Jesteś tutaj: HomeMagazynKryptopocztówki i kryptoznaczki, czyli nowy gadżet Polski Pocztej

Kryptopocztówki i kryptoznaczki, czyli nowy gadżet Polski Pocztej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn środa, 10 maj 2023 14:46
Kryptoznaczek pocztowy z najnowszej kolekcji Kryptoznaczek pocztowy z najnowszej kolekcji

Człon w słowie ,,krypto” może wywoływać skojarzenia z kryptowalutami i w pewnym sensie można by pewnie tutaj znaleźć jakieś wspólne elementy technologiczne, to w praktyce oprócz wymiernego papierowego waloru filatelistycznego, mamy też jego wymiar cyfrowy, od wtorku mamy też grającą kryptopocztówkę z muzyką Fryderyka Chopina. Są to wynalazki, można powiedzieć też gadżety, które na świecie są już od pewnego czasu, Poczta Polska postanowiła w tą nową modę wejść.

Kluczowa w tym wszystkim jest technologia NFT, czyli niewymiernego tokena w systemie blockchain opracowanym przez Microsoft. Każdy kryptoznaczek oraz kryptopocztówka obok papierowego wydania posiadają też specjalne QR Code, które pozwalają posiadaczowi zaimportować ją do swojej wirtualnej kolekcji, w praktyce mamy zatem zarówno papierowy egzemplarz do schowania w klaserze oraz wirtualny do przeglądania np. na telefonie, z możliwością poczytania większej ilości informacji. Mówimy jednak o niewymiernym tokenie, czyli każdy papierowy egzemplarz do cyfrowego portfela można zaimportować tylko jeden raz.

 

Pierwszym kryptoznaczkiem Poczty Polskiej jest ,,Polska w kosmosie” wydany w czterech formach, przedstawiający międzynarodowe projekty kosmiczne, w które zaangażowani byli polscy naukowcy. Pierwszy znaczek dotyczy EarthCARE – misji obserwacji Ziemi, organizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) we współpracy z Japońską Agencją Kosmiczną (JAXA) i japońskim Krajowym Instytutem Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych (NICT).

 

Na drugim znaczku pokazano satelity: Lem (wystartował 21 listopada 2013 r.) oraz Heweliusz (wystartował 19 sierpnia 2014 r.) Misja BRITE-PL jest częścią projektu kanadyjsko-austriacko-polskiego. Trzeci znaczek poświęcono programowi Europejskiej Agencji Kosmicznej PROBA. Demonstruje technologie platform satelitarnych i ładunków użytecznych. Na czwartym znaczku widnieją elementy kosmiczne OPS-SAT, która jest pierwszą misją Europejskiego Centrum Operacji Satelitarnych (ESOC), wykonywaną na satelicie typu CubeSat.

Znaczki te w wersji tradycyjnej pojawiły się na początku grudnia, natomiast wersja krypto uruchomiona została na początku 2023 roku.

 

9 maja do obiegu trafiła kryptopocztówka muzyczna z motywami ze zbiorów Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Graficzną oprawę uzupełniają fragmenty patriotycznych utworów Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza i Michała Kleofasa Ogińskiego. Muzyczne kartki NFT to pierwsze tego typu wydawnictwo na świecie dostępne w limitowanej liczbie 4 tysięcy egzemplarzy. Po zaimportowaniu tokenów z takiej kryptopocztówki do wirtualnego portfela możemy posłuchać utworów.

 

Warte obejrzenia

« Lipiec 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Wiadomości z regionu