Jesteś tutaj: HomeMagazynPrzegląd zagraniczny: Gdzie w Europie przybywa najwięcej ukraińskich uchodźców

Przegląd zagraniczny: Gdzie w Europie przybywa najwięcej ukraińskich uchodźców

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn poniedziałek, 22 maj 2023 16:56

Agenda ONZ szacuje, że poza krajem przebywa co piąty Ukrainiec, co spowodowane jest rosyjską agresją. Mowa o około 8 mln Ukraińców, sprawdzamy gdzie przebywa ich najwięcej. Główny nasz temat to jednak utrzymująca się od 30 miesięcy w Hiszpanii susza i rekordowa pomoc dla hiszpańskich rolników.

Temat suszy w Hiszpanii powinien nas interesować, bowiem zmiany klimatyczne, w tym ich wpływ na rolnictwo, od wielu lat dostrzegamy także w Polsce. I choć to zjawisko jest u nas obecnie mniej uciążliwe, to warto patrzeć co robią inni, aby z ich doświadczeń móc w przyszłości wyciągnąć wnioski. W maju hiszpański rząd przeznaczył rekordowe ponad 2 mld euro na pomoc hiszpańskim rolnikom, którzy ucierpieli w wyniku suszy. Wiele samorządów wprowadziło restrykcje dotyczące oszczędzania wody, podobny krok wprowadził też francuski region Pireneje Wschodnie, w którym zakazano sprzedaży basenów ogrodowych, a za ich napełnianie wodą grożą kary finansowe. W Hiszpanii wzrasta liczba samorządów, które nakazują oszczędzanie wody, restrykcje dotykać mogą około 6 mln obywateli tego kraju.

Hiszpańskie władze szacują, że są regiony, w których susza trwa od 30 miesięcy, a jej skutki dotykają 60% upraw.

 

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych w krajach Europy przebywać może około 8 mln uchodźców Ukrainy (raport z wiosny bieżącego roku). Najwięcej – 1,5 mln uchodźców przebywać ma w Polsce, na drugim miejscu mamy Niemcy z około 1 mln, a na trzecim Czechy, gdzie jest ich mniej niż 0,5 mln. Daje to ok. 25% wszystkich uchodźców tylko w tych trzech państwach.

 

Warte obejrzenia

« Grudzień 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
  • W Polsce jest ok. 30 tys. osób bezdomnych. Szczególnie trudna jest dla nich zima

    Zima jest najtrudniejszym okresem w roku dla osób dotkniętych kryzysem bezdomności – to wtedy odnotowuje się wśród nich największą liczbę zgonów, a liczba potrzebujących gwałtownie rośnie. Dlatego organizacje pomocowe przygotowują się do tego sezonu już od kilku tygodni. – Noclegownie, jak sama nazwa wskazuje, są czynne tylko w nocy, a w sezonie zimowym udostępniamy ogrzewalnie, gdzie osoba potrzebująca wsparcia może przebywać też w ciągu dnia. Żeby nasi podopieczni mieli okazję czymś się zająć, otworzyliśmy kąciki biblioteczne, ponieważ osoby w kryzysie bezdomności uwielbiają czytać – mówi Beata Humięcka, dyrektorka Warszawskiego Centrum Integracji „Integracyjna Warszawa”.

  • Polacy w święta generują o 1/4 więcej odpadów niż zwykle. Są problemy z ich segregowaniem

    Święta to czas wzmożonej konsumpcji i zakupów, a w efekcie kosze na śmieci zapełniają się tonami odpadów – od opakowań po detergentach wykorzystanych podczas przedświątecznych porządków, przez papiery, wstążki czy tasiemki do pakowania prezentów, pudełka po słodkościach, aż po niebezpieczne odpady po środkach pirotechnicznych kupionych na sylwestrową noc. – W okresie okołoświątecznym generujemy nawet 25 proc. więcej odpadów więcej niż zwykle – mówi Magdalena Dziczek, twórczyni aplikacji Sorteusz. To narzędzie, które podpowiada użytkownikom, jak odpowiednio posegregować śmieci. Dla wielu Polaków wciąż jest to poważne wyzwanie, przez co większość odpadów trafia do spalenia lub na wysypiska zamiast do recyklingu.

Wiadomości z regionu