Jesteś tutaj: HomeKruszwicaSamorządowcy chcą przejąć nieużywaną linię kolejową w celu budowy ścieżki rowerowej

Samorządowcy chcą przejąć nieużywaną linię kolejową w celu budowy ścieżki rowerowej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Kruszwica środa, 14 lipiec 2021 12:35
Samorządowcy chcą przejąć nieużywaną linię kolejową w celu budowy ścieżki rowerowej Fot: Powiat Inowrocławski

Linia kolejowa nr 231 powstałą w 1882 roku dla skomunikowania Inowrocławia z Kruszwicą i Mogilnem. O ile odcinek z Inowrocławia do Kruszwicy jest wykorzystywany towarowo to stan odcinka pomiędzy Kruszwicą i Mogilnem jest na tyle zły, że jest całkowicie zamknięty. Ostatni pociąg pasażerski z Kruszwicy do Mogilna przejechał w 1996 roku, czyli ponad 25 lat temu. Samorządowcy chcieliby przebieg tej linii zagospodarować na rekreację rowerową.

We wtorek 13 lipca w Strzelnie w przebiegu linii nr 231 starostowie powiatów inowrocławskiego i mogileńskiego podpisali list intencyjny, w którym wyrażają chęć przejęcia od PKP tej linii kolejowej oraz zagospodarowania wspólnymi silami na rzecz utworzenia ścieki rowerowej - Rozpoczynamy współpracę, która będzie miała korzyści dla naszych samorządów i mieszkańców. Cieszę się z tej inicjatywy, bo przyczyni się ona niewątpliwie do rozwoju turystycznego i kulturalnego naszych regionów oraz ich promocji – mówi Starosta Wiesława Pawłowska.

 

Samorządowcy w liście intencyjnym piszą: Wspólne przejęcie linii nr 231 pozwoliłoby połączyć trzy gminy w Powiecie Mogileńskim oraz gminę Kruszwica w Powiecie Inowrocławskim. Pozytywna wola samorządów pozwoli stworzyć w przyszłości ścieżkę pieszo-rowerową o długości ok. 43 km. Przyczyni się to do udostępnienia cennych obszarów przyrodniczych i kulturowych oraz promocji regionu. Korzyści płynące z integracji środowisk samorządowych na rzecz rozwoju regionu, gdzie dąży się do jak najlepszego wykorzystania wspólnego potencjału jest niewątpliwie istotnym przedsięwzięciem, dlatego deklarujemy nasz czynny udział w tym procesie oraz w późniejszej wspólnej budowie ścieżek pieszo-rowerowych. Głęboko wierzymy, że głos samorządów lokalnych zostanie uwzględniony, a wsparcie i uproszczenie procesu nieodpłatnego przejęcia nieczynnej infrastruktury kolejowej umożliwi realizację tego przedsięwzięcia.

 

List intencyjny dotyczy jedynie odcinka Kruszwica - Mogilno, samorządowcy nie planują natomiast ingerowania w odcinek Inowrocław Rąbinek - Kruszwica.

Warte obejrzenia

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
  • Unia Europejska chce ograniczyć cenzurę portali społecznościowych

    Prywatna cenzura w wykonaniu portali społecznościowych, czyli m.in. usuwanie profili przez Facebooka, może utrudniać działalność organizacjom społecznym, artystom, politykom czy dziennikarzom. Procesy sądowe zapowiada były prezydent USA Donald Trump, ale nie on jedyny chce walczyć z prywatną cenzurą. Unia Europejska pracuje nad nowym prawem, które ma zapewnić większą przejrzystość decyzji moderacyjnych oraz możliwość ich kwestionowania, także przed sądem.

  • W lipcu 20 razy mniej zgonów niż w maju (podsumowanie lipca)

    Przez okres lipca w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono 129 zakażeń klinicznych COVID-19, co stanowi 0,2 dziennie na 100 tys. mieszkańców. Co najbardziej jednak powinno cieszyć to znaczny spadek liczby zgonów, których przez te 31 dni odnotowano 15 – to najlepsze dane od czerwca i lipca 2020 roku.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu