Jesteś tutaj: HomeMagazynPolska drużyna nie przystąpi do litewskich rozgrywek

Polska drużyna nie przystąpi do litewskich rozgrywek

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn piątek, 07 luty 2014 17:16

Polonia Wilno nie przystąpi na dzień dzisiejszy do rozgrywek zaplecza litewskiej Ekstraklasy.  Klub nie dostał licencji z powodów finansowych. Jest to duża strata dla  Polaków zamieszkujących na Litwie, gdyż był ważnym elementem budowania polskiej tożsamości narodowej na kresach wschodnich.

W ostatnich tygodniach relacje polsko-litewskie coraz bardziej  się psują. Część litewskich intelektualistów jeszcze kilka dni temu apelowało o wyrzucenie z koalicji rządowej Akcji Wyborczej Polaków na Litwie.

 

W przypadku Polonii głównym problemem nie jest jednak polityka lecz ekonomia. Od kilku tygodni działacze klubowi bezradnie apelowali o wparcie finansowe, gdyż drużyny nie stać, aby przystąpić do piłkarskich rozgrywek. Polonia na wsparcie nie mogła liczyć także ze strony polskiego rządu mimo, że prawie co piąty mieszkaniec Wilna jest Polakiem.

 

Jak się szacuje, koszt walki o litewską Ekstraklasę to około 500 tys. zł. Na chwilę obecną Polonia nie otrzymała jednak licencji na grę I ligi. Do póki nie znajdą się pieniądze klub z Wilna nie ma nawet szans na podejmowanie ewentualnych negocjacji z władzami ligi.

 

Polonia Wilno powstała w 1990 roku. Wywalczony w 2011 roku awans na zaplecze Ekstraklasy był największym sukcesem w historii tego klubu. Pierwszy sezon w I lidze Polonia zakończyła na 5 lokacie, tracąc do premiowanego awansem do A Ligi 3 miejsca tylko 8 punktów. 

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Kolejowy poker marszałka województwa (komentarz)

    Najprawdopodobniej nigdy nie dowiemy się po co Sejmik Województwa powoływał spółkę mającą świadczyć przewozy kolejowe – jak informowaliśmy kilka dni temu, wyniki przetargu wieloletniego będą obowiązywać dopiero od grudnia, ale 2022 roku, natomiast władze województwa będą musiały na ten rok dogadać się z innymi przewoźnikami, bowiem spółka wojewódzka nie jest wstanie świadczyć przewozów od 12 grudnia. Być może marszałek w tej sprawie po prostu przekombinował.

  • Ministerstwo Zdrowia: Obostrzenia będą wdrażane regionalnie

    Drugi dzień z rzędu mamy w Polsce ponad 5,5 tys. nowych zakażeń. Na razie nie pojawiły się jeszcze zapowiedzi konkretnych obostrzeń, natomiast wiceminister zdrowia Waldemar Kraska daje do zrozumienia, że spodziewać możemy się obostrzeń zróżnicowanych regionalnie. W ostatnich dniach za połowę zakażeń w skali kraju odpowiadały trzy województwa: lubelskie, podlaskie i mazowieckie.

Wiadomości z regionu