Jesteś tutaj: HomeMagazynHistoryczne przeładunki gdańskiego portu w lipcu

Historyczne przeładunki gdańskiego portu w lipcu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn niedziela, 04 wrzesień 2022 18:15
Historyczne przeładunki gdańskiego portu w lipcu Fot: Zarząd Portu Morskiego w Gdańsku

W lipcu Port w Gdańsku przeładował 5,8 mln ton, to największy wynik w historii – mamy wzrost o 20%, dzięki temu gdański port awansował na II pozycję na Bałtyku, zaraz za rosyjską Ługą. W lipcu w przeładunkach Gdańsk przeskoczył rosyjski Primorsk.

- Pokonaliśmy rosyjski Port Primorsk i jesteśmy na drugim miejscu na Bałtyku w przeładunkach ogółem. Udało nam się też utrzymać pierwsze miejsce w przeładunkach kontenerów. Absolutnie rekordowy był lipiec - padło historyczne 5,8 mln ton miesięcznie. Mamy realną szansę zakończyć ten rok na poziomie ponad 60 mln ton – wyjaśnia Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk.

 

Jeżeli chodzi o przeładunki kontenerów to gdański port utrzymuje pozycje lidera.

 

Od stycznia do końca lipca br. w Porcie Gdańsk przeładowano ponad 36 mln ton towarów. To o 20 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. r. Niemal wszystkie grupy ładunkowe zanotowały wzrosty. Największy skok jest w drewnie - o 3150 proc. Znacznie wzrosły też przeładunki rudy - o 267 proc. Na plusie są surowce energetyczne. Węgiel wzrósł o blisko 67 proc., a paliwa płynne o ponad 39 proc. Spadki zanotowały jedynie inne masowe (kruszywa, siarka) – o 23 proc. Niewielka korekta jest w ładunkach drobnicowych (-0,4 proc.).

 

Rosnące przeładunki sprawiają, że konieczne są inwestycje w rozwój infrastruktury. Z tego też powodu wzrasta potencjał dla infrastruktury przeładunkowej w Polsce, chociażby dla planowanego terminalu Bydgoszcz-Emilianowo.

 

Warte obejrzenia

« Wrzesień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

  • Umowa z Arrivą już blisko, z Polregio nieco dalej - w tle spór sądowy

    Na dzisiejszej sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki poinformował, że jest blisko finalizacja wieloletniej umowy z przeciwnikami kolejowymi - mówimy o dokumentach, które będą regulowały zasady do połowy grudnia 2030 roku. Najbliżej jest finalizacja umowy z Arrivą.

  • Część radnych sejmikowych chce, aby egzaminy na prawo jazdy rosły automatycznie

    W ostatnim czasie zdawanie egzaminów na prawo jazdy jest prawdziwym hazardem, nie tylko z tego powodu, że zestresowanemu kandydatowi na kierowcę nieco szczęścia zawsze się przyda, ale też z powodu odwoływania egzaminów przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, spowodowanego protestami pracowników. Taki problem widoczny jest chociażby w bydgoskim WORD-ie.

Wiadomości z regionu