Jesteś tutaj: HomeKruszwicaKruszwica przeżywa nawiedzenie Matki Bożej

Kruszwica przeżywa nawiedzenie Matki Bożej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Kruszwica poniedziałek, 19 wrzesień 2022 11:33
Kruszwica przeżywa nawiedzenie Matki Bożej Fot: MojaKruszwica.pl

Wiosną w Archidiecezji Gnieźnieńskiej po 44 latach ponownie rozpoczęła się peregrynacja kopii cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Pierwsza peregrynacja zapoczątkowana jeszcze przez kard. Stefana Wyszyńskiego miała miejsce w 1978 roku. Obraz z krótkimi przerwami wędruje cały czas po kraju, z uwagi na rozrost liczby parafii, pobyty na terenie konkretnych diecezji są wielomiesięczne – w Archidiecezji Gnieźnieńskiej obraz będzie peregrynował do lutego. W ostatnich dniach obraz gościł w Kruszwicy, co lokalnie było wielkim wydarzeniem.

 

Do parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kruszwicy obraz przybył w sobotę, wierni mogli modlić się przed przez całą noc podczas czuwania. Przed obrazem sprawowano w sobotę i w niedzielę Msze Święte oraz nabożeństwa. W niedzielę na pożegnanie obrazu odbyła się procesja na kruszwickim rynku, skąd przewieziony został do kruszwickiej kolegiaty, gdzie pozostanie do poniedziałku popołudnia.

 

Pierwszy raz kopia cudownego obrazu wyruszyła z Jasnej Góry w 1957 roku, aby dać zniewolonym przez komunizm Polakom nadzieję. Dzisiejsza kolejna peregrynacja na Kujawach to wciąż ogromne przeżycie dla wiernych, w szczególności tych pokoleń co pamiętają 1978 rok. Świadczą o tym udekorowane przez kruszwiczan okna.

 

 

 

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

  • Blisko rok po rosyjskiej inwazji europejczycy nadal solidarni z Ukrainą

    Pod koniec lutego minie rok od rosyjskiej agresji na Ukrainę, która wywołała skutki w całej Unii Europejskiej, działania związane z sankcjami doprowadziły do ograniczenia importu surowców energetycznych z Rosji, co przełożyło się też na wzrost cen. Jak pokazuje najnowsze badanie Eurobarometru opinia publiczna w Unii Europejskiej pomimo tych niedogodności popiera politykę wspierania Ukrainy i nakładania na Rosję sankcji.

  • Portal chwilowo zawieszony

    1 i 2 lutego nie pojawią sie żadne nowe treści na Portalu Kujawskim.  W ten sposób chcemy pokazać jakim zagrożeniem dla lokalnych mediów jest wydawanie przez Urząd Miasta Bydgoszczy swoich mediów, które nie muszą się liczyć z rachunkiem ekonomicznym. Bez prywatnych mediów, czytelnicy będą skazani jedynie na przekaz kreowany przez polityków, bez poruszania dla nich niewygodnych kwestii.

Wiadomości z regionu