Jesteś tutaj: HomeMagazynThe Guardian o syryjskich bojówkach, które mogą zastosować broń masowego rażenia na Ukrainie

The Guardian o syryjskich bojówkach, które mogą zastosować broń masowego rażenia na Ukrainie

Napisane przez  Ł.R. /The Guardian /Syrian For Truth&Justic Opublikowano w Magazyn niedziela, 19 czerwiec 2022 20:08

Bomby beczkowe zrzucane z helikopterów spowodowały ogromne zniszczenia w Syrii, wykorzystywały je siły lojalne Baszarowi Al-Assadowi, do walki z opozycją. Brytyjski The Guardian powołując się na dane wywiadowcze uważa, że 50 syryjskich specjalistów od tej broni dotarło na Ukrainę, aby wspierać inwazję Putina. Amerykański wywiad obawia się, że mogą oni użyć też broni chemicznej.

Społeczność międzynarodowa oskarżą syryjskiego dyktatora Baszara Al-Assada o użycie w 2013 roku broni chemicznej w Ghucie. Reżim syryjski oskarżano też o zrzucanie na miasta także chloru.

 

Bydgoski wątek polityczny

Stosowanie śmiercionośnej broni, która głównie zabija cywilów, doprowadziło do międzynarodowej izolacji Baszara Al-Assada. Wyłamał się w niej jednak w 2018 roku ówczesny poseł Paweł Skutecki, obecnie polityk Solidarnej Polski, który do dzisiaj w żaden sposób od tamtej wizyty się nie odciął, choć pojawiają się kolejne informacje o zaangażowaniu syryjskiego reżimu na Ukrainie. Baszar Al-Assad obok Łukaszenki i włodarzy koreańskich należy też do tych przywódców, którzy na forum ONZ poparli inwazję na Ukrainę. Dzisiaj tamta wizyta nabiera nowego znaczenia, bowiem siły syryjskie operują jako nasz wróg już bezpośrednio w sąsiadującym z nami kraju.

 

,,Dużo dobrej chemii”

- Dużo dobrej chemii – tak w mediach społecznościowych skomentował to spotkanie Skutecki, choć słowo chemia z uwagi na wydarzenia z 2013 roku wydaje się niezbyt dobrym zwrotem. Zdjęcia Al-Assada i Skuteckiego od razu wykorzystała syryjska i rosyjska propaganda, chcąc pokazać, że polscy parlamentarzyści spotykają się z nim. To działanie potępił natomiast polski MSZ i sejmowa komisja zajmująca się polityką zagraniczną. Skutecki swoją wizytą wystąpił przeciwko polityce izolacji Al-Assada, jaką stosowało NATO i Unia Europejska, jednocześnie go legitymizując, czym wspierał interesy Federacji Rosyjskiej.

 

 

 

 

Wysocy generałowie zaangażowani w Europie

W maju przedstawialiśmy raport syryjskich niezależnych dziennikarzy z Syrian For Truth&Justice, którzy ustalili, że syryjscy bojownicy zostali skierowani do walk w okolicach Chersonia.

Autorzy raportu przedstawiają wypowiedzi swoich informatorów w syryjskiej armii oraz rodzin tych bojowników, którzy utracili kontakt ze swoimi bliskimi. Rosjanie mieli zrekrutowanych bojowników transportować z bazy lotniczej Khmeimim, z której korzystają w Syrii. W proceder ten zaangażowani mają być syryjscy oficerowie, którzy przebywając w Rosji koordynują działania Syryjczyków na Ukrainie. Raport wymienia dowódców jednostek: Łowców Państwa Islamskiego, 5 Korpusu z Daraa, dowódca Suqur al-Sahraa Brygada, pojawia się też nazwisko generała Zaida Saleha, oddanego Al Assadowi korpusu z Aleppo. Te wszystkie ugrupowania w wojnie domowej w Syrii wspierają reżim Baszara Al Assada.

Warte obejrzenia

« Kwiecień 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu