Jesteś tutaj: HomeMagazynEpidemia w kujawsko-pomorskim wyraźnie przyśpiesza

Epidemia w kujawsko-pomorskim wyraźnie przyśpiesza

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn sobota, 09 październik 2021 14:26
Epidemia w kujawsko-pomorskim wyraźnie przyśpiesza Fot: Markus Spiske

W ostatnim tygodniu w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono 357 przypadków nowych zakażeń na COVID-19 oraz 14 zgonów, przez co mamy najtragiczniejszy tydzień od końcówki trzeciej fali wiosną. Szpitale w kujawsko-pomorskim posiadają spore wolne zasoby – na razie wykorzystywanych jest tylko 11% uruchomionych dla pacjentów COVID-19 respiratorów – ta baza w razie potrzeby może być zwiększana. Niepokoić powinna oprócz wzrostu zgonów, także dynamika wzrostu nowych zakażeń.

 

W stosunku tydzień do tygodnia odnotowaliśmy wzrost liczby nowych zakażeń o 54%. Zakładając, że przechorowanie COVID-19 trwa 14 dni, mamy obecnie ponad 600 aktywnych przypadków w województwie kujawsko-pomorskim. Sytuacja jest jednak lepsza niż przed rokiem, gdy było to już blisko 3 tys.

 

 

Bydgoszcz z mniejszą dynamiką, Toruń z większą

W Bydgoszczy w ostatnich 7 dniach stwierdzono 66 nowych zakażeń, dynamika tydzień do tygodnia wyniosła zatem niecałe 27%, czyli dwukrotnie mniej niż w sytuacji całego województwa. W Toruniu, gdzie zakażeń łącznie było nieco więcej niż w Bydgoszczy dynamika wzrostu sięgnęła aż 102%.


Powiat nakielski w problemowej sytuacji

W powiecie nakielskim, który liczy niecałe 87 tys. mieszkańców stwierdzono w ostatnim tygodniu 27 zakażeń, co stanowi wysoki współczynnik na 100 tys. mieszkańców 31,4, gdy średnia dla naszego województwa to 17,2. Wskazywaliśmy na trudną sytuację w tym powiecie już kilka dni temu. W powiecie nakielskim dynamika tydzień do tygodnia wyniosła wzrost aż o 285%.

 

Wzrost szczepień

Nie możemy przedstawić danych historycznych dla kujawsko-pomorskiego, bowiem od dwóch dni Ministerstwo Zdrowia nie przedstawia raportów z powodów technicznych. Jak wynika z europejskiego rejestru ECDC w ostatnim tygodniu wyraźnie wzrosła liczba wykonanych szczepień do blisko 20 tys. tygodniowo, gdy jeszcze niedawno spadliśmy do poziomu poniżej 5 tys. Spowodowane może być to faktem, że część osób zauważyła, że mimo wszystko czwarta fala COVID-19 może być zagrożeniem.

Rozpoczęły się też szczepienia trzecią dawką dla osób z ograniczoną odpornością. W ostatnim tygodniu w kujawsko-pomorskim wykonano około 1,8 tys. takich szczepień.

 

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

  • Szczepienia znowu zwalniają (raport szczegółowy)

    W ostatnim tygodniu pierwszą lub drugą dawką szczepionki w kujawsko-pomorskim zaszczepiło się ponad 11,4 tys. osób. Niestety od 12 listopada nie są udostępniane dane o trzeciej dawce i dawkach przypominających, stąd też nie wiemy ile tak naprawdę odbywa się szczepień.

  • Kujawsko-pomorski wątek afery mailowej pokazuje dobitnie jak wygląda kuchnia polityczna

    Od kilku miesięcy ujawniana jest korespondencja ministra Michała Dworczyka, politycy PiS sprawy nie chcą komentować, w tym także zanegować autentyczności ujawnianych treści. Wiele wiadomości udało się jednak potwierdzić. Wczoraj ujawniono korespondencję pomiędzy ministrem Łukaszem Schreiberem i wspomnianym ministrem Dworczykiem.

Wiadomości z regionu