Jesteś tutaj: HomeMagazynSytuacja na Ukrainie się uspokaja

Sytuacja na Ukrainie się uspokaja

Napisane przez  Ł.R. / OSW / Radio Wnet Opublikowano w Magazyn czwartek, 30 styczeń 2014 21:23

Ostatnie dni dużo uwagi polskie media poświęcały sytuacji na Ukrainie. Trudno się temu dziwić, gdyż ten kraj bezpośrednio graniczy z Polską. Sytuacja u naszego wschodniego sąsiada powoli się uspokaja, co jest tutaj jednak najważniejsze, odbywa się to bez większych ingerencji ze strony innych państw.

Prezydent Wiktor Janukowycz we wtorek zgodził się wycofać z pakietu ustaw antydemokratycznych. Dymisję złożył też rząd Mykoła Azarowa. Nie wiadomo jednak kiedy ukonstytuuje się nowy gabinet. Na pewno ostatnie dni osłabiają pozycję prezydenta Janukowycza i  wzmacniają opozycję. Zauważyć można także, że coraz mniej osób protestuje na kijowski majdanie.  

 

Protesty mogą jednak jeszcze trwać, gdyż brakuje porozumienia w kwestii warunków amnestii - Można przypuszczać, że przez kolejne dni będzie pogłębiało się jednak napięcie między władzą a opozycją w sprawie warunków amnestii. Przyjęta przez Radę ustawa jest dla opozycji nie do przyjęcia, a tym samym nie doprowadzi do uspokojenia nastrojów protestu, w tym zwłaszcza „rozpuszczenia” Majdanu – czytamy w opracowaniu Ośrodka Studiów Wschodnich w Warszawie. Eksperci przewidują ,że opozycja będzie  oczekiwać zmian ordynacji wyborczej i przyśpieszonych wyborów prezydenckich licząc przy tym, że rozpadać będzie się obóz polityczny prezydenta Janukowycza.

 

Dymisja rządu nie oznacza zatem zakończenia kryzysu politycznego, zmniejsza jednak prawdopodobieństwo powrotu do jego najbardziej ostrej, siłowej fazy. Opozycja, pod presją Majdanu będzie próbowała zmusić władze do kolejnych ustępstw. Prezydent Janukowycz będzie z kolei próbował przeciągać negocjacje, skonsolidować swoje zaplecze polityczne oraz osłabić mobilizację ruchu protestu – czytamy w pracy OSW.

 

Federalizacja Ukrainy?

Z Partii Regionów Janukowycza wyszła natomiast propozycja federalizacji Ukrainy.  W praktyce oznaczało by to podział kraju na regiony, które otrzymały by większą władzę niż obecnie. Ograniczona została by natomiast władza centralna. Miało by to pozwolić na uspokojenie napięć pomiędzy regionami. Trzeba sobie bowiem zdawać, że Ukraińcy są mocno podzielenie, część jest pro rosyjska i nie chce  integracji z Unią Europejską, inni zaś chcą jak najbardziej oddalić się od Rosji w kierunku zachodu.

 

Autorem tej koncepcji jest deputowany ukraińskiego parlamentu Wadim Kolesniczenko, który jednemu z ukraińskich portali mówi - My się nie pchamy do was, wy nie pchajcie się do nas. Żyjmy w jednym kraju, ze wspólnymi granicami i wspólnym terytorium. Stopniowo określimy sobie sposób życia

 

Polska kampania wyborcza na Ukrainie

Rosyjska dyplomacja uważa, ze winne krwawych starć są państwa zachodnie, które uczestnicząc w wiecach przeciwko legalnie wybranemu prezydentowi, podjudzały atmosferę w tym kraju. Zarzut ten kierowany jest także do Polaków.

 

Zdaniem ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, który uważa , że politycy PiS i PO w Kijowie urządzali sobie kampanie wyborczą przed eurowyborami -Politycy walą tam bo trwa obecnie kampania wyborcza. To jest cynizm naszych polityków. Dotyczy to i PiS-u i PO. Pokrzyczą, pokrzyczą i cieszą się, że wielką politykę uprawiają–  powiedział w wywiadzie dla radia Wnet. W opinii duchownego nie maja oni jednak żadnego wpływu na przebieg wydarzeń na Ukrainie. 

 

Bydgoszczanie zbierają

Wczoraj pierwsze paczki z pomocą dla protestujących zostały wysłane z Bydgoszczy do Kijowa. W tę inicjatywę zaangażowali się ukraińscy studenci, którzy kształcą się na bydgoskich uczelniach.  Dary zbierane są w klubokawiarni 1138 przy ulicy Henryka Sienkiewicza 6. Potrzebne są przede wszystkim leki, ciepła odzież oraz artykuły spożywcze z długim terminem spożycia. 

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Kolejowy poker marszałka województwa (komentarz)

    Najprawdopodobniej nigdy nie dowiemy się po co Sejmik Województwa powoływał spółkę mającą świadczyć przewozy kolejowe – jak informowaliśmy kilka dni temu, wyniki przetargu wieloletniego będą obowiązywać dopiero od grudnia, ale 2022 roku, natomiast władze województwa będą musiały na ten rok dogadać się z innymi przewoźnikami, bowiem spółka wojewódzka nie jest wstanie świadczyć przewozów od 12 grudnia. Być może marszałek w tej sprawie po prostu przekombinował.

  • Ministerstwo Zdrowia: Obostrzenia będą wdrażane regionalnie

    Drugi dzień z rzędu mamy w Polsce ponad 5,5 tys. nowych zakażeń. Na razie nie pojawiły się jeszcze zapowiedzi konkretnych obostrzeń, natomiast wiceminister zdrowia Waldemar Kraska daje do zrozumienia, że spodziewać możemy się obostrzeń zróżnicowanych regionalnie. W ostatnich dniach za połowę zakażeń w skali kraju odpowiadały trzy województwa: lubelskie, podlaskie i mazowieckie.

Wiadomości z regionu