Jesteś tutaj: HomeMagazynHistoryczne przeładunki gdańskiego portu w lipcu

Historyczne przeładunki gdańskiego portu w lipcu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn niedziela, 04 wrzesień 2022 18:15
Historyczne przeładunki gdańskiego portu w lipcu Fot: Zarząd Portu Morskiego w Gdańsku

W lipcu Port w Gdańsku przeładował 5,8 mln ton, to największy wynik w historii – mamy wzrost o 20%, dzięki temu gdański port awansował na II pozycję na Bałtyku, zaraz za rosyjską Ługą. W lipcu w przeładunkach Gdańsk przeskoczył rosyjski Primorsk.

- Pokonaliśmy rosyjski Port Primorsk i jesteśmy na drugim miejscu na Bałtyku w przeładunkach ogółem. Udało nam się też utrzymać pierwsze miejsce w przeładunkach kontenerów. Absolutnie rekordowy był lipiec - padło historyczne 5,8 mln ton miesięcznie. Mamy realną szansę zakończyć ten rok na poziomie ponad 60 mln ton – wyjaśnia Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk.

 

Jeżeli chodzi o przeładunki kontenerów to gdański port utrzymuje pozycje lidera.

 

Od stycznia do końca lipca br. w Porcie Gdańsk przeładowano ponad 36 mln ton towarów. To o 20 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. r. Niemal wszystkie grupy ładunkowe zanotowały wzrosty. Największy skok jest w drewnie - o 3150 proc. Znacznie wzrosły też przeładunki rudy - o 267 proc. Na plusie są surowce energetyczne. Węgiel wzrósł o blisko 67 proc., a paliwa płynne o ponad 39 proc. Spadki zanotowały jedynie inne masowe (kruszywa, siarka) – o 23 proc. Niewielka korekta jest w ładunkach drobnicowych (-0,4 proc.).

 

Rosnące przeładunki sprawiają, że konieczne są inwestycje w rozwój infrastruktury. Z tego też powodu wzrasta potencjał dla infrastruktury przeładunkowej w Polsce, chociażby dla planowanego terminalu Bydgoszcz-Emilianowo.

 

Warte obejrzenia

« Marzec 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

  • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

    Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

  • Brytyjscy żołnierze Rangersów szkolili żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej

    Na toruńskim poligonie odbyły się wspólne szkolenia z udziałem 3 Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii, żołnierzy 8. Kujawsko-Pomoskiej Brygady Wojsko Obrony Terytorialnej, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ćwiczono przede wszystkim szturm na budynki.

Wiadomości z regionu