Jesteś tutaj: HomeMagazynPapież krytycznie o mediach podważających zagrożenie wirusem COVID-19

Papież krytycznie o mediach podważających zagrożenie wirusem COVID-19

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn czwartek, 08 kwiecień 2021 19:54

Od roku niemal każdego dnia spotykamy się ze wpisami lub pseudoartykułami, które porównują śmiertelność COVID-19 z zagrożeniem jakie niesie wirus grypy, czy głoszące teorię spiskowe jakoby pandemia była wywołana celowo, aby ograniczać wolności obywatelskie. Jak się okazuje – to zjawisko zauważa też papież Franciszek i przyrównuje je do patologii medialnej.


- Chcę oddać hołd mediom, które w tym kryzysie uchroniły nas przed obojętnością – pisze w książce pt. ,,Powrót do marzeń” papież Franciszek, który następni wskazuje, że czas pandemii pokazał też patologie medialne - Ale media mają też swoje patologie: dezinformację, zniesławienie i fascynację skandalem. Niektóre media są uwikłane w kulturę postprawdy, w której fakty mają znacznie mniejsze znaczenie, i traktują narrację jako sposób sprawo-wania władzy. Najbardziej skorumpowane media to te, które ulegają swoim czytelnikom i widzom, tak przekręcając fakty, by wychodziły naprzeciw ich uprzedzeniom i obawom

 

 

Głowa Kościoła negatywnie ocenia też działanie mediów próbujących krytykować obostrzenia epidemiczne - Niektóre media wykorzystały ten kryzys, aby przekonać społeczeństwo, że winni mu są cudzoziemcy, że koronawirus to niewiele więcej niż mały atak grypy, że wkrótce wszystko wróci do starego porządku, a restrykcje potrzebne do ochrony ludzi sprowadzają się do niesprawiedliwych wymogów ingerującego w naszą prywatność państwa. Niektórzy politycy rozpowszechniają te wieści dla własnego zysku. Nie mogliby jednak odnieść sukcesu bez niektórych mediów, które tworzą i rozpowszechniają informacje o nich.

 

Niechcący nosić maseczek myślą tylko o sobie

Papież odnosi się też do tego, iż część osób uważa, że nakaz noszenia maseczek jest opresją, w jego opinii te osoby stają się ofiarami represji, ale w swojej wyobraźni - Niektóre protesty w czasie kryzysu związanego z korona-wirusem ujawniły gniewnego ducha bycia ofiarą, ale tym razem wśród osób będących ofiarami tylko w ich własnej wyobraźni – tych, którzy twierdzą choćby, że zmuszanie do noszenia maseczki jest narzucane przez państwo w sposób nieuzasadniony.

 

Papież Franciszek o protestujących przeciwko obostrzeniom sanitarnym wypowiada się dosadnie - niektóre grupy odmawiały zachowania dystansu, maszerując w proteście przeciwko ograniczeniom w podróżowaniu – tak jakby środki, które rządy musiały narzucić dla dobra swojego narodu, stanowiły pewnego rodzaju polityczny atak na autonomię czy osobistą wolność! Poszukiwanie dobra wspólnego to znacznie więcej niż suma tego, co jest dobre dla jednostek. Oznacza to szacunek dla wszystkich obywateli i poszukiwanie skutecznej odpowiedzi na potrzeby tych, którzy mają najmniej szczęścia. Mówiliśmy wcześniej o narcyzmie, o opancerzonej osobowości, ludziach, którzy żyją z żalu, myśląc tylko o sobie. To niemożność dostrzeżenia, że nie wszyscy mamy te same dostępne możliwości. Niektórym bardzo łatwo jest się uczepić jakiejś idei – w tym przypadku na przykład osobistej wolności – i przekształcić ją w ideologię, tworząc pryzmat, przez który można wszystko oceniać

 

Większość rządów na pierwszym miejscu postawiło zdrowie obywateli

Jednym z częściej pojawiających się tematów do dyskusji są spory czy np. polski rząd, ale też wiele innych dobrze zrobiły wprowadzając lockdown, po drugiej stronie są przykłady państw, które na pierwszym miejscu postawiły gospodarkę. Ocena papieża obu postaw jest jednoznaczna - Z pewnymi wyjątkami, rządy poczyniły wielkie wysiłki, aby na pierwszym miejscu postawić dobro swoich obywateli, działając zdecydowanie na rzecz ochrony zdrowia i ratowania życia i czyniąc z nich priorytet. Wyjątkami były niektóre rządy, które odrzuciły dowody w postaci rosnącej liczby zgonów, co miało nieuniknione, bolesne konsekwencje. Ale większość rządów działała odpowiedzialnie, wprowadzając surowe środki bezpieczeństwa w celu powstrzymania wybuchu ognisk choroby

 

Warte obejrzenia

« Listopad 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

  • GDDKiA po raz kolejny wybiera wykonawcę na toruński odcinek S-10. Czy tym razem uda się podpisać umowę?

    Odcinek południowej obwodnicy Torunia w ramach drogi ekspresowej S-10 jest dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad dość pechowy, o ile na pozostałych trzech (od węzła Bydgoszcz Stryszek, przez Emilianowo i Solec Kujawski pod sam Toruń) podpisane są już umowy z wykonawcami na tym odcinku pojawiały się problemy - w poniedziałek 28 listopada po raz trzeci dokonano wyboru najlepszej oferty.

  • Kolejne wsparcie przekazuje województwo dla Ukrainy

    W poniedziałek Sejmik Województwa zdecydował o przekazaniu czterem regionom na Ukrainie łącznie 300 tys. zł – wsparcie to ma pozwolić na zaopatrzenie Ukraińców w agregaty prądotwórcze, śpiwory oraz przenośne kuchenki gazowe. Jest to odpowiedź na ostatnie działania Rosji, która oparła swoje działania na niszczeniu infrastruktury cywilnej, przez co powstają ogromne problemy z dostępnością prądu.

Wiadomości z regionu