Jesteś tutaj: HomeKruszwicaKruszwickie Misterium: Odnaleźć siebie w niewiernym Tomaszu

Kruszwickie Misterium: Odnaleźć siebie w niewiernym Tomaszu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Kruszwica niedziela, 28 marzec 2021 22:12

- Osoby, które obejrzą go od początku do końca, to w postaci niewiernego Tomasza będą mogli odnaleźć siebie – tak o tegorocznym kruszwickim Misterium Męki Pańskiej mówi ks. Michał Bubacz. Z powodu pandemii postanowiono w tym roku przygotować film fabularny, którego premiera odbyła się w niedzielę palmową o godzinie 19:30.


Akcja dzieła rozpoczyna się po śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu, czyli można powiedzieć w momencie, gdy zakończyła się akcja misterium z 2019 roku. Zgromadzonym uczniom ukazuje się Chrystus. Po tym objawieniu przychodzi Tomasz, który nie chce uwierzyć pozostałym apostołom, który prezentuje postawę sceptyczną wobec zmartwychwstania ich mistrza.

 

- Główną postacią jest oczywiście Pan Jezus, ale obok niego są jeszcze dwie postaci, które wysuwają się na pierwszy plan – jest to św. Tomasz i św. Jan, kiedy wpatrujemy się w niewiernego apostoła, wsłuchujemy się w jego słowa, to możemy je odnieść do współczesności – przecież dzisiaj problem niewiary, problem zwątpienia dotyka bardzo wiele osób – wyjaśnia ks. Michał Bubacz. Sceny pasyjne w dziele odgrywają rolę wspomnienia, akcja filmu toczy się wokół sporu św. Tomasza i św Jana.

 

- Podjęliśmy temat niewiary – dlatego scena zmartwychwstania powraca, ale stanowi pewną klamrę tegorocznego misterium – mówi Paweł Lewartowski, który opracowywał scenariusz - Medium filmowe o wiele lepiej niż teatralne, naszym zdaniem, pozwala pokazać niuanse tego tematu, który wybraliśmy, bo wiele rzeczy, które pojawiają się w filmie, nawiązują do współczesności.

 

Akcje sporu obu apostołów wplątano w czasy dzisiejsze. Jak puentuje Lewartowski przesłanie filmu - W naszych czasach bardzo mocno jest faworyzowany rozum, jest taki wręcz kult rozumu, natomiast wiara jako wartość naszego życia jest lekceważona.

 

Za montaż odpowiadał Filip Pawlak.

 

Film można obejrzeć poniżej:

 

Warte obejrzenia

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
  • Unia Europejska chce ograniczyć cenzurę portali społecznościowych

    Prywatna cenzura w wykonaniu portali społecznościowych, czyli m.in. usuwanie profili przez Facebooka, może utrudniać działalność organizacjom społecznym, artystom, politykom czy dziennikarzom. Procesy sądowe zapowiada były prezydent USA Donald Trump, ale nie on jedyny chce walczyć z prywatną cenzurą. Unia Europejska pracuje nad nowym prawem, które ma zapewnić większą przejrzystość decyzji moderacyjnych oraz możliwość ich kwestionowania, także przed sądem.

  • W lipcu 20 razy mniej zgonów niż w maju (podsumowanie lipca)

    Przez okres lipca w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono 129 zakażeń klinicznych COVID-19, co stanowi 0,2 dziennie na 100 tys. mieszkańców. Co najbardziej jednak powinno cieszyć to znaczny spadek liczby zgonów, których przez te 31 dni odnotowano 15 – to najlepsze dane od czerwca i lipca 2020 roku.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu