Jesteś tutaj: HomeKruszwicaKruszwica wchodzi w jubileusz 600-lecia, choć prawa miejskie miała znacznie dłużej

Kruszwica wchodzi w jubileusz 600-lecia, choć prawa miejskie miała znacznie dłużej

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Kruszwica wtorek, 07 czerwiec 2022 20:43

8 czerwca 2022 roku będzie dla Kruszwicy datą szczególną, minie bowiem równo 100 lat od momentu, gdy król Władysław Jagiełło nadał Kruszwicy prawa miejskie na prawie magdeburskim. Dla Kruszwicy to wielka uroczystość, choć wszystko wskazuje na to, że prawa miejskie temu miastu przysługiwały już ponad 100 lat wcześniej. Niestety zaginęły dokumenty.

Kruszwica promuje się jako Legendarna Stolica Polski – faktycznie wokół tego miasta jest wiele legend, począwszy od tej o Popielu, którego zjadły rzekomo myszy, stąd też utrwalona nazwa wobec kruszwickiej fortyfikacji ,,Mysia Wieża”. Postać Popiela pojawia się u najważniejszych polskich średniowiecznych kronikarzy, zdaniem Wincentego Kadłubka był on nawet krewnym Juliusza Cezara, po tym jak ożenił się z jego córką – dzisiejsi historycy tę hipotezę jednak jednoznacznie obalają, bowiem wyklucza to wyraźnie datowanie żywota Cezara i Popiela.

 

Prawa mógł nadać Kazimierz Konradowicz zwany Kujawskim

Za datę nadania praw miejskich przyjmuje się dzisiaj 8 czerwca 1422 roku, ale same władze Kruszwicy nie ukrywają, że wszystko wskazuje na to, że tradycje miejskie tego miasta sięgają ponad 700 lat. Gdyby przyjąć tezę, że prawa nadał Kazimierz Kujawski, to musiało to nastąpić przed 1268 rokiem, wówczas ten władca Kujaw zmarł. Inna teza wskazuje, że prawa miejskie w 1282 roku nadał Władysław Łokietek, w tym samym momencie, gdy nadał prawa miejskie pobliskiemu Radziejowowi. Dzisiaj pozostaje nam opierać się tezach, bowiem

 

O tym, że Kruszwica już w XIV wieku, czyli wiek przed nadaniem praw miejskich przez Jagiełło, była ważnym ośrodkiem, wyraźnie mówi nam posiadanie swojego zamku. Zamek Kruszwicki zbudowany został w latach 1350-1355 z inicjatywy Kazimierza III Wielkiego. Po tym zamku pozostała do dzisiaj 32 metrowa wieża, która stała się właśnie popularną Mysią Wieżą.

 

Wydane kilka lat temu dzieło ,,Zamek Kruszwicki” autorów: Wojciecha Dzieduszyckeigo, Macieja Maciejewskiego oraz Macieja Małachowskiego, podejmuje próbę wyjaśnienia historii Kruszwicy i jej znaczenia dla początków polskiej państwowości. Ważnym momentem dla Kruszwicy było powstanie w drugiej połowie X wieku kościoła pw. św. Wita, wokół którego rozrastał się gród. W XI wieku gród ten uzyskał rolę administracyjno-rezydencyjonalną oraz polityczną. Mieściła się tam rezydencja władcy zwana – Sedes regni principales. W 1096 roku gród ten został jednak spustoszony wskutek walk dynastycznych. Na przełomie XII-XIII wieku gród został jednak odbudowany, choć i w roku 1271 podczas wojen dynastycznych powstałą warownie spalono rozkazem księcia Bolesława Pobożnego.

 

W najbliższym czasie, w ramach obchodów oficjalnego jubileuszu 600-lecia miasta, planujemy cykl publikacji o ciekawostkach historycznych związanych z Kruszwicą.

 

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
  • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

    W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

    Etykiety: covid19
  • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

    Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu