Jesteś tutaj: HomeMagazynWęgrzy po dłuższej przerwie świętują święto Świętego Stefana

Węgrzy po dłuższej przerwie świętują święto Świętego Stefana

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn piątek, 20 sierpień 2021 20:34
Węgrzy po dłuższej przerwie świętują święto Świętego Stefana Fot: Kormany.hu

Święty Stefan uzawany jest za pierwszego króla Węgier, dlatego przyadające 20 sierpnia jego wspomnienie jest jednym z najważniejszych świąt narodowych na Węgrzech. W tym roku świętowanie było szczególnie ważne, bowiem przed rokiem zrezygnowano z publicznych wydarzeń z uwagi na pandemię COVID-19, również zrezygnowano z obchodów święta niepodległości, stąd też dzisiejsze święto Świętego Stefana jest pierwszym świętem narodowym, gdzie znacząco poluzowano obostrzenia.

Węgrzy na dzisiaj wciąż należa do najbardziej zaszczepionych nacji w Unii Europejskiej – na dzisiaj za w pełni zaszczepione uznaje się 55,6% Węgrów, co jest powyżej średniej dla UE.

 

Prezydent Węgier Janos Ader w swoim przemówieniu podkreślił, że – Święta narodowe stanowią przesłanie jedności narodowej.

Następnie wspominał, że czas pandemii, był szczególnie ważny pod tym aspektem, bowiem z jednej strony nie można było wspólnie świętować, ale też ta specyficzna sytuacja obudziła wśród Węgrów ogromne pokłady wzajemnej pomocy, solidarności, czy bezinteresowności.

 

Po rocznej przerwie powrócono do tradycji składania przysięgi wojskowej w dniu 20 sieprnia przez żołnierzy. Prezydent Ader zwracał się do ślubujących, aby nie tylko byli wpatrzeni w węgierskich bohaterów, ale również sami zachowywali się w taki sposób, aby być uznanymi za wzory do naśladowania.

 

W swoim wystąpieniu prezydent Janos Ader oddał także pamięć około 30 tys. Węgrów, którzy zmarli z powodu COVID-19.

 

Warte obejrzenia

« Sierpień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
  • Kreml coraz więcej inwestuje w propagandę. Także tą adresowaną do obywateli Unii Europejskiej

    W ubiegłym roku Kreml przeznaczył 1,5 mld dol. na media masowe, które odgrywają kluczową rolę w działaniach propagandowych i dezinformacyjnych rosyjskiego rządu – wynika z raportu think tanku DebunkEU.org. Tegoroczne wydatki mogą się okazać jeszcze wyższe, bo w I kwartale tego roku, kiedy nastąpiła agresja na Ukrainę, budżet na media masowe zwiększył się trzykrotnie w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. – Narzędzia, które kształtują świadomość i opinię publiczną oraz przedstawiają wyłącznie pozytywny wizerunek Putina oraz Kremla, są nieodzowne do tego, żeby ta władza była kontynuowana – mówi Jakub Kubś, analityk DebunkEU.org.

  • Decyzja środowiskowa może opóźnić budowę S-10 w kierunku na Szczecin (raport)

    Dużo uwagi poświęca się odcinkowi Bydgoszcz – Toruń drogi ekspresowej S-10, głównie za sprawą bardzo dużej ilości wypadków, w tym też śmiertelnych. Docelowo droga ekspresowa S-10 ma połączyć Szczecin z Bydgoszczą i Warszawą, O ile w przypadku odcinka Bydgoszcz – Toruń kończy się etap związany z podpisywaniem umów z wykonawcami i w przyszłym roku może ruszyć budowa, to odcinek zachodni Bydgoszcz – Wyrzysk utknął na etapie postępowania o decyzję środowiskową.

Wiadomości z regionu