Jesteś tutaj: HomeMagazynBlisko miesiąc bez zgonu z powodu COVID-19 (raport)

Blisko miesiąc bez zgonu z powodu COVID-19 (raport)

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn sobota, 11 lipiec 2020 12:05
Blisko miesiąc bez zgonu z powodu COVID-19 (raport) Fot: Markus Spiske

Ostatnie dwa zgony z powodu COVID-19 w województwie odnotowano 13 czerwca – do tej pory w kujawsko-pomorskim mamy 49 ofiar koronawirusa. Ostatni tydzień przyniósł utrzymanie w miarę stabilnej liczby chorych.

Od ubiegłej soboty (4 lipca) do wczoraj (10 lipca) odnotowano 15 nowych przypadków zachorowań oraz 14 ozdrowieńców. Uwzględniając dane z dzisiaj (11 lipca) mamy obecnie 82 osoby chore na COVID-19. Przypomnijmy, że szczyt zachorowań w naszym województwie miał miejsce 20 kwietnia, gdy było 365 osób chorych, natomiast 8 czerwca ta liczba spadła do 43 osób, od tego momentu mamy dość powolną tendencję wzrostową. Do tej pory w naszym województwie stwierdzono 697 zachorowań.

 

 

 

 

Mniej zachorowań niż wskazywał na to model matematyczny

Prognozy matematyczne dla wzrostu zachorowań w Polsce prowadzą analitycy ExMetrix, którzy również opracowali modele dla poszczególnych województw. Opracowany przez nich model wskazywał, że na przełomie lipca i sierpnia przekroczymy ponad 750 zachorowań, a w przypadku zniesienia restrykcji pod koniec lipca mogło dojść nawet do przekroczenia tysiąca zachorowań. Realna liczba zachorowań jest jednak mniejsza niż prognozowano. Poniżej wykres ExMerix, przedstawiający różne scenariusze w zależności od stopnia restrykcji – przerywana linia pokazuje realny wzrost liczby zachorowań:

 

źródło: ExMetrix

 

Na świecie na COVID-19 zachorowało ponad 12,6 mln osób – Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że w skali globu notowane są obecnie rekordowe wzrosty zachorowań dziennych, w niektóre dni powyżej 200 tys. nowych przypadków. Największe dzienne przyrosty mają miejsce w : Meksyku, Rosji, Pakistanie, Bangladeszu, problem COVID-19 powrócił też w Iranie. Z powodu COVID-19 zmarło już na świecie ponad 0,5 mln osób.

 

Najwięcej aktualnie chorych jest w Stanach Zjednoczonych – prawie 1,7 mln; na drugim miejscu jest Brazyli z ponad 0,5 mln przypadkami, a trzecim Indie z ponad 284 tys. przypadków. Czwarta Rosja ma obecnie ponad 210 tys. chorych. W Europie sytuacja poza Rosją wydaje się już w miarę ustabilizowana, trudno przedstawić dokładny raport, bowiem Wielka Brytania, Hiszpania i Szwecja nie udostępniają informacji o liczbie aktualnie chorych. Duży wskaźnik ma Francja – ponad 62 tys. aktualnie chorych, Belgia ponad 35 tys. i nasz wschodni sąsiad Ukraina 25 tys. Na Ukrainie chorych może być znacznie więcej, bowiem eksperci wskazują na bardzo małą liczbę przeprowadzanych testów.

 

W Polsce mamy obecnie 9,3 tys. chorych, od momentu szczytu w dniu 17 czerwca, gdy chorych było 14,494 w naszym kraju ma miejsce tendencja spadkowa.

 

Aktualnie chorzy na COVID-19 w Polsce / źródło: .worldometers.info

 

Codziennie aktualizowane dane dla województwa kujawsko-pomorskiego publikujemy - COVID-19 - dane statystyczne

 

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Kolejowy poker marszałka województwa (komentarz)

    Najprawdopodobniej nigdy nie dowiemy się po co Sejmik Województwa powoływał spółkę mającą świadczyć przewozy kolejowe – jak informowaliśmy kilka dni temu, wyniki przetargu wieloletniego będą obowiązywać dopiero od grudnia, ale 2022 roku, natomiast władze województwa będą musiały na ten rok dogadać się z innymi przewoźnikami, bowiem spółka wojewódzka nie jest wstanie świadczyć przewozów od 12 grudnia. Być może marszałek w tej sprawie po prostu przekombinował.

  • Ministerstwo Zdrowia: Obostrzenia będą wdrażane regionalnie

    Drugi dzień z rzędu mamy w Polsce ponad 5,5 tys. nowych zakażeń. Na razie nie pojawiły się jeszcze zapowiedzi konkretnych obostrzeń, natomiast wiceminister zdrowia Waldemar Kraska daje do zrozumienia, że spodziewać możemy się obostrzeń zróżnicowanych regionalnie. W ostatnich dniach za połowę zakażeń w skali kraju odpowiadały trzy województwa: lubelskie, podlaskie i mazowieckie.

Wiadomości z regionu