Jesteś tutaj: HomeMagazyn11 lat pontyfikatu papieża Franciszka. Poczta Polska wydała okolicznościowy znaczek

11 lat pontyfikatu papieża Franciszka. Poczta Polska wydała okolicznościowy znaczek

Napisane przez  Poczta Polska Opublikowano w Magazyn sobota, 18 marzec 2023 19:35
11 lat pontyfikatu papieża Franciszka. Poczta Polska wydała okolicznościowy znaczek Poczta Polska

Z okazji 10. rocznicy pontyfikatu papieża Franciszka Poczta Polska wprowadziła do obiegu nowy znaczek pocztowy. Walor jest podziękowaniem dla Ojca Świętego za Jego duchowe przywództwo Kościołowi katolickiemu na całym świecie.

 

Równo dziesięć lat temu, 13 marca 2013 roku, w drugim dniu konklawe, arcybiskup metropolita Buenos Aires i Prymas Argentyny – kardynał Jorge Mario Bergoglio został wybrany 266. papieżem Kościoła katolickiego, przyjmując imię Franciszek. Tym samym Ojciec Święty wskazał wzór, który dostrzegał w postawie św. Franciszka z Asyżu.

 

Przez dziesięć lat pontyfikatu papież Franciszek poprzez odbyte pielgrzymki, spotkania, przemówienia, homilie i publikowane dokumenty, konsekwentnie realizuje drogę braterstwa i dialogu, zmieniając krok po kroku oblicze Kościoła.

 

– Poczta Polska swoim okolicznościowym walorem filatelistycznym pragnie podkreślić wyjątkowe dokonania papieża Franciszka podczas swojej dziesięcioletniej służby na Stolicy Piotrowej. Znaczek pocztowy to symbol głębokiego szacunku i podziękowania dla Ojca Świętego. Mamy nadzieję, że walor honorujący wyjątkowe dzieło duchowego przywódcy Kościoła, wkrótce trafi do rąk Papieża, którego wizyty z wielkim utęsknieniem wyczekujemy w naszej Ojczyźnie – mówi Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej.

 

Podczas dekady swoich rządów w Kościele Ojciec Święty stworzył wiele istotnych dzieł teologicznych, m.in. ekologiczną encyklikę „Laudato si”, „Deklarację o ludzkim braterstwie", napisaną we współpracy z Wielkim Imamem Al-Azharem czy związana z nią encyklika o dialogu międzyreligijnym „Fratelli Tutti”.

 

Ojciec święty w obiektywie Grzegorza Gałązki

Grzegorz Gałązka, autor zdjęcia wykorzystanego w projekcie graficznym znaczka, to jeden z najsłynniejszych papieskich fotografów, posiadających bezterminową akredytację w Watykanie. Na zdjęciu uchwycił profil uśmiechniętego papieża Franciszka, unoszącego dłoń w geście pozdrowienia podczas zeszłorocznej Drogi Krzyżowej w Rzymie. Wybrane do znaczka zdjęcie Ojca Świętego w białej sutannie na tle czerwonego obicia fotela nawiązuje do polskich narodowych barw: białego i czerwonego.

 

– Od dziesięciu lat dokumentuję historyczne momenty pontyfikatu papieża Franciszka. Na szczególną uwagę zasługuje Jego zdjęcie wykonane przeze mnie przed rozpoczęciem Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum. Ukazuje ono życzliwe oblicze Ojca Świętego pozdrawiającego uczestnika nabożeństwa. Podczas tworzenia każdej fotografii staram się pokazywać to, co dobre, pozytywne i autentyczne. Taki jest gest papieża Franciszka, który zadecydował o wyborze jednej z wielu moich fotografii do projektu okolicznościowego znaczka pocztowego. Wierzę, że walor filatelistyczny osiągnie światowy zasięg i stanie się znakiem solidarności dla wielu osób potrzebujących dziś wsparcia i siły – mówi Grzegorz Gałązka, autor zdjęcia papieża Franciszka.

 

Symbolika herbu papieża Franciszka

 

Oprócz znaczka Poczta Polska wydała również kopertę Pierwszego Dnia Obiegu (FDC), na której umieszczono herb papieża Franciszka. W tle ciemnoniebieskiej tarczy znajdują się symbole godności papieskiej. W górnej części tarczy mieści się emblemat Towarzystwa Jezusowego – zakonu, z którego wywodzi się Papież. Na dole widnieje gwiazda mająca symbolizować Maryję Pannę, Matkę Chrystusa i Kościoła. Obok gwiazdy umieszczono kwiat nardu, którego gałązka w tradycji ikonograficznej przedstawiana jest jako atrybut św. Józefa, patrona Kościoła powszechnego. Nad tarczą herbową znajduje się tiara papieska z trzema poziomymi złotymi pasami oznaczającymi rządzenie, rozstrzyganie i nauczanie. Pod tarczą umieszczono dewizę „Miserando atque eligendo” nawiązującą do biblijnego opisu powołania celnika Lewiego. Zgodnie z zasadami heraldycznymi, za tarczą znajdują się klucze Piotrowe oznaczające sukcesję apostolską oraz pełnię władzy biskupa Rzymu. Na kopercie FDC zamieszczono również datownik z papieskim herbem, nazwą i datą emisji: „10. rocznica pontyfikatu papieża Franciszka”.

 

Historyczne emisje Poczty Polskiej z wizerunkiem papieża Franciszka

Pierwszy znaczek z wizerunkiem papieża Franciszka został wprowadzony do obiegu w 2016 roku. Ukazał się w kilku formach wydawniczych, na których przedstawiono papieża Franciszka pozdrawiającego grupę młodych ludzi.

 

Znaczki z 2016 roku to wspólna emisja Polski i Watykanu mająca uwiecznić Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, podczas których Ojciec Święty zaszczycił wszystkich zgromadzonych swoją obecnością. Wraz ze znaczkami wydano również rarytas filatelistyczny w postaci czarnodruku.

 

W 2016 roku Poczta Polska wydała również kartkę z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej poświęconą krótkiej wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze u naszej Czarnej Madonny, którą darzy On szczególną miłością. Udał się tam w drodze powrotnej do Rzymu ze Światowych Dni Młodzieży.

 

O znaczku:

Autor projektu znaczka: Poczta Polska

Liczba znaczków: 1

Wartość: 4,00 zł

Nakład: 128 000 szt.

Technika druku: offset

Format znaczka: 51mm x 31,25 mm

Papier: fluorescencyjny

Data wprowadzenia do obiegu: 13.03.2023 r.

 

Warte obejrzenia

« Październik 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu