Jesteś tutaj: HomeMagazynToruń największym ogniskiem COVID-19 w województwie

Toruń największym ogniskiem COVID-19 w województwie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn piątek, 30 październik 2020 09:53
Toruń największym ogniskiem COVID-19 w województwie Fot: Martin Lopez

Po mediach społecznościowych przewija się wniosek toruńskiej radnej Katarzyny Chłopeckiej, która wnioskuje o zorganizowanie specjalnej Mszy Świętej, w celu powierzenia Torunia Matce Bożej i ustania epidemii COVID-19. Wniosek jak można się spodziewać bywa niekiedy komentowany z ironią, ale jak się okazuje sprawa w Toruniu jest dość poważna.

W ostatnim tygodniu (22-29 października) w Toruniu stwierdzono 1301 przypadków zachorowań na COVID-19, co stanowi 16,7% wszystkich zachorowań w województwie, gdy torunianie stanowią mniej niż 10% populacji województwa. W nieporównywalnie większej Bydgoszczy tych zachorowań w ostatnim tygodniu było o 57 więcej. Na niedomiar złego w ostatnich dniach w Toruniu notuje się najwięcej zachorowań.

 

Jak spojrzymy na zachorowalność w ciągu 14 dni (15 – 22 października) na 10 tys. mieszkańców to w Toruniu ten wskaźnik wynosi dla tego okresu 96, zaś dla Bydgoszczy 61. Kryterium dla wprowadzenia czerwonej strefy wynosi 12 zachorowań na 10 tys. mieszkańców – w Toruniu jest teraz jest przekroczone 8-krotnie.

 

Faktyczna liczba zakażonych jest jednak kilka razy większa, jak przyznają epidemiolodzy średnio może być to 4-5 krotnie więcej, a co za tym idzie możemy spekulować, że na 10 tys. mieszkańców Torunia zakażonych jest przynajmniej 400-500 osób, czyli mniej więcej co dwudziesta osoba.

 

Warte obejrzenia

« Luty 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28          

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

  • Mniej dzieci w małżeństwach, więcej w związkach nieformalnych

    Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o polskich rodzinach pozyskane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego (dane na 31 marca 2021 roku). Pokazują one spadek liczby rodzin co wynika z tendencji wyludniania się polski, coraz mniej jest jednak też tradycyjnych rodzin opartych o związek małżeństwa, przybywa natomiast nieformalnych związków. Przyglądamy się danym dla Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

  • Wydawanie przez samorządy swoich mediów narusza unijną praworządność

    Należy stwierdzić, że nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i Rady Europy wydawanie gazet samorządowych. Zarówno art. 11 Karty, jak i art. 10 Konwencji stanowią, że na wolność wypowiedzi składa się prawo każdego do otrzymywania informacji lub idei bez ingerencji władz publicznych. Potwierdza to również przedstawione orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze Krzysztof Januszkiewicz w artykule naukowym opublikowanym na łamach ,,Samorządu Terytorialnego”. Wywód dotyczy wydawania przez samorządy tytułów, które nie są typowymi biuletynami. Taka sytuacja zachodzi w Bydgoszczy w przypadku ratuszowego ,,Bydgoszcz Informuje”.

Wiadomości z regionu