Jesteś tutaj: HomeMagazynSpada liczba zakażeń, niestety zgony idą w górę (raport)

Spada liczba zakażeń, niestety zgony idą w górę (raport)

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn sobota, 10 kwiecień 2021 11:25
Spada liczba zakażeń, niestety zgony idą w górę (raport) Fot: Markus Spiske

Dane z ostatnich dni potwierdzają, że w kujawsko-pomorskim jesteśmy już po szczycie trzeciej fali COVID-19, zdaniem ekspertów najtrudniejszej, być może także już ostatniej. Powoli liczba aktywnie zakażonych powinna spadać, niestety szczyt tej trzeciej fali obecnie przewija się przez szpitale, przez co widoczny jest wzrost zgonów, mamy też do czynienia z największy obciążeniem szpitali. Z tego też powodu rząd postanowił o tydzień przedłużyć obostrzenia.

 

- Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali mnie, że sytuacja wygląda lepiej niż się spodziewali - mówił prezydent Andrzej Duda w piątek po zakończeniu Rady Gabinetowej ws. sytuacji epidemicznej.

 

W ciągu ostatniego tygodnia stwierdzono niecałe 7 tys. nowych zakażeń w kujawsko-pomorskim, co jest spadkiem o ponad 3 tys. w stosunku do tygodnia wcześniejszego (dane z ostatniego tygodnia mogą być nieco zaniżone z powodu świąt) oraz o ponad 4 tys. w stosunku do tygodnia z końcówki marca.

 

 

 

 

 

 

Stwierdzono niestety też wzrost liczby zgonów do 224 w ciągu ostatniego tygodnia, szczególnie duże liczby były widoczne w ostatnich dniach. Musimy się liczyć z tym, że tak duża liczba zgonów będzie notowana jeszcze nawet przez 2-3 tygodnie.

 

Szczepienia przyśpieszają

W ostatnim tygodniu mieliśmy na początku tygodnie spowolnienie szczepień z powodu Wielkanocy, w poniedziałek wielkanocny w kujawsko-pomorskim nie przeprowadzono żadnego szczepienia, od środy doszło do przyśpieszenia, co pozwoliło wykonać w tym tygodniu rekordowe ponad 40 tys. szczepień. W przyszłym tygodniu ta liczba powinna jeszcze znacznie wzrosnąć. Do tej pory pierwszą dawką szczepionki zaszczepiono 13% populacji naszego województwa – prawie 270 tys. osób. W ostatnich dwóch tygodniach natomiast zwolniło szczepienie drugimi dawkami, obecnie zaszczepiono ponad 100 tys. osób, co stanowi 4,86% populacji.

 

 

 

Szczyty w województwie i w Polsce

W skali kraju najwięcej zakażeń stwierdzono 1 kwietnia – ponad 35 tys. Później dzienne liczby zaczęły spadać. W województwie kujawsko-pomorskim szczytowy wynik mieliśmy 25 marca, gdy stwierdzono 2254 zakażenia – w kolejnych dniach wyniki nie przekraczały już 2 tys. przypadków.

 

Ważniejsze wydaje się jednak zestawienie liczby aktywnych przypadków jednocześnie – w skali Polski był to 2 kwietnia z 422 tys. zakażonych (szczyt listopadowy doprowadził do 446 tys. przypadków), w kujawsko-pomorskim (według naszych szacunków), był to również 2 kwietnia z 20,6 tys. zakażonymi (szczyt listopadowy szacujemy na ponad 24 tys.).

 

Warte obejrzenia

« Sierpień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
  • Kreml coraz więcej inwestuje w propagandę. Także tą adresowaną do obywateli Unii Europejskiej

    W ubiegłym roku Kreml przeznaczył 1,5 mld dol. na media masowe, które odgrywają kluczową rolę w działaniach propagandowych i dezinformacyjnych rosyjskiego rządu – wynika z raportu think tanku DebunkEU.org. Tegoroczne wydatki mogą się okazać jeszcze wyższe, bo w I kwartale tego roku, kiedy nastąpiła agresja na Ukrainę, budżet na media masowe zwiększył się trzykrotnie w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. – Narzędzia, które kształtują świadomość i opinię publiczną oraz przedstawiają wyłącznie pozytywny wizerunek Putina oraz Kremla, są nieodzowne do tego, żeby ta władza była kontynuowana – mówi Jakub Kubś, analityk DebunkEU.org.

  • Decyzja środowiskowa może opóźnić budowę S-10 w kierunku na Szczecin (raport)

    Dużo uwagi poświęca się odcinkowi Bydgoszcz – Toruń drogi ekspresowej S-10, głównie za sprawą bardzo dużej ilości wypadków, w tym też śmiertelnych. Docelowo droga ekspresowa S-10 ma połączyć Szczecin z Bydgoszczą i Warszawą, O ile w przypadku odcinka Bydgoszcz – Toruń kończy się etap związany z podpisywaniem umów z wykonawcami i w przyszłym roku może ruszyć budowa, to odcinek zachodni Bydgoszcz – Wyrzysk utknął na etapie postępowania o decyzję środowiskową.

Wiadomości z regionu