Jesteś tutaj: HomeMagazynCzeskie muzeum, które przypomina również o Polakach

Czeskie muzeum, które przypomina również o Polakach

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn wtorek, 11 sierpień 2020 16:55

W czeskim Harrachovie, słynącego z nieczynnej obecnie mamuciej skoczni narciarskiej, funkcjonuje działające pod oficjalną egidą międzynarodowej federacji FIS muzeum. Prowadzone jest przez kilkupokoleniową rodzinę Slavików, bez których jako działaczy Czechy nie zaistniałyby w przeszłości na światowej mapie skoków narciarskich.

W muzeum znajdziemy przede wszystkim całą masę pamiątek, ale też w oczy rzucają się ekspozycje przypominające jak wyglądała ta dyscyplina sportowa w przeszłości. Znajdziemy tam również eksponaty związane z polskimi skoczkami, szczególnie rzuca się w oczy słynny hełm i narty Adama Małysza, z jego autografami, w których triumfował na skoczni w Harachovie w 2001 roku.

 

 

Harrachov jest położone właściwie przy granicy z Polską, będąc np. w okolicy Szklarskiej Poręby, możemy na chwilę wpaść. Przygotowalismy dla Was również krótkie zwiedzeanie muzeum:

 

Być może za kilka lat Harrachov ponownie wróci na mapę lotów narciarskich. Bydgoska firma Archigeum opracowuje na zlecenie Kraju Libereckiego koncepcję rewitalizacji szkoczni. Jeżeli to się uda to będzie to zapisanie kolejnego rozdziału w relacjach polsko-czeskich.

 

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Kolejowy poker marszałka województwa (komentarz)

    Najprawdopodobniej nigdy nie dowiemy się po co Sejmik Województwa powoływał spółkę mającą świadczyć przewozy kolejowe – jak informowaliśmy kilka dni temu, wyniki przetargu wieloletniego będą obowiązywać dopiero od grudnia, ale 2022 roku, natomiast władze województwa będą musiały na ten rok dogadać się z innymi przewoźnikami, bowiem spółka wojewódzka nie jest wstanie świadczyć przewozów od 12 grudnia. Być może marszałek w tej sprawie po prostu przekombinował.

  • Ministerstwo Zdrowia: Obostrzenia będą wdrażane regionalnie

    Drugi dzień z rzędu mamy w Polsce ponad 5,5 tys. nowych zakażeń. Na razie nie pojawiły się jeszcze zapowiedzi konkretnych obostrzeń, natomiast wiceminister zdrowia Waldemar Kraska daje do zrozumienia, że spodziewać możemy się obostrzeń zróżnicowanych regionalnie. W ostatnich dniach za połowę zakażeń w skali kraju odpowiadały trzy województwa: lubelskie, podlaskie i mazowieckie.

Wiadomości z regionu