Jesteś tutaj: HomeMagazynCzy UE wprowadzi ceny maksymalne gazu i prądu?

Czy UE wprowadzi ceny maksymalne gazu i prądu?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn sobota, 03 wrzesień 2022 18:02

Ograniczenie eksportu rosyjskiego gazu do Europy wywołuje dla całej Unii Europejskiej przejściowe problemy, z tego powodu jak wynika z danych Komisji Europejskiej udało się wdrożyć oszczędzanie gazu – jego zużycie w ostatnich miesiącach spadło o 12%. Ośrodek Studiów Wschodnich szacuje, że europejskie magazyny gazu zapełnione są już w 80%, czyli pod tym względem sytuacja jest nawet lepsza niż na początku wojny. Agata Łoskot-Strachota z OSW przestrzega jednak, że zawirowania nie muszą być tylko jednoroczne, ale mogą potrwać nawet kilka lat.

Ostatnie dni były dość trudne na rynku gazu – 26 sierpnia cena gazu na holenderskiej giełdzie TTF wzrosła do rekordowych 346 euro za MWh, aby po kilku godzinach stanieć po 60 euro. Jak pamiętamy, kilka dni przed Anwil i Azoty z powodu cen gazu wstrzymały produkcję nawozów azotanowych (kilka dni później z uwagi na skutki tej decyzji dla gospodarki się wycofały z niej). Ostatecznie sierpień na TTF gaz zakończył na 240 euro. To wszystko pokazuje jednak, że sytuacja na rynku jest napięta i możliwy jest na nim wciąż krach.

 

Będzie regulacja cen prądu i gazu?

Z ust szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen padała zapowiedź wprowadzenia cen maksymalnych na gaz, a być może także na prąd, co mogłoby ograniczyć możliwości spekulacji. Na tym etapie nikt nie mówi jednak o konkretach – czyli jaki byłby maksymalny akceptowalny pułap – ten kierunek popiera głównie: Hiszpania (takie rozwiązania wprowadzono już na szczeblu krajowym), Włochy, Austria, Belgia i Czechy. Argumentem przeciwko regulacji jest natomiast obawa, że przełożyłoby się to na wzrost konsumpcji, co w sytuacji gdy surowca może zabraknąć jest ryzykowne.

 

Warte obejrzenia

« Styczeń 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

  • Kolej odzyskała pasażerów po pandemii

    W roku 2022 zniesiony został stan zagrożenia epidemicznego, jednocześnie wzrost cen paliwa spowodowany wojną na Ukrainie sprawił, że część osób zdecydowało się na podróżowanie transportem zbiorowym. Urząd Transportu Cywilnego podsumował 2022 rok w przewozach – był on pod względem liczby pasażerów lepszy od 2019 roku, czyli ostatniego przed pandemią

    Etykiety: kolej
  • 154 mln zł to pierwsze podsumowanie Finału WOŚP

    Na koniec niedzieli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podała, że udało się zebrać podczas 31. Finału ponad 154 mln i 606 tys. zł – jest to kwota o ponad 18 mln większa niż bilans zamknięcia ubiegłorocznego finału, zatem można mówić o nowym rekordzie. Oczywiście to nie koniec, bo wciąż środki spływają, trwa też jeszcze wiele aukcji, zatem na pewno ta kwota będzie ostatecznie znacznie wyższa.

Wiadomości z regionu