Jesteś tutaj: HomeMagazynPrawosławni kończą święta

Prawosławni kończą święta

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Magazyn środa, 08 styczeń 2014 19:13

Gdy w poniedziałek katolicy w dniu wolnym od pracy obchodzili Święto Objawienia Pańskiego (zwane też Świętem Trzech Króli) prawosławni spożywali swoją wigilię. Dzisiaj w tradycji kościoła wschodniego przypada drugi dzień świąt.

W Polsce prawosławnych może być nawet pół miliona, choć ostatni spis powszechny wykazał, że do tej wiary przyznaje się 156 tys. obywateli naszego kraju. Święta związane z przyjściem zbawiciela na świat obchodzą dokładnie 13 dni po katolikach. Ma to związek z tym, że w kościele prawosławnym nadal obowiązujący jest kalendarz juliański, który jest o kilkasetlat starszy od gregoriańskiego (wprowadzony w 1582 roku przez papieża Grzegorza XIII), z którego korzystamy.

 

 Wyznawcy religii wschodnio chrześcijańskiej do świąt Bożego Narodzenia przygotowują się po przez post, który trwa 40 dni.  W czasie kolacji wigilijnej spożywją gotowaną pszenicę polewaną miodem zwaną socziwą. Zamiast opłatka dzielona jest prosfora, czyli przaśny chleb.  W nocy w cerkwiach odbywają się nabożeństwa.

 

Najwięcej prawosławnych żyje w Polsce wschodniej. W Bydgoszczy w centrum miasta mieści się parafia p.w. św. Mikołaja, tuż przy pomniku króla Kazimierza III Wielkiego. Należy ona do diecezji łódzko-poznańskiej (w dekanacie bydgoskim znajdują się jeszcze dwie parafie – w Toruniu i Włocławku). Łącznie w Polsce jest 6 diecezji prawosławnych. Dodatkowo w wojsku polskim funkcjonuje ordynariat polowy. Zwierzchnikiem kościoła prawosławnego w Polsce jest Sawa.

 

Wiara prawosławna opiera się o to samo Pismo Święte jak w przypadku katolików. Początkiem podziału kościołów była schizma w 1054 roku. Przyczyną były różnice kulturowe jakie pojawiły się w podzielonym na dwie części Cesarstwie Rzymskim – zachodnim opartym o kulturę łacińską i wschodnim Bizancjum, gdzie dominowała kultura śródziemnomorska.

 

Kościół Prawosławny jest znacznie bardziej konserwatywny i bardzo ostrożny w przyjmowaniu jakichkolwiek zmian. Odwołuje się on zatem w ten sposób w sposób szczególny do tradycji z pierwszych wieków chrześcijaństwa, czego przykładem jest korzystanie nadal z kalendarza juliańskiego.

 

W 2012 roku głowa rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Cyryl I podpisała wraz z przewodniczącym polskiego episkopatu apb. Józefem Michalikiem porozumienie o pojednaniu narodu polskiego i rosyjskiego. 

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Kolejowy poker marszałka województwa (komentarz)

    Najprawdopodobniej nigdy nie dowiemy się po co Sejmik Województwa powoływał spółkę mającą świadczyć przewozy kolejowe – jak informowaliśmy kilka dni temu, wyniki przetargu wieloletniego będą obowiązywać dopiero od grudnia, ale 2022 roku, natomiast władze województwa będą musiały na ten rok dogadać się z innymi przewoźnikami, bowiem spółka wojewódzka nie jest wstanie świadczyć przewozów od 12 grudnia. Być może marszałek w tej sprawie po prostu przekombinował.

  • Ministerstwo Zdrowia: Obostrzenia będą wdrażane regionalnie

    Drugi dzień z rzędu mamy w Polsce ponad 5,5 tys. nowych zakażeń. Na razie nie pojawiły się jeszcze zapowiedzi konkretnych obostrzeń, natomiast wiceminister zdrowia Waldemar Kraska daje do zrozumienia, że spodziewać możemy się obostrzeń zróżnicowanych regionalnie. W ostatnich dniach za połowę zakażeń w skali kraju odpowiadały trzy województwa: lubelskie, podlaskie i mazowieckie.

Wiadomości z regionu