Jesteś tutaj: HomeKruszwicaRząd daje zielone światło dla ważnych inwestycji drogowych w Kruszwicy

Rząd daje zielone światło dla ważnych inwestycji drogowych w Kruszwicy

Napisane przez  MojaKruszwica.pl Opublikowano w Kruszwica środa, 28 wrzesień 2022 17:37

- To ważny i przełomowy moment dla Kruszwicy - mówi Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz w wywiadzie z portalem MojaKruszwica.pl. W rozmowie pytamy m.in. o termin inwestycji oraz obwodnicę Kruszwicy.

 

 

MojaKruszwica.pl: Gdzie dokładnie powstaną te ronda i dlaczego to tak ważne inwestycje?

Mikolaj Bogdanowicz:  Najważniejsze rondo powstanie u zbiegu ulic: Kościuszki, Nadgoplańskiej oraz Kolegiackiej. Drugie - będzie realizowane między dwiema stacjami benzynowymi przy rozjeździe na Radziejów, przy ul. Włocławskiej i ul. Dobrej. Obie te inwestycje zwiększą zdecydowanie bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców naszej miejscowości. Są niezwykle potrzebne i ważne. W ramach inwestycji powstanie też kładka pod mostem przy ul. Tadeusza Kościuszki, która połączy ścieżki rowerowe na drodze krajowej nr 62 w Kruszwicy. Będzie to ścieżka podwieszona pod most w formie kładki, co jest dodatkowo rozwiązaniem także ciekawym turystycznie. Przede wszystkim jednak pozwoli w sposób właściwy wykorzystywać obecną infrastrukturę ścieżek rowerowych i pieszych na terenie miasta oraz rozwijać ją w kolejnych kierunkach, co mam nadzieję również niebawem nastąpi.

 

 

Jakie prace zostaną wykonane w ramach tej inwestycji?

Zostanie przebudowany przede wszystkim układ drogowy. Zbudowane zostaną dwa ronda, przebudowane będą chodniki, zatoki autobusowe, powstaną ciągi pieszo-rowerowe. Oczywiście przebudowane zostaną także sieci wodociągowe i gzowe, oświetlenie i sieci teletechniczne na obszarze tego zadania. Po zakończeniu wszystkich prac. Miejsce to będzie nie do poznania. Nowoczesne i bezpieczne.

 

Mówiąc o zadaniach drogowych, trudno nie zapytać o koszty i źródło ich finansowania.

Inwestycja będzie realizowana w 100% z funduszy rządowych. Jej realizacja w taki sposób jest możliwa dzięki wsparciu Pana ministra Łukasza Schreibera i Pana ministra Rafała Webera, który jako wiceminister infrastruktury zatwierdził program inwestycyjny. To ważny i przełomowy moment dla Kruszwicy. Serdecznie dziękuję!

 

To już kolejna duża inwestycja realizowana na terenie gminy Kruszwica, dzięki środkom rządowym.

Powstanie tych dwóch rond i ścieżki rowerowej to zadania, o które bardzo zabiegałem. Były moim priorytetem, zaraz obok obwodnicy, mostu, czy ronda w Kobylnikach. Jako mieszkaniec gminy widziałem jak brak tych inwestycji jest bardzo dużym problemem dla mieszkańców. Doskonale wiedziałem, że zrealizowanie tak dużych zadań, możliwe będzie tylko dzięki pozyskaniu środków rządowych. I to właśnie się udało. To dla mnie osobiście bardzo wzruszający moment i jeden z najważniejszych w działalności dla mojej gminy. To miejsce szczególnie dla mnie ważne. Tu się wychowałem i mieszkam. A warto przypomnieć, iż dotychczas wsparcie rządowe dla gminy to m.in. 5 mln zł na rondo w Kobylnikach, 8 mln zł na most w Kobylnikach, czy ok. 50 mln zł na drogę między Kobylnikami a Strzelnem. Te inwestycje to efekt bardzo dobrej współpracy z Panem ministrem Łukaszem Schreiberem i Panem ministrem Rafałem Weberem, czy ministrem infrastruktury Panem Andrzejem Adamczykiem. Kruszwica zasłużyła na te inwestycje i bardzo długo na nie czekała. Jest to dodatkowy impuls do rozwoju tego miasta. Poprawi również komfort życia, przebywania w Kruszwicy, w tym pięknym mieście o niezwykłych historycznych, ale także krajobrazowych walorach.

 

Dużo zadań drogowych jest realizowanych także wokół samej Kruszwicy

To prawda. Choćby wspomniana już wcześniej przeze mnie rozbudowa drogi krajowej nr 62 relacji Strzelno-Kobylniki. W ramach zadania droga jest poszerzana do 7 metrów i wzmacniana na odcinku ok. 10 km. Częściowo zostanie poprowadzona nowym śladem. Spodziewamy się otwarcia pod koniec 2023 roku. Kolejna taka inwestycja to rozbudowa drogi krajowej nr 15 w Kwieciszewie. 27 września została podpisana umowa z wykonawcą na ponad 5 mln zł. Inwestycja znacząco poprawi bezpieczeństwo ruchu oraz jego płynność. Nowa nawierzchnia drogi, budowa chodników oraz przebudowa istniejących elementów pasa drogowego poprawią komfort i bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, a także samą estetykę drogi. Całkowita długość odcinka objętego rozbudową wynosi około 0,5 km. Zakończenie prac planowane jest już w marcu 2023 r.

 

A co z obwodnicą Kruszwicy?

Oczywiście to bardzo istotna inwestycja. Jest w fazie planowania, te prace postępują. Pozyskanie środków na budowę dwóch rond i ścieżki rowerowej nie oznacza w żadnym razie zaniechania budowy obwodnicy. To są osobne zadania.

 

W takim razie kiedy powstaną ronda i ścieżka rowerowa pod mostem w Kruszwicy?

Do połowy października spodziewamy się ogłoszenia przetargu przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Zgodnie z planem inwestycja ma być zrealizowana w 2023 r. Teraz wszystko w rękach GDDKiA, którą będę dopingował, aby ta inwestycja została zrealizowana w sposób właściwy i bez zbędnej zwłoki.

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

  • NIK: Województwo Kujawsko-Pomorskie i Toruń zaniżały w dokumentach zadłużenie

    W czwartek Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport poświęcony nadzorowi właścicielskiemu nad spółkami należącymi do kujawsko-pomorskich samorządów. Jednym z celów tej kontroli było zwiększenie transparentności dotyczącej realnego długu publicznego, bowiem w szczególności Samorząd Województwa od wielu lat prowadzi politykę przerzucania długów na spółki sobie podległe. Kontrolę przeprowadzono w bliskiej współpracy z Regionalną Izbą Obrachunkową.

  • Bruksela zatwierdziła nowy program operacyjny dla kujawsko-pomorskiego

    Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza – taką nazwę nosi dokument, w ramach którego do 2030 roku kujawsko-pomorskiego otrzyma 1.836 mld euro na inwestycje. Będzie to trzeci duży program operacyjny dla województwa, w historii naszej przynależności do Unii Europejskiej.

Wiadomości z regionu