzacja 800+, a także konieczność zwiększenia wydatków na armię, co z kolei spowodowane jest sytuacją międzynarodową.

Wiadomości z regionu