Jesteś tutaj: HomeKruszwicaUnijny fundusz transformacji energetycznej może uratować Gopło i całe pojezierze

Unijny fundusz transformacji energetycznej może uratować Gopło i całe pojezierze

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Kruszwica piątek, 12 luty 2021 13:32
Wysychające jezioro Wilczyńskie Wysychające jezioro Wilczyńskie Eko-Przyjezierze

Działalność kopalni odkrywkowych w okolicach Konina jest przedmiotem krytyki organizacji ekologicznych, ale też niepokoi samorządowców z powiatu inowrocławskiego i mogileńskiego. Wiele jezior wysycha, a w przyszłości zagrożone może być też Gopło, nad którym położona jest Kruszwica. W czwartek w Kruszwicy zawarto porozumienie o współpracy.

Włodarze Kruszwicy, Strzelna, Jezior Wielkich i Piotrkowa Trybunalskiego będą ubiegać się do funduszu sprawiedliwej transformacji o wsparcie finansowe na niwelowanie skutków wydobycia węgla brunatnego w zagłębiu konińskim. Fundusz ten będzie funkcjonował w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej i służyć ma odchodzeniu gospodarek od energetyki węglowej na ekologiczną.

 

– To te gminy w największym stopniu w Kujawsko-Pomorskiem borykają się ze skutkami społecznymi, ekologicznymi i gospodarczymi eksploatacji węgla brunatnego. Jest szansa, aby wreszcie te samorządy otrzymały znaczące wsparcie. To byłaby dla nich szansa na rozwój. Mam nadzieję, że dzięki współpracy z Marszałkiem Województwa Kujawsko-Pomorskiego uda się ten cel osiągnąć. – podkreślił Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

 

Kopalnie odkrywkowe z zagłębia konińskiego swoją działalnością prowadzą do drenowania zasobów wodnych, przez co mamy efekt wysychania jezior. Skutki tej aktywności człowieka pokazało w 2019 roku na ujęciach lotniczych stowarzyszenie Eko-Przyjezierze:

 

W podpisaniu porozumienia uczestniczył wojewoda Mikołaj Bogdanowicz oraz prezes Związku Pracodawców Lewiatan Roman Rogalski.

 

Warte obejrzenia

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
  • Unia Europejska chce ograniczyć cenzurę portali społecznościowych

    Prywatna cenzura w wykonaniu portali społecznościowych, czyli m.in. usuwanie profili przez Facebooka, może utrudniać działalność organizacjom społecznym, artystom, politykom czy dziennikarzom. Procesy sądowe zapowiada były prezydent USA Donald Trump, ale nie on jedyny chce walczyć z prywatną cenzurą. Unia Europejska pracuje nad nowym prawem, które ma zapewnić większą przejrzystość decyzji moderacyjnych oraz możliwość ich kwestionowania, także przed sądem.

  • W lipcu 20 razy mniej zgonów niż w maju (podsumowanie lipca)

    Przez okres lipca w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono 129 zakażeń klinicznych COVID-19, co stanowi 0,2 dziennie na 100 tys. mieszkańców. Co najbardziej jednak powinno cieszyć to znaczny spadek liczby zgonów, których przez te 31 dni odnotowano 15 – to najlepsze dane od czerwca i lipca 2020 roku.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu