Jesteś tutaj: HomeMagazynPapież Franciszek krytykuje dzielenie się na obozy i szukanie ,,wroga zewnętrznego”

Papież Franciszek krytykuje dzielenie się na obozy i szukanie ,,wroga zewnętrznego”

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Magazyn niedziela, 25 lipiec 2021 10:42

Syndromem Jonasza papież Franciszek nazywa pokusę uproszczonego redukcjonizmu, w którym ludzie politycznie dzielą się na dwa obozy. Papież uważa, że powinniśmy przeciwskazać się współczesnym formom polaryzacji. Nie sposób jest nie zauważyć, że następca św. Piotra dość krytycznie odnosi się do syuacji także widocznej na polskiej scenie politycznej, gdzie w oparciu o walkę o uproszczone pojmowanie wartości mamy zachęte do udziału w wojnie plemiennej po którejś ze stron.

 

Krytykę papieża Franciszka do takiej formy działana znajdujemy w jego książce pt. ,,Powróćmy do marzeń, droga ku lepszej przyszłości”.

 

Wraz z paraliżem polaryzacji życie publiczne zostaje zredukowane do kłótni między frakcjami dążącymi do dominacji. W swoim przemówieniu w Kongresie USA w 2015 roku zwróciłem uwagę na pokusę uproszczonego redukcjonizmu, który widzi tylko dobro lub zło albo prawych i grzeszników – to wspomniany przez mnie wcześniej syndrom Jonasza. W Kongresie powiedziałem: „Współczesny świat, z jego otwartymi ranami, które naznaczają wiele naszych braci i sióstr, wyma-ga od nas przeciwstawiania się wszelkim formom polaryzacji, które dzieliłby go na te dwa obozy. Wiemy, że próbując się uwolnić od wroga zewnętrznego, możemy ulec pokusie, aby umacniać wroga wewnętrznego – pisze papież Franciszek - Kiedy znajdujemy się w spolaryzowanym środowisku, musimy być świadomi złego ducha, który wkracza w podziały i tworzy przewrotną spiralę oskarżeń i kontroskarżeń. Dawniej diabeł nazywany był Wielkim Oskarżycielem. To właśnie tutaj, w słownej przemocy, zniesławieniu i zbędnym okrucieństwie, znajdujemy jego jaskinię. Najlepiej tam nie wchodzić. Nie kłócić się ani nie rozmawiać z Oskarżycielem, ponieważ ma to na celu wejście w jego logikę, w której duchy maskują się jako racje i powody.

 

Papież Franciszek dalej w swojej myśli zachęca do pokonywania polaryzacji. Ojciec Święty zachęca tutaj do ćwiczenia sztuki dialogu obywatelskiego, która prowadzić będzie do systetyzowania poglądów na wyżzym poziomie. Zdaniem papieża wirus polaryzacji przedziera się również do Kościoła - Jak postępujemy w kontekście podziału plemiennego, kiedy nasza polityka, nasze społeczeństwo, nasze media wydają się czasami być jednym długim, krzykliwym pojedynkiem, w którym przeciwnicy starają się wyeliminować siebie nawzajem w grze o władzę? Narastająca przemoc werbalna odzwierciedla utratę korzeni, kruchość osobowości, w której bezpieczeństwo polega na dyskredytowaniu innych poprzez narrację pozwalającą nam czuć się prawymi i dającą nam powody do uciszania innych.

 

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
  • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

    Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

  • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

    Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu