Jesteś tutaj: HomeMagazynArchiwum PK: Początek fizycznej budowy S-5 oraz 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Archiwum PK: Początek fizycznej budowy S-5 oraz 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn piątek, 16 grudzień 2022 18:28
Żołnierze udrażniają Kamionkę Żołnierze udrażniają Kamionkę

W naszym cyklu, w którym przypominamy najważniejsze wydarzenia z 10-lecia istnienia Portalu Kujawskiego przyglądamy się latom 2017-2018. To kolejne ciekawe dwa lata, które rozpoczniemy jednak od tematu, który na pewnych terenach naszego województwa do dzisiaj mogą budzić traumę – latem 2017 roku przez polskie przeszły nawałnice, które jak skalkulowano największe szkody wyrządziły w województwie kujawsko-pomorskiem.

 

Terenów poszkodowanych było znacznie więcej, ale główna oś zniszczeń szła na zachód i północ od Bydgoszczy, właściwie od powiatu sępoleńskiego do tucholskiego i świeckiego. Największe szkody odnotowano w gminie Sośno w powiecie sępoleńskim. Po tych zdarzenia relacjonowaliśmy Państwu ich ogrom, ale też prace inowrocławskich żołnierzy, którzy usuwali skutki, przede wszystkim udrażniali dopływy Brdy z zatorów, aby nie doszło do ich wylania.

 

 

{youtube}GsngZuDSXT0{youtube}

 

Rok 2017 to także inauguracja wspieranego z budżetu Bydgoszczy programu refundacji invitro, przy czym politycznie bardziej obrady, na których uchwalono ten program zapamiętane zostały z tego, że radny Bogdan Dzakanowski wezwał na obrady policję twierdząc, że prezydent jest pijany. Badanie alkomatem nic nie wykazało, radny przegrał później proces cywilny i musiał przeprosić.

 

{youtube}nGdHVOivFhI{/youtube}

 

W 2017 roku zapadły ważne rozstrzygnięcia dla bydgoskich zakładów zbrojeniowych. Zapadła decyzja o tym, że kupowane dla polskich vip-ów samoloty amerykańskiej produkcji Gulfstream G550 będą serwisowane w Bydgoszczy.

 

 

W 2017 roku rozpoczęła się też budowa – już fizyczna- drogi ekspresowej S-5 w naszym województwie. Tak wyglądał proces budowy węzła Tryszczyn tuż pod Bydgoszcz w latach 2017-2019:

 

 

Rok 2018 ro przede wszystkim 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, o tym jednak na końcu tej publikacji. Wspomnieć warto bowiem jeszcze o toczącej się rewitalizacji płyty Starego Rynku w Bydgoszczy.

 

 

Oraz o budzących duże emocje wyborach samorządowych. Poniżej nasz filmowy skrót kampanii wyborczej w Bydgoszczy

 

 

W listopadzie cała Polska świętowała 100.rocznicę odzyskania niepodległości, główne obchody odbyły się oczywiście w Warszawie, w naszym regionie była jednak świadomość, ze przyjdzie nam poczekać jeszcze trochę na 100 rocznicy, bowiem te ziemie do Polski wracały w latach 2019-2020 (o tych obchodach w kolejnym odcinku cyklu), nie mniej jednak listopadowe obchody starano się przygotować w sposób szczególny.

 

11 listopada na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy odbyło się wspólne śpiewanie hymnu (w wersji staropolskiej), to wydarzenie utrwaliliśmy wydaje się w dość ciekawy sposób

 

{youtube}bt7Yj5FnBoE{/yotube}

 

O obywatelskich obchodach:

{youtube}m6XFFuA40wQ{/youtube}

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Zdaniem NIK Urząd Marszałkowski wykorzystał przepisy pandemiczne, aby zlecić toruńskiej firmie usługi reklamowe

    W 2020 roku przyjęta została specustawa mająca pomóc w przeciwdziałaniu skutkom pandemii COVID-19, pozwalała ona ominąć prawo o zamówieniach publicznych jeżeli jest to niezbędne do powstrzymania rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19. Zarząd Województwa postanowił w oparciu o te przepisy przeznaczyć prawie 400 tys. zł na kampanie reklamową. Wątpliwości co do takiego działania wyraża Najwyższa Izba Kontroli.

  • Fakty o przebiegu szybkiej kolei CPK przez nasz region (raport)

    Przed dwoma tygodniami odbyło się w Toruniu spotkanie samorządowców w sprawie zmiany przebiegu szybkiej kolei CPK, bowiem ta omija największe miasta regionu, z kolei przed tygodniem Rada Miasta Bydgoszczy jednomyślnie przyjęła stanowisko wskazujące, że szprycha CPK powinna przebiegać przez Bydgoszcz. W mediach publicznych pojawiły się odpowiedzi CPK - Ani Bydgoszcz, ani Toruń nie są pominięte w projekcie CPK – czytamy na stronach Radia PiK. Chcemy pokazać zatem pewne fakty.

Wiadomości z regionu