Jesteś tutaj: HomeMagazynJak brzmi teoria życia?

Jak brzmi teoria życia?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn sobota, 03 czerwiec 2023 16:10

Tak brzmi polski tytuł książki popularnonaukowego publicysty Carla Zimmera, jego dzieło po przeczytaniu nie da nam jednak odpowiedzi na to pytanie, bardziej utwierdzi nas w przekonaniu, że to jedna z największych zagadek ludzkości, którą autor liczy, że być może uda się rozwiązać naukowcom za jego życia.

Wydana w 2021 roku książka Life's Edge przez Carla Zimmera, od niedawna jest dostępna za sprawą Wydawnictwa Poznańskiego pod polskim tytułem ,,Co to jest życie?”. I o ile nie pada odpowiedź na to zasadnicze pytanie, to możemy poznać z jej lektury wiele odpowiedzi, bowiem autor opisuje o wielu odkryciach naukowych, w szczególności tych, które zmieniły nasze spojrzenie na postrzeganie życia: Nie wykluczone, że za kilak stuleci ludzie spojrzą wstecz, przyjrzą się naszym próbom zrozumienia życia i nie będą mogli uwierzyć, że wykazaliśmy się taką ślepotą. Cztery stulecia temu nasi przodkowie patrzyli w nocne niebo i widzieli tajemnicze światła – pisze Zimmer, my dzisiaj wiemy, że tamte tajemnice światła to ciała niebieskie.

 

Na samym końcu dzieła sporo uwagi autor poświęca naukowcowi Lee Croninowi, według którego istnieje duża szansa, że w ciągu kilku lat rozwiążemy tajemnice życia. Cronin wyraża pogląd w opozycji do wielu naukowców, iż nawet roboty będą wstanie tworzyć życie.

 

W XIX wieku wierzyli, że Skłodowska Currie odkryła tajemnice życia

Carl Zimmer na samym początku dużo uwagi poświęca polskiej noblistce Marii Sklodowskiej-Currie i odkryciu przez nią radu, który generował światło - ,,Ludzie zastanawiali się, czy będzie on filarem nowej cywilizacji” - piszę autor i przytacza tytuł artykułu z New York Times w tamtym okresie: ,,Czy rad pozwolił odkryć sekret życia?”.

 

Dzisiaj wiemy, że ekspozycja organizmów na rad prowadzi do nowotworów, tak też zmarła Skłodowska-Currie, która z radem pracowała. Z drugiej strony na tych odkryciach opiera się dzisiejsza energetyka jądrowa, można jednak wykorzystywać je też do niesienie zagłady konstruując broń atomową.

 

Carl Zimmer poza publikowaniem książek popularnonaukowych, w których porusza zagadnienia związane z ewolucja jest także publicystą m.in. New York Times, National Geographic czy Discovery.

 

Warte obejrzenia

« Kwiecień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
  • Nie zgodziliśmy się, aby prawa do polskiej pieśni patriotycznej przywłaszczył sobie amerykański kapitał

    Gdy 11 listopada publikowaliśmy w serwisie YouTube relację z bydgoskich obchodów, nie zakładaliśmy, że stanie się ona przedmiotem większego sporu. W naszym materiale pojawia się na końcu wykonanie pieśnie ,,Boże coś Polskę” przez orkiestrę wojskową oraz uczestników nabożeństwa, jak się okazało prawa autorskie do tej pieśni postawił sobie przypisać amerykański podmiot TuneCore, a procedury przyjęte przez Facebook-a sprzyjały korzystniejszemu rozstrzygnieciu dla TuneCore.

  • Modernizacja Magistrali Węglowej utknęła w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

    Modernizacja linii kolejowej nr 201, czyli historycznej Magistrali Węglowej ma być jedną z ważniejszych realizacji najbliższej dekady w Polsce, mówimy bowiem o wartej prawie 10 mld zł inwestycji pomiędzy Bydgoszczą i portem Gdynia. Południowy fragment tej inwestycji od kilku lat nie może się doczekać jednak na decyzję środowiskową, co może doprowadzić, że za chwilę termin zakończenia robót w 2028 roku przestanie być aktualny.

    Etykiety: linia nr 201

Wiadomości z regionu