Jesteś tutaj: HomeMagazynBędzie to Black Friday czy jak niektórzy mówią ,,Black Frajer”. Polska nie wdrożyła dyrektywy, która chroniłaby konsumentów

Będzie to Black Friday czy jak niektórzy mówią ,,Black Frajer”. Polska nie wdrożyła dyrektywy, która chroniłaby konsumentów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn czwartek, 24 listopad 2022 14:32

Moda na Black Friday przyszła do nas głównie ze Stanów Zjednoczonych tam jednak faktycznie konsumenci mają do czynienia z istotnymi rabatami. W Polsce z tym bywa różnie – nie raz słyszeliśmy, że sprzedawca najpierw jakąś cenę podniósł, aby teraz zastosować trick marketingowy informując o promocyjnej obniżce. Znacznie łatwiej byłoby konsumentom, gdyby znali historię ceny, a temu ma służyć unijna dyrektywa Omnibus.

Omnibus w życie wszedł w maju, ale nie wszystkie państwa go zaimplementowały do swojego prawodawstwa. Wśród państw, gdzie nie wprowadzono tych regulacji jest Polska.

 

Zasada działania Omnibusa jest dość prosta – sprzedawca oprócz aktualnej ceny musi podać też najniższą cenę produktu wciągu ostatnich 30 dni.

 

Niepodanie takich informacji lub wprowadzenie w błąd skutkować może karą do 20 tys, zł, w przypadku recydywy (trzykrotne udowodnienie wprowadzania w błąd w ciągu 12 miesięcy) nieuczciwy sprzedawca musiałby się liczyć nawet z 40 tys. zł kary.

 

Warte obejrzenia

« Grudzień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

  • NIK: Województwo Kujawsko-Pomorskie i Toruń zaniżały w dokumentach zadłużenie

    W czwartek Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport poświęcony nadzorowi właścicielskiemu nad spółkami należącymi do kujawsko-pomorskich samorządów. Jednym z celów tej kontroli było zwiększenie transparentności dotyczącej realnego długu publicznego, bowiem w szczególności Samorząd Województwa od wielu lat prowadzi politykę przerzucania długów na spółki sobie podległe. Kontrolę przeprowadzono w bliskiej współpracy z Regionalną Izbą Obrachunkową.

  • Bruksela zatwierdziła nowy program operacyjny dla kujawsko-pomorskiego

    Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza – taką nazwę nosi dokument, w ramach którego do 2030 roku kujawsko-pomorskiego otrzyma 1.836 mld euro na inwestycje. Będzie to trzeci duży program operacyjny dla województwa, w historii naszej przynależności do Unii Europejskiej.

Wiadomości z regionu