Jesteś tutaj: HomeMagazynKampania: Bitwa, która przesądziła o Niepodległej

Kampania: Bitwa, która przesądziła o Niepodległej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn piątek, 07 sierpień 2020 13:42

W sierpniu na Portalu Kujawskim prowadzimy kampanie ,,Bitwa, która przesądziła o Niepodległej”, którą póki co podkreślamy specjalnym banerem. Przez ostatnie blisko dwa lata staraliśmy się przybliżać wydarzenia pokazujące drogę poszczególnych polskich ziem do niepodległości od symbolicznego ogłoszenia niepodległości 11 listopada 1918 roku przez Powstanie Wielkopolskie, a w tym roku powrót Bydgoszczy i innych miast z Pomorza do granic Polski.

 

Droga do niepodległości to był bowiem proces. Za taką drugą datę graniczną przyjmujemy sierpień 1920 roku, gdy po zwycięskich bitwach w wojnie z bolszewikami, udało się zapewnić niepodległy byt. Gdyby w tej wojnie triumfowali bolszewicy, zapewne dokonania z listopada 1918 roku i Powstanie Wielkopolskie mogły by zostać zaprzepaszczone. O ile dużo Polska zyskała dzięki dyplomacji, to sierpień 1920 roku kojarzy się już jednoznacznie z czynem zbrojnym.

 

 

Na naszym banerze pojawiają się też trzy wizerunki: gen. Tadeusza Rozwadowskiego, gen. Józefa Hallera oraz gen. Aleksandra Karnickiego. Pierwsza postać to jeden z głównych twórców sukcesu Bitwy Warszawskiej, pełniący funkcję szefa sztabu. Jego rola wydaje się jednak umniejszana, na dodatek jest postacią tragiczną, bowiem zginał w niewyjaśnionych okolicznościach. Gen. Haller to w polskiej historii postać nietuzinkowa, kojarzymy go chociażby jako twórcę Błękitnej Armii we Francji, ale również odegrał kluczową rolę w wojnie z bolszewikami. Gen. Aleksander Karnicki 15 sierpnia pod Ciechanowem przeprowadził szarżę, która doprowadziła do zerwania sowieckiej łączności. Po wojnie Karnicki wraz z rodziną zamieszkał w Bydgoszczy, tutaj spoczęły jego szczątki.

 

W najbliższych dniach będziemy chcieli przybliżyć te postacie jeszcze bliżej.

 

Warte obejrzenia

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
  • Polski budżet wchodzi pod lupę Komisji Europejskiej. To sygnał, że się zadłużamy

    Komisja Europejska otworzyła wobec Polski i kilku innych państw procedurę nadmiernego deficytu – jest to co prawda dopiero pierwszy krok, ale jednocześnie jest to wyraźny sygnał, że musimy przestać rozszerzać wydatki państwa. Zdaniem analityków przyczyną tego jest realizacja socjalnych obietnic wyborczych jak waloryzacja 800+, a także konieczność zwiększenia wydatków na armię, co z kolei spowodowane jest sytuacją międzynarodową.

  • Marszałek marzy o porcie rzecznym, a perspektywy kaskadyzacji Wisły się oddalają

    - Mam nadzieję, że ranga i włączenie się rządu w tej projekt spowodują, że E40, czyli również Emilianowo będzie miało większą szansę realizacji, podobnie jak Solec Kujawski – mówił na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki. Trzeba wypowiedź od razu sprostować, że Emilianowo nie leży w pobliżu żadnej drogi wodnej i nie wiadomo o co chodzi marszałkowi, ale to już zostawmy. Z tej wypowiedzi wynika, że marszałek Całbecki wciąż widzi duże nadzieje, że Wisła będzie wykorzystywana do transportu towarowego.

Wiadomości z regionu