Jesteś tutaj: HomeKruszwicaW Kruszwicy konferencja o przyszłości żeglugi śródlądowej oraz o problemie suszy

W Kruszwicy konferencja o przyszłości żeglugi śródlądowej oraz o problemie suszy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Kruszwica wtorek, 13 wrzesień 2022 16:26
W Kruszwicy konferencja o przyszłości żeglugi śródlądowej oraz o problemie suszy Fot: PRzemysław Bohonos / MojaKruszwica.pl

Ze wspomnień gen. Józefa Hallera dowiadujemy się, że w dalszej przeszłości był plan zlokalizowania w Kruszwicy ważniejszego polskiego portu śródlądowego, ostatecznie ta koncepcja nie weszła w fazę realizacji, bowiem wyżej postawiono na rozwiązania kolejowe. Dzisiaj pod przewodnictwem wojewody Mikołaja Bogdanowicza w Kruszwicy obraduje Kujawsko-Pomorska Rada Dialogu Społecznego w tematach związanych z wodą.

Patrząc merytorycznie na to wydarzenie zwrócić szczególną uwagę można na dwa tematy – przyszłości żeglugi śródlądowej oraz rozwiązywania problematyki suszy. Impet wizji kaskadyzacji drogi wodnej E-40 biegnącej wzdłuż Wisły wstrzymały formalne opóźnienia związane z budową stopnia wodnego w Siarzewie. Szacuje się, że podważenie decyzji środowiskowej dla Siarzewa skutkować może nawet 5 letnim opóźnieniem w budowie zapory, jednocześnie pojawia się coraz więcej głosów krytycznych. Kruszwickie posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego stało się forum do wyrażenia poparcia dla inwestycji w Siarzewie oraz całego programu kaskadyzacji Wisły, który w przyszłości mógłby doprowadzić do znacznego ożywienia żeglugi śródlądowej.

 

W ostatnich latach dość poważnie udzielał się problem suszy, która w sposób szczególny uderza w produkcję rolną. W ramach projektu unijnego Państwowy Instytut Badawczy, przy udziale naukowców z bydgoskiego UKW realizował projekt ,,Woda dla Kujaw” na terenie powiatu inowrocławskiego innowacyjnego systemu monitoringu i prognozowania agrometeorologicznego. Polscy rolnicy decyzję o sposobie nawadniania gleb podejmują głównie instynktownie, projekt miał im pomóc w podejmowaniu decyzji w oparciu o rozwinięte modele matematyczne i badania meteorologiczne z pierwszej ręki. Takie rozwiązania od wielu lat stosują rolnicy z państw Europy zachodniej. Podejmowanie decyzji w oparciu o te dane ma chociażby doprowadzić do bardziej optymalnego wykorzystania zasobów wodnych. Wyniki tego pilotażowego projektu również były elementem konferencji w Kruszwicy.

 

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

  • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

    Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

  • Brytyjscy żołnierze Rangersów szkolili żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej

    Na toruńskim poligonie odbyły się wspólne szkolenia z udziałem 3 Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii, żołnierzy 8. Kujawsko-Pomoskiej Brygady Wojsko Obrony Terytorialnej, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ćwiczono przede wszystkim szturm na budynki.

Wiadomości z regionu