Jesteś tutaj: HomeMagazynArchiwum PK: Powrót kapitana na Kujawy, historyczny awans Zawiszy do Ekstraklasy

Archiwum PK: Powrót kapitana na Kujawy, historyczny awans Zawiszy do Ekstraklasy

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Magazyn wtorek, 22 listopad 2022 10:22

W ramach jubileuszu 10-lecia Portalu Kujawskiego chcemy przypomnieć najważniejsze momenty ostatniej dekady przy których byliśmy obecni. Będzie to cykl publikacji, który podzielimy na odcinki 2-letnie. Na początek przyjrzyjmy się 2013 i 2014 roku.

 

Rok 2013 był szczególny dla Pałuk, decyzją Sejmu RP był to rok poświęcony wybitnemu polskiemu naukowcowi, który do dzisiaj nie jest należycie pamiętany profesorowi Janowi Czochralskiemu. Co prawda nigdy akademickiego tytułu profesora nie otrzymał, ale jako samouk wynalazł metodę produkcji monokryształów krzemu, czym na zawsze zrewolucjonizował świat. Jego okrycie jest dzisiaj obecne w każdym urządzeniu elektronicznym, także w tym na którym obecnie czytacie tą publikację. Czochralski urodził się i mieszkał w Kcyni, tam też odbywały się główne obchody tego roku - Tutaj w aptece Pod Orłem młody Jak kupował chemikalia do swoich niebezpiecznych doświadczeń, o czym nie raz przypominała Leonia Czochralska – Wojciechowska – mogliśmy usłyszeć 22 kwietnia, gdy pod wspomnianą apteką odsłonięto tablicę upamiętniającą prof. Czochralskiego. Dokładnie 60 lat po jego śmierci.

 

 

Rok 2013 to także okres, w którym zapadła historyczna dla Inowrocławia decyzja o budowie obwodnicy. Do jej powstania od tego momentu minie jeszcze kilka lat, ale to właśnie w 2013 roku zapadła kluczowa decyzja.


W czerwcu 2013 roku w Bytomiu miejscowa Polonia przegrała w rozgrywkach I ligi z Zawiszą Bydgoszcz 0:4. Ten wynik sprawił, że po wielu latach Zawisza wrócił na boiska Ekstraklasy. Do Bytomia przyjechało sporo kibiców Zawiszy, byli też przedstawiciele ratusza, było to pewne bydgoskie święto, które na Śląsku także relacjonowaliśmy.

 

 

Niestety już pierwszy rok w Ekstraklasie wywołał konflikt głównego udziałowca Radosława Osucha, w rezultacie gdy w 2014 roku Zawisza zdobył historyczny Puchar Polski, najwierniejsi kibice bojkotowali ten mecz na Stadionie Narodowym w Warszawie. Zaczęły się też pojawiać coraz większe wątpliwości co do intencji Osucha i dalszej przyszłości klubu. Jak wiemy kolejne lata przyniosły już spadek klubu na samo dno do B klasy. O tym jednak w kolejnych publikacjach.

 

Rok 2013 zakończyliśmy 95-tą rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Była ona wyjątkowa, bowiem na Kujawy sprowadzono szczątki kpt. Pawła Cymsa, który w pierwszych dniach 1919 roku wyzwolił Inowrocław spod okupacji niemieckiej. Jego decyzja o szturmie wywołała ogromne kontrowersje w tamtym okresie, dzisiaj jednak historycy uważają, że była słuszna. Droga kpt. Cymsa rozpoczęła się w Gnieźnie i wiodła przez Kujawy do Inowrocławia. 27 grudnia 2013 roku z rana odbyła się Msza Święta z udziałem jego szczątków w Inowrocławiu, następnie drogą zmagań powstańczych wróciły do Gniezna, gdzie pochowano go po raz kolejny w Akropolu Bohaterów:

 

 

Rok 2014 to z kolei 10-lecie funkcjonowania Centrum Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy.

 

 

A także rok jubileuszowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, których gospodarzami była Bydgoszcz i Osielsko.

 

Warte obejrzenia

« Grudzień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

  • NIK: Województwo Kujawsko-Pomorskie i Toruń zaniżały w dokumentach zadłużenie

    W czwartek Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport poświęcony nadzorowi właścicielskiemu nad spółkami należącymi do kujawsko-pomorskich samorządów. Jednym z celów tej kontroli było zwiększenie transparentności dotyczącej realnego długu publicznego, bowiem w szczególności Samorząd Województwa od wielu lat prowadzi politykę przerzucania długów na spółki sobie podległe. Kontrolę przeprowadzono w bliskiej współpracy z Regionalną Izbą Obrachunkową.

  • Bruksela zatwierdziła nowy program operacyjny dla kujawsko-pomorskiego

    Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza – taką nazwę nosi dokument, w ramach którego do 2030 roku kujawsko-pomorskiego otrzyma 1.836 mld euro na inwestycje. Będzie to trzeci duży program operacyjny dla województwa, w historii naszej przynależności do Unii Europejskiej.

Wiadomości z regionu