Jesteś tutaj: HomeMagazynArchiwum PK: Polityczna zmiana warty, kryzys więzów w województwie i historyczna inwestycja

Archiwum PK: Polityczna zmiana warty, kryzys więzów w województwie i historyczna inwestycja

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn piątek, 02 grudzień 2022 17:12

W kolejnym wydaniu naszego cyklu, w którym podsumowujemy najważniejsze wydarzenia w 10-lat działalności Portalu Kujawskiego przyglądamy się wydarzeniom z lat 2015-2016, w tym czasie mieliśmy podwójne wybory, które doprowadziły do sporych zmian na scenie politycznej, ale też rosnące wątpliwości co do sensu dalszego funkcjonowania Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Zaczynamy od kampanii w wyborach na Prezydenta RP w 2015 roku, które wygrał Andrzej Duda. Była to kampania co prawda ogólnopolska, ale były również regionalne akcenty: ówczesny prezydent Bronisław Komorowski gościł na Kujawach dwa razy – najpierw na wiecu w Pakości oraz ostatniego dnia kampanii wyborczej wizytował bydgoską PESA, nowy prezydent Andrzej Duda odwiedził natomiast Kruszwicę, gdzie podziwiał Kujawy ze szczytu Mysiej Wieży. Więcej o przebiegu kampanii w naszym wideo podsumowaniu:

 

 

W roku 2015 przypadło też 650-lecie założenia przez Sędziwoja Pałukę Szubina

 

Rok 2015 roku to też wybory parlamentarne, które wygrało Prawo i Sprawiedliwość, po 8 latach rządów koalicji PO-PSL.

 

Zachęcamy też do obejrzenia naszego materiału, w którym podsumowujemy 2015 rok:

 

W Bydgoszczy rok 2016 rozpoczął się od otwarcia linii tramwajowej do Fordonu, to historyczna inwestycja dla miasta, uruchomiona z lekkim opóźnieniem (wcześniejszy plan zakładał przed końcem 2015 roku). Budowę tramwaju do Fordonu planowano już w latach 70-tych, dopiero jednak po 2010 roku, gdy uzyskaliśmy dostęp do środków unijnych, udało się to zrobić. Otwarcie nowych 10 km linii tramwajowej, to najwyższy wynik w Polsce po 1989 roku.

 

W 2016 roku było widoczne nasilenie się głosów krytykujących sposób rządzenia województwem przez marszałka Piotra Całbeckiego. Zarzucano mu faworyzowanie Torunia przy wydatkowaniu funduszy unijnych, samorządowcy z Włocławka zaczęli nawet postulować o odłączenie się do województwa łódzkiego. Z tego też powodu we Włocławku odbyła się nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa, która miała pomóc odbudować zaufanie.

 

Rok 2016 był ważny również od strony religijnej, w tamtym roku świętowaliśmy 50-lecie ukoronowania wizerunku Matki Bożej Pięknej Miłości przez kardynała Stefana Wyszyńskiego w towarzystwie Karola Wojtyłę, późniejszego papieża Jana Pawła II.

 

Rok 2016 to również wielki upadek Zawiszy, z powodu niezłożenia wniosku formalnego licencyjnego przez ówczesnego prezesa Radosława Osucha klub zniknął z piłkarskiej mapy Polski. Kibice Zawiszy oddolnie zaczęli w tym roku odbudowywać klub od B-klasy, najniższej klasy rozgrywkowej. W ten proces włączył się Portal Kujawski, przygotowaliśmy skróty meczowe z prawie wszystkich spotkań w sezonie 2016-2017. Poniżej podsumowanie rundy jesiennej 2016:


W 2016 roku Bydgoszcz jako pierwsza w historii zorganizowała Mistrzostwa Świata U-21 w lekkie j atletyce.

 

W listopadzie przypadła 60-rocznica wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981. Gościem uroczystości był węgierski poseł Adam Mirkóczki, co pozwoliło umiędzynarodowić obchody i wpisać je w obchody Roku Solidarności Polsko-Węgierskiej dla uczczenia wydarzeń z 1956 roku. Bydgoszczanie, którzy w listopadzie 1956 roku spalili zagłuszarkę na Wzgórzu Dąbrowskiego, wyrażali w swoich okrzykach solidarność z Węgrami, którzy wywołali w Budapeszcie powstanie przeciwko Armii Czerwonej. Portal Kujawski był zaangażowany w wizytę węgierskiej delegacji.

 

 

 

Warte obejrzenia

« Luty 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28          

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

  • Mniej dzieci w małżeństwach, więcej w związkach nieformalnych

    Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o polskich rodzinach pozyskane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego (dane na 31 marca 2021 roku). Pokazują one spadek liczby rodzin co wynika z tendencji wyludniania się polski, coraz mniej jest jednak też tradycyjnych rodzin opartych o związek małżeństwa, przybywa natomiast nieformalnych związków. Przyglądamy się danym dla Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

  • Wydawanie przez samorządy swoich mediów narusza unijną praworządność

    Należy stwierdzić, że nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i Rady Europy wydawanie gazet samorządowych. Zarówno art. 11 Karty, jak i art. 10 Konwencji stanowią, że na wolność wypowiedzi składa się prawo każdego do otrzymywania informacji lub idei bez ingerencji władz publicznych. Potwierdza to również przedstawione orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze Krzysztof Januszkiewicz w artykule naukowym opublikowanym na łamach ,,Samorządu Terytorialnego”. Wywód dotyczy wydawania przez samorządy tytułów, które nie są typowymi biuletynami. Taka sytuacja zachodzi w Bydgoszczy w przypadku ratuszowego ,,Bydgoszcz Informuje”.

Wiadomości z regionu