Jesteś tutaj: HomeMagazynŻaryn: Dmowskiemu i Paderewskiemu zawdzięczamy zwycięstwo w I wojnie światowej i umiędzynarodowienie sprawy polskiej

Żaryn: Dmowskiemu i Paderewskiemu zawdzięczamy zwycięstwo w I wojnie światowej i umiędzynarodowienie sprawy polskiej

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Magazyn niedziela, 05 lipiec 2020 19:03

W ubiegłą niedzielę – 28 czerwca – przypadła 101 rocznica podpisania Traktatu Wersalskiego, dokumentu na mocy którego Bydgoszcz, Koronowo, Sępólno Krajeńskie i wiele miejscowości wróciło do Polski. Traktat Wersalski to także uznanie międzynarodowe niepodległego państwa polskiego. Z uwagi na wybory ta rocznica przeszła bez większego echa, wracamy do niej za sprawą wywiadu jakiego udzielił Mediom Narodowym prof. Jan Żaryń.

 

W tym roku powołano do istnienia Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, osób które 28 czerwca 1919 roku ratyfikowały w imieniu Polski Traktat Wersalski. Obowiązki prezesa Instytutu pełni prof. Jan Żaryń, którym okolicznościowy wywiad przeprowadza dr Anna Mandrela z Mediów Narodowych.

 

- To są ci ojcowie naszej niepodległości, którym zawdzięczamy zwycięstwo w I wojnie światowej i umiędzynarodowienie tak sprawy polskiej, żeby ona znalazła się we właściwym miejscu, po stronie Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, czyli po stronie tych państw, które rozstrzygnęły wynik I wojny światowej – podkreślał szczególną rolę Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego prof. Jan Żaryn - Przy całym szacunku dla innych koncepcji odzyskiwania niepodległości, gdzie także byli polscy patrioci, ale się pomylili ci polscy patrioci, którzy postawili na Austro-Węgry, na Niemcy, którzy postawili tylko na tworzenie formacji zbrojnych. Oni są godni szacunku, natomiast nie są na pewno odpowiedzialni za sukces w Wersalu w 1919 roku.

 

Zdaniem prof. Żarynia o tych postaciach powinniśmy pamiętać w sposób szczególny 28 czerwca. Jednocześnie wyraził on pogląd, że dobrze by było, abyśmy więcej uwagi poświęcali upamiętnianiu rocznicy podpisania Traktatu Wersalskiego.

 

W Bydgoszczy od kilku lat organizowane są obchody, w latach ubiegłych były to organizowane przez nas prelekcje w sali sesyjnej bydgoskiego ratusza, w tym roku z uwagi na epidemię COVID-19 i wybory prezydenckie, symbolicznie zebraliśmy się w ubiegłą niedzielę przed tablicą poświęconą Romanowi Dmowskiemu.

 

Warte obejrzenia

« Kwiecień 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu