Jesteś tutaj: HomeKruszwicaNa 600 urodziny Kruszwicy mieszkańcom rozdawano drzewa gruszy

Na 600 urodziny Kruszwicy mieszkańcom rozdawano drzewa gruszy

Napisane przez  Redakcja / MojaKruszwica.pl Opublikowano w Kruszwica środa, 08 czerwiec 2022 17:43
Na 600 urodziny Kruszwicy mieszkańcom rozdawano drzewa gruszy Multimedia: MojaKruszwica.pl

W herbie Kruszwicy najbardziej wyrazistym symbolem jest drzewa, dlatego w 600. rocznicę nadania praw miejskich przez króla Władysława Jagiełłę nawiązano do tego symbolu. Uroczystość rozpoczęła się przed godziną 12:00. Mieszkańcy mieli okazję pierwszy raz publicznie usłyszeć kruszwicki hejnał. W rocznicę nadania praw miejskich rozdawane są ponumerowane grusze.

Na rynku odbyła się także promocja okazjonalnego znaczka pocztowego, który został wyprodukowany przez Pocztę Polską z okazji 600-lecia Kruszwicy. Inicjatorem jego powstania był wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Zaintersowanie drzewami gruszy było na tyle duże, że ustawiły się kolejki mieszkańców.

 

 

 

 

Główne uroczystości związane z urodzinami Kruszwicy odbędą się pod koniec czerwca. Historycy spierają się, że Kruszwica mogła mieć prawa miejskie nawet ponad 700 lat, niestety zaginęły dokumenty z XIII wieku. Więcej o tych rozważaniach piszemy - Kruszwica wchodzi w jubileusz 600-lecia, choć prawa miejskie miała znacznie dłużej

 

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu