Jesteś tutaj: HomeKruszwicaWojewódzka Rada Dialogu Społecznego zaapeluje o przyśpieszenie budowy stopnia w Siarzewie min. do komisarza Unii Europejskiej

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego zaapeluje o przyśpieszenie budowy stopnia w Siarzewie min. do komisarza Unii Europejskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Kruszwica poniedziałek, 19 wrzesień 2022 10:11
Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego zaapeluje o przyśpieszenie budowy stopnia w Siarzewie min. do komisarza Unii Europejskiej Fot: MojaKruszwica.pl

Polityka logistyczna Zarządu Województwa od wielu lat opiera się na dążeniu do kaskadyzacji Wisły, w celu ożywienia żeglugi śródlądowej. Poważne opóźnienia związane z wydaniem decyzji na budowę stopnia wodnego w Siarzewie są ogromnym ciosem, tak samo jak coraz bardziej widoczna polityka Unii Europejskiej skłaniająca się jednak do odejścia od kaskadyzacji rzek. Temat omawiany był we wtorek w Kruszwicy na specjalnym posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

 

Posiedzenie miało się zakończyć przyjęciem stanowiska w sprawie przyśpieszenia prac nad Siarzewem, nie udało się go jednak przyjąć, bowiem zabrakło przedstawicieli samorządów przy Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego. Obecni byli i poparcie dla stanowiska wyrazili, wojewoda (przedstawiciel rządu), związki zawodowe oraz organizacje skupiające pracodawców. Projekt ma zostać przyjęty w trybie obiegowym, poparcie ze strony samorządowców jest bardziej niż pewne, bowiem ich polityka w temacie kaskadyzacji jest jednoznaczna.

 

Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego zwraca się do Parlamentu RP, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministra Klimatu i Środowiska, Ministra Rozwoju i Technologii, Komisarza Unii Europejskiej ds. Rolnictwa oraz europarlamentarzystów z województwa kujawsko-pomorskiego o wsparcie w kontynuacji projektu budowy Stopnia Wodnego na Wiśle w miejscowości Siarzewo – czytamy w projekcie stanowiska - Zmiany klimatyczne, kryzys zdrowotny związany z COVID 19, kryzys energetyczny oraz wojna  w Ukrainie determinują przyspieszenie działań w obszarze gospodarki wodnej.

 

Apel kierowany jest do polskiego rządu, komisarza UE ds. Rolnictwa Janusza Wojciechowskiego i kujawsko-pomorskich europosłów: Kosmy Złotowskiego i Radosława Sikorskiego. Stanowisko polskiego rządu w tej sprawie jest też jednoznaczne, powyższy apel mogą rządzący zatem potraktować przede wszystkim jako poparcie dla działań w kierunku kaskadyzacji rzek.

 

Przepisy o dialogu społecznym wymagają, aby stanowiska podjęte oddolnie na wojewódzkich radach, były później omawiane obowiązkowo na krajowej Radzie Dialogu Społecznego w Warszawie. Zatem po przyjęciu powyższego stanowiska przez WRDS w trybie obiegowym, powinno ono trafić na obrady do stolicy.

 

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

  • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

    Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

  • Brytyjscy żołnierze Rangersów szkolili żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej

    Na toruńskim poligonie odbyły się wspólne szkolenia z udziałem 3 Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii, żołnierzy 8. Kujawsko-Pomoskiej Brygady Wojsko Obrony Terytorialnej, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ćwiczono przede wszystkim szturm na budynki.

Wiadomości z regionu