Jesteś tutaj: HomeMagazynZ uwagi na epidemię Węgrzy ograniczają obchody jednego z najważniejszych świąt państwowych

Z uwagi na epidemię Węgrzy ograniczają obchody jednego z najważniejszych świąt państwowych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn czwartek, 16 lipiec 2020 19:53
Z uwagi na epidemię Węgrzy ograniczają obchody jednego z najważniejszych świąt państwowych Fot: Botár Gergely/ Kormany.hu / Archiwum

20 sierpnia na Węgrzech obchodzone jest co roku dość bogato wspomnienie św. Stefana, pierwszego króla Węgier. Jest to ustawowo dzień wolny od pracy. Węgrzy w tym roku chcą jednak ograniczyć obchody, z uwagi na światową pandemię COVID-19.

 

Minister z kancelarii premiera Orbana Gergely Gulyas poinformował, że nie będzie w tym roku publicznych uroczystości z udziałem publiczności, bowiem uznano imprezy masowe za najbardziej sprzyjające rozpowszechnianiu się COVID-19. Kancelaria premiera Wiktora Orbana wychodzi z założenia, że od maja notowany jest wciąż przyrost zachorowań na COVID-19. Zrezygnowano m.in. z pokazu fajerwerków oraz parady lotniczej, która cieszyła się co roku dużym zainteresowaniem Węgrów i turystów. Do 15 sierpnia na Węgrzech obowiązują przepisy zakazujące organizowania wydarzeń powyżej 500 osób, na razie nie ma decyzji w sprawie ich przedłużenia – minister Gulyas informuje, ze wciąż trwają analizy.

 

Jedynym wyjątkiem będzie 20 sierpnia pasowanie na oficerów.

 

Czwartek to piąty dzień z rzędu na Węgrzech, bez stwierdzenia śmiertelnego przypadku COVID-19. W tym kraju spada też liczba aktywnie chorych.

 

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Kolejowy poker marszałka województwa (komentarz)

    Najprawdopodobniej nigdy nie dowiemy się po co Sejmik Województwa powoływał spółkę mającą świadczyć przewozy kolejowe – jak informowaliśmy kilka dni temu, wyniki przetargu wieloletniego będą obowiązywać dopiero od grudnia, ale 2022 roku, natomiast władze województwa będą musiały na ten rok dogadać się z innymi przewoźnikami, bowiem spółka wojewódzka nie jest wstanie świadczyć przewozów od 12 grudnia. Być może marszałek w tej sprawie po prostu przekombinował.

  • Ministerstwo Zdrowia: Obostrzenia będą wdrażane regionalnie

    Drugi dzień z rzędu mamy w Polsce ponad 5,5 tys. nowych zakażeń. Na razie nie pojawiły się jeszcze zapowiedzi konkretnych obostrzeń, natomiast wiceminister zdrowia Waldemar Kraska daje do zrozumienia, że spodziewać możemy się obostrzeń zróżnicowanych regionalnie. W ostatnich dniach za połowę zakażeń w skali kraju odpowiadały trzy województwa: lubelskie, podlaskie i mazowieckie.

Wiadomości z regionu