Jesteś tutaj: HomeMagazynPolscy i Węgierscy narodowcy jednym głosem o Ukrainie

Polscy i Węgierscy narodowcy jednym głosem o Ukrainie

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Magazyn poniedziałek, 03 luty 2014 12:38

Głos w sprawie sytuacji na Ukrainie zabrali przedstawiciele polskiego Ruchu Narodowego oraz Ruchu na rzecz lepszych Węgier (trzeciej siły w węgierskim parlamencie). Obie organizacje podkreślają, że głównym celem działalności polityków polskich i węgierskich powinna być troska o mniejszości narodowe zamieszkujące terytorium Ukrainy.

Wzywamy nasze rządy, aby połączyły swe wysiłki w zakresie stosowania zagranicznych i krajowych środków politycznych w celu ochrony praw mniejszości etnicznych mieszkających na Ukrainie – pisze Ruch Narodowy i Jobbik w specjalnym oświadczeniu.

 

Oczekujemy od naszych rządów, które niezależnie od tego, kto będzie rządził Ukrainą w przyszłości, aby zdecydowanie dążyły do zapobiegania oficjalnego honorowania Stephana Bandery oraz utrzymanie prawa do języka mniejszości narodowej wraz z zwiększeniem dotacji z budżetu państwa na nauczanie języków ojczystych – piszą polscy i węgierscy narodowcy. W swoim stanowisku oczekują także zapewnienia należnej infrastruktury do rozwoju  kultury mniejszości etnicznych.

 

Szczególnie zagrożona czuje się mniejszość Węgierska zamieszkująca Zakarpacie, której przedstawiciele prośbę o obronę wystosowali do rządu w Budapeszcie. Natomiast wśród Polaków duże kontrowersje wywołuje kult Stephana Bandery, którego na zachodniej Ukrainie próbuje się lansować jako bohatera narodowego. Jest on jednak jednym z autorów rzezi jaką dokonano na Polakach na Wołyniu. Ruch Bandery współpracował także w czasie II wojny światowej z hitlerowcami.

 

Część ekspertów obawia się, że gdyby do władzy na Ukrainie doszli nacjonaliści, to chcieli by uczynić oni kraj jednakowy etnicznie, co było by zagrożeniem dla polskiej kultury na kresach wschodnich. 

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Kolejowy poker marszałka województwa (komentarz)

    Najprawdopodobniej nigdy nie dowiemy się po co Sejmik Województwa powoływał spółkę mającą świadczyć przewozy kolejowe – jak informowaliśmy kilka dni temu, wyniki przetargu wieloletniego będą obowiązywać dopiero od grudnia, ale 2022 roku, natomiast władze województwa będą musiały na ten rok dogadać się z innymi przewoźnikami, bowiem spółka wojewódzka nie jest wstanie świadczyć przewozów od 12 grudnia. Być może marszałek w tej sprawie po prostu przekombinował.

  • Ministerstwo Zdrowia: Obostrzenia będą wdrażane regionalnie

    Drugi dzień z rzędu mamy w Polsce ponad 5,5 tys. nowych zakażeń. Na razie nie pojawiły się jeszcze zapowiedzi konkretnych obostrzeń, natomiast wiceminister zdrowia Waldemar Kraska daje do zrozumienia, że spodziewać możemy się obostrzeń zróżnicowanych regionalnie. W ostatnich dniach za połowę zakażeń w skali kraju odpowiadały trzy województwa: lubelskie, podlaskie i mazowieckie.

Wiadomości z regionu