Jesteś tutaj: HomeMagazynPrzegląd zagraniczny: Ochłodzenie zbożowe w relacjach polsko-ukraińskich i kluczowy dla Hiszpanii tydzień

Przegląd zagraniczny: Ochłodzenie zbożowe w relacjach polsko-ukraińskich i kluczowy dla Hiszpanii tydzień

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn poniedziałek, 25 wrzesień 2023 19:25

Nie sposób byłoby nie wspomnieć w Przeglądzie Zagranicznym o ochłodzeniu w relacjach polsko-ukraińskich, które wyszło z powodu sporu o przewóz ukraińskiego zboża – rozwiązania sytuacji nie ułatwia kampania wyborcza w Polsce oraz wypowiedzi prezydenta Ukrainy Wołodymira Zelenskiego.

Skoro poruszono już temat wyborów – w Hiszpanii wybory parlamentarne odbyły się w lipcu, jak informowaliśmy w poprzednich wydaniach, żadna ze stron nie zdobyła pewnej większości. W tym tygodniu parlament o wotum zaufania poprosi rząd Alberto Feijóo, lidera Partii Ludowej która zdobyła najwięcej głosów, jeżeli uzyska większość to przynajmniej chwilowo hiszpański kryzys zostanie zażegnany. Jeżeli nie będzie większości, to król najprawdopodobniej powierzy misję stworzenia rządu urzędującemu premierowi z partii socjalistycznej Pedro Sanchezowi. Jeżeli również jego rząd nie uzyska większości, to na stole leżą przyśpieszone wybory w styczniu.

 

Sporo uwagi poświęcamy Hiszpanii, bowiem w Polsce sondaże również pokazują, że zarówno rządzący PiS i blok tzw. opozycji demokratycznej mogą nie być wstanie stworzyć rządu.

 

Kolejne tematy dzisiejszego Przeglądu Zagranicznego to: plany Parlamentu Europejskiego na ekologiczne paliwo lotnicze oraz przepisy, które mają chronić w Unii bardziej kredytobiorców.

 

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
  • Nie zgodziliśmy się, aby prawa do polskiej pieśni patriotycznej przywłaszczył sobie amerykański kapitał

    Gdy 11 listopada publikowaliśmy w serwisie YouTube relację z bydgoskich obchodów, nie zakładaliśmy, że stanie się ona przedmiotem większego sporu. W naszym materiale pojawia się na końcu wykonanie pieśnie ,,Boże coś Polskę” przez orkiestrę wojskową oraz uczestników nabożeństwa, jak się okazało prawa autorskie do tej pieśni postawił sobie przypisać amerykański podmiot TuneCore, a procedury przyjęte przez Facebook-a sprzyjały korzystniejszemu rozstrzygnieciu dla TuneCore.

  • Modernizacja Magistrali Węglowej utknęła w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

    Modernizacja linii kolejowej nr 201, czyli historycznej Magistrali Węglowej ma być jedną z ważniejszych realizacji najbliższej dekady w Polsce, mówimy bowiem o wartej prawie 10 mld zł inwestycji pomiędzy Bydgoszczą i portem Gdynia. Południowy fragment tej inwestycji od kilku lat nie może się doczekać jednak na decyzję środowiskową, co może doprowadzić, że za chwilę termin zakończenia robót w 2028 roku przestanie być aktualny.

    Etykiety: linia nr 201

Wiadomości z regionu