Jesteś tutaj: HomeMagazynA jak sytuacja epidemiczna wygląda w powiatach? (raport)

A jak sytuacja epidemiczna wygląda w powiatach? (raport)

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn sobota, 08 sierpień 2020 13:39
A jak sytuacja epidemiczna wygląda w powiatach? (raport) Fot: Markus Spiske

Od początku sierpnia w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano 77 przypadków zachorowań na COVID-19, zważywszy na to, że w przez 31 dni lipca było to 114 przypadków, to pokazuje, że mamy do czynienia właściwie z początkiem drugiej fali w naszym regionie. Ostatni tydzień przyniósł także opinie niemieckich epidemiologów, że u naszych sąsiadów już trwa druga fala oraz rządowe decyzje o wprowadzeniu obostrzeń w powiatach o najgorszej sytuacji.

 

W naszym województwie żaden powiat nie został uznany za podwyższonego ryzyka, ale sytuacja jeżeli chodzi o nowe przypadki jest zróżnicowana powiatowo. Pokazuje to poniższa grafika:

 

 

Ujęliśmy na niej jedynie przypadki od 1 sierpnia, z uwagi na wyraźny wzrost zachorowań od tego dnia. Najwięcej zachorowań stwierdzono w Toruniu – 15, na czerwono widoczne powiaty to przedział zachorowań pomiędzy 5-10 zachorowań (Bydgoszcz – 9, Włocławek – 9, powiat brodnicki – 8, powiat toruński – 7). Na żółto mamy powiaty w przedziale 3-5: bydgoski, świecki, chełmiński, wąbrzeski i aleksandrowski. Pojedyncze przypadki zachorowań stwierdzono także w powiatach: radziejowskim, lipnowskim i rypińskim. W pozostałych powiatach w tym miesiącu nie stwierdzono jeszcze zachorowań.

 

Rosną krzywe

Najbardziej miarodajną statystyką sytuacji epidemicznej jest liczba aktualnie chorych. W naszym województwie odnotowujemy ich dzisiaj 171, co jest najwyższym wynikiem od 19 maja. W gwoli przypomnienia pierwszy szczyt osiągnęliśmy 20 kwietnia, gdy chorych było 365 osób. Najbliższe tygodnie pokażą, że w drugim rzucie epidemii zostanie ustanowiony nowy szczyt.

 

 

W skali kraju szczyt osiągnęliśmy natomiast dopiero 17 czerwca, gdy chorych było – 14.494 osoby, z danych na piątek 7 sierpnia wynika, że mamy obecnie 12,496 chorych i tendencję wzrostową.

 

Grafika: worldometers.info

 

Na świecie stwierdzono do tej pory ponad 19,5 mln zachorowań oraz ponad 724 tys. zgonów. Szacuje się, że aktualnie chorych może być ponad 6,2 mln osób.

 

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Prof. Gut: Jeżeli chodzi o szczepienia, to jesteśmy dokładnie między Paryżem a Moskwą

    Służba zdrowia wytrzyma tę falę zachorowań na COVID-19, a respiratorów wystarczy – powiedział PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Dodał, że choruje teraz coraz więcej osób młodszych, którym grożą poważne powikłania pocovidowe.

  • Jakie będą skutki wojny rządu z Brukselą? Przede wszystkim gospodarcze

    Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności 3 paragrafów Traktatu o Unii Europejskiej z Konstytucją w Polsce spolaryzowało emocje publiczne – środowiska bardziej eurosceptyczne uznały to jako element walki o polską suwerenność, z kolei euroentuzjaści zorganizowali protesty na których wprost straszyli, że rząd doprowadzi do wyprowadzenia Polski z Unii. Patrząc na to z góry można odnieść wrażenie, że jest to element wewnętrznego sporu politycznego w Polsce, cała ta sytuacja prowadzi jednak też do zwarcia Polski z Unią Europejską, co może przynieść też szkody gospodarcze Polsce.

Wiadomości z regionu