Jesteś tutaj: HomeMagazynBiało-czerwono-biała flaga i Pogoń – same w sobie są już symbolem

Biało-czerwono-biała flaga i Pogoń – same w sobie są już symbolem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn wtorek, 25 sierpień 2020 21:30
Flaga z Pogonią Flaga z Pogonią Fot: Bogusław Białas

W ostatnim czasie w Polsce pojawiła się symbolika białoruska w barwach biało-czerwono-białych, chociażby symboliczna bydgoska rzeźba przechodzącego przez rzekę została ubrana w koszulkę w tych barwach, jako wyraz solidarności z walczącymi o swoją przyszłość Białorusinami. Warto wiedzieć, że samo wywieszenie koszulki w tych barwach jest aktem politycznym, bowiem są to oficjalne barwy białoruskiej opozycji.

Jedna z hipotez głosi, że flaga biało-czerwono-biała sięga czasów bitwy pod Grunwaldem, takimi barwami miały się wojska ruskie wspierające polskiego króla Władysława Jagiełłę w starciu z Krzyżakami. W 1922 roku, po utworzeniu przez bolszewików Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej ta symbolika została zakazana, jako symbol burżuazyjnej przeszłości. Wówczas te barwy towarzyszyły białoruskiej emigracji. Dzisiaj symbolizują antyłukaszenkowską opozycję.

 

Fot: UMB

 

Oficjalne barwy państwa Białorusi to zielona i czerwona, co jest nawiązaniem do barw Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Flaga różni się od tej z 1922 roku właściwie tylko usunięcie złotego sierpa i młota.

 

Białoruskiej opozycji towarzyszy też ,,Pogoń”, rycerz na koniu z mieczem. Białoruska opozycja często umieszcza Pogoń na biało-czerwono-białej fladze. Takie flagi pojawiły się również w ubiegły piątek w Bydgoszczy, na manifestacji poparcia z Białorusinami.

 

 

Flagi symbolem oporu

Nie pierwszy raz mamy do czynienia z sytuacją, gdy opozycja nawiązuje do dawnych symboli państwowości. W 1956 roku na Węgrzech wybuchło powstanie, przeciwko obecności Armii Czerwonej na terytorium tego kraju. Obowiązującą wówczas flagą Węgier były barwy czerwono-biało-zielone, z symbolem kłosa i młota i czerwoną gwiazdą na środku. Opozycja wycinała ten symbol sowiecki, przez co symbolem tamtego powstania była flaga z dziurą w środku.

 

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Kolejowy poker marszałka województwa (komentarz)

    Najprawdopodobniej nigdy nie dowiemy się po co Sejmik Województwa powoływał spółkę mającą świadczyć przewozy kolejowe – jak informowaliśmy kilka dni temu, wyniki przetargu wieloletniego będą obowiązywać dopiero od grudnia, ale 2022 roku, natomiast władze województwa będą musiały na ten rok dogadać się z innymi przewoźnikami, bowiem spółka wojewódzka nie jest wstanie świadczyć przewozów od 12 grudnia. Być może marszałek w tej sprawie po prostu przekombinował.

  • Ministerstwo Zdrowia: Obostrzenia będą wdrażane regionalnie

    Drugi dzień z rzędu mamy w Polsce ponad 5,5 tys. nowych zakażeń. Na razie nie pojawiły się jeszcze zapowiedzi konkretnych obostrzeń, natomiast wiceminister zdrowia Waldemar Kraska daje do zrozumienia, że spodziewać możemy się obostrzeń zróżnicowanych regionalnie. W ostatnich dniach za połowę zakażeń w skali kraju odpowiadały trzy województwa: lubelskie, podlaskie i mazowieckie.

Wiadomości z regionu