Jesteś tutaj: HomeKruszwicaKruszwica przeżywa nawiedzenie Matki Bożej

Kruszwica przeżywa nawiedzenie Matki Bożej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Kruszwica poniedziałek, 19 wrzesień 2022 11:33
Kruszwica przeżywa nawiedzenie Matki Bożej Fot: MojaKruszwica.pl

Wiosną w Archidiecezji Gnieźnieńskiej po 44 latach ponownie rozpoczęła się peregrynacja kopii cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Pierwsza peregrynacja zapoczątkowana jeszcze przez kard. Stefana Wyszyńskiego miała miejsce w 1978 roku. Obraz z krótkimi przerwami wędruje cały czas po kraju, z uwagi na rozrost liczby parafii, pobyty na terenie konkretnych diecezji są wielomiesięczne – w Archidiecezji Gnieźnieńskiej obraz będzie peregrynował do lutego. W ostatnich dniach obraz gościł w Kruszwicy, co lokalnie było wielkim wydarzeniem.

 

Do parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kruszwicy obraz przybył w sobotę, wierni mogli modlić się przed przez całą noc podczas czuwania. Przed obrazem sprawowano w sobotę i w niedzielę Msze Święte oraz nabożeństwa. W niedzielę na pożegnanie obrazu odbyła się procesja na kruszwickim rynku, skąd przewieziony został do kruszwickiej kolegiaty, gdzie pozostanie do poniedziałku popołudnia.

 

Pierwszy raz kopia cudownego obrazu wyruszyła z Jasnej Góry w 1957 roku, aby dać zniewolonym przez komunizm Polakom nadzieję. Dzisiejsza kolejna peregrynacja na Kujawach to wciąż ogromne przeżycie dla wiernych, w szczególności tych pokoleń co pamiętają 1978 rok. Świadczą o tym udekorowane przez kruszwiczan okna.

 

 

 

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

  • Umowa z Arrivą już blisko, z Polregio nieco dalej - w tle spór sądowy

    Na dzisiejszej sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki poinformował, że jest blisko finalizacja wieloletniej umowy z przeciwnikami kolejowymi - mówimy o dokumentach, które będą regulowały zasady do połowy grudnia 2030 roku. Najbliżej jest finalizacja umowy z Arrivą.

  • Część radnych sejmikowych chce, aby egzaminy na prawo jazdy rosły automatycznie

    W ostatnim czasie zdawanie egzaminów na prawo jazdy jest prawdziwym hazardem, nie tylko z tego powodu, że zestresowanemu kandydatowi na kierowcę nieco szczęścia zawsze się przyda, ale też z powodu odwoływania egzaminów przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, spowodowanego protestami pracowników. Taki problem widoczny jest chociażby w bydgoskim WORD-ie.

Wiadomości z regionu