Wiadomości z Inowrocławia https://www.portalkujawski.pl Wed, 21 Feb 2024 19:14:03 +0100 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl W nocy zdemolował inowrocławską trybunę https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/26254-w-nocy-zdemolowal-inowroclawska-trybune https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/26254-w-nocy-zdemolowal-inowroclawska-trybune W nocy zdemolował inowrocławską trybunę

Trybuny  zazwyczaj cierpią po burdach między kibicami, choć w ostatnich latach jest to w Polsce zjawisko raczej marginalne. Trybuny na inowrocławskim Rynku w nocy z soboty na niedzielę odwiedził krewki 18-latek. Owocem jego wizyty są straty.

 

Młody chuligan w centrum miasta pojawił się około godziny 1 w nocy i jak oszacowano – zniszczył 12 krzeseł na trybunie, straty właściciel oszacował na 1,5 tys. zł. Szybko o zdarzeniu powiadomiono policjantów, a ci ujęli 18-latka przy ulicy Poznańskiej. Był pod wpływem alkoholu.

 

Ograniczoną poczytalnością, z uwagi na spożycie dużej ilości alkoholu, tłumaczył swoje postępowanie. Grozi mu nawet 5 lat pozbawienia wolności. O karze zdecyduje już sąd.

]]>
Inowrocław Mon, 19 Feb 2024 13:17:30 +0100
Zdaniem MSWiA prawo pozwalało na odwołanie Marka Słabińskiego https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/26231-zdaniem-mswia-prawo-pozwalalo-na-odwolanie-marka-slabinskiego https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/26231-zdaniem-mswia-prawo-pozwalalo-na-odwolanie-marka-slabinskiego Zdaniem MSWiA prawo pozwalało na odwołanie Marka Słabińskiego

22 grudnia funkcję pełniącego obowiązki prezydenta Inowrocławia przestał pełnił Marek Słabiński, zadanie to powierzono natomiast Wojciechowi Piniewskiemu. Słabiński uważa, że został odwołany nielegalnie, bowiem nie przewidują tego przepisy prawa. Musiało minąć półtora miesiąca, aby stanowisko w tej sprawie zabrało MSWiA.

Jeszcze 22 grudnia z interpelacją do premiera zwrócił się poseł Łukasz Schreiber, który wyraził wątpliwość wobec decyzji premiera Donalda Tuska o odwołaniu Marka Słabińskiego, a jednocześnie projektu ustawy autorstwa Polski2050, który miałby literalnie wpisać do polskiego porządku prawnego podstawę prawną pozwalającą na odwołanie, wcześniej powołanego pełniącego obowiązki prezydenta.

 

- Propozycje zawarte w przedmiotowym projekcie ustawy mają na celu doprecyzowanie i potwierdzenie ugruntowanej od wielu lat praktyki, która stanowi o możliwości odwołania osoby powołanej przez Prezesa Rady Ministrów do pełnienia funkcji organu (organów) jednostki samorządu terytorialnego. W związku z powyższym rozwiązania zaproponowane przez projektodawców, dążące do doprecyzowania kompetencji Prezesa Rady Ministrów w przedmiotowym zakresie, zasługują na poparcie – ocenia wiceminister Tomasz Szymański z MSWiA - Należy podkreślić, że art. 28f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym jest przepisem kompetencyjnym, który determinuje ramy czasowe, w których jest możliwe pełnienie funkcji wójta (burmistrza, prezydenta miasta) przez osobę wskazaną przez Prezesa Rady Ministrów. Z brzmienia przywołanego przepisu prawa nie można wywodzić twierdzenia o nieusuwalności osoby wskazanej w okresie od wyznaczenia do objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Warto zauważyć, że co do reguły de facto, organ, który powołuje/wyznacza posiada również kompetencje do odwołania.

 

Taka jest interpretacja przepisów prawa przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Marek Słabiński opierając się o opinie radcy prawnego Wojciecha Chmielewskiego uważa, że prawo nie pozwalało premierowi na jego skuteczne odwołanie. Ten spór mógłby rozstrzygnąć sąd – według naszej wiedzy nie toczy się jednak w tej sprawie żadne postępowanie, nikt też nie podważa decyzji wydawanych przez Wojciecha Piniewskiego.

 

]]>
Inowrocław Thu, 15 Feb 2024 15:15:42 +0100
Odwiert geotermalny przekroczył 500 metrów https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/26232-odwiert-geotermalny-przekroczyl-500-metrow https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/26232-odwiert-geotermalny-przekroczyl-500-metrow Odwiert geotermalny przekroczył 500 metrów

Od kilku lat Inowrocław przygotowywał się do odwiertów geotermalnych, które maja pozwolić oszacować czy wody podziemne będą nadawać się do ogrzewania inowrocławskich mieszkań. W budżecie na 2023 rok jest to jedna z największych inwestycji w całości finansowana jednak przez budżet państwa.

Geotermia zaliczana jest do jednych z najbardziej ekologicznych źródeł ciepła – odwierty niosą jednak takie ryzyko, że może się okazać, że parametry wód podziemnych są niewystarczające. Bez podjęcia ryzyka nie da się jednak tego ustalić.

 

 

W tym tygodniu udało się przekroczyć 553 metry, docelowo odwiert ma liczyć około 2 km. Odwiert wykonuje wyłoniona firma UOS Drilling.

 

]]>
Inowrocław Wed, 14 Feb 2024 15:28:42 +0100
Na prezydenta Inowrocławia może wystartować nawet około sześciu kandydatów https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/26221-na-prezydenta-inowroclawia-moze-wystartowac-nawet-okolo-szesciu-kandydatow https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/26221-na-prezydenta-inowroclawia-moze-wystartowac-nawet-okolo-szesciu-kandydatow Na prezydenta Inowrocławia może wystartować nawet około sześciu kandydatów

Jeszcze miesiąc został na zarejestrowanie kandydatów na urząd prezydenta Inowrocławia – jest to sporo czasu, w którym wydarzyć może się wiele. Wczoraj (12 lutego) minął jednak termin rejestracji komitetów wyborczych – żeby móc zarejestrować kandydata na prezydenta, trzeba mieć zarejestrowany komitet, zatem to pozwala nam przedstawić wstępne szacunki.

 

Na początek szybko o niemal pewnych kandydatach: Koalicja Obywatelska wystawi pełniącego obowiązki prezydenta Wojciecha Piniewskiego; Porozumienie Samorządowe Ewę Koman; PiS posła Bartosza Kownackiego. Swój komitet zarejestrował też Marek Słabiński – który w grudniu pełnił obowiązki prezydenta Inowrocławia. Pytany przez nas potwierdza, że zamierza kandydować na prezydenta.

 

Dalej mamy komitet Arkadiusza Fajoka, który chęć kandydowania zapowiedział jeszcze jesienią, właściwie jako pierwszy.

 

Zarejestrowany jest też komitet Janusza Misterskiego, w internecie pojawiło się nawet zdjęcie z wywieszonym jego banerem. Jest to jednak postać zagadkowa – prowadzi on zakłada kamieniarski, w 2014 roku bez sukcesu kandydował do Rady Miejskiej z listy PiS-u.

 

Swój komitet zarejestrowało też stowarzyszenie Nasze Kujawy – jego prezesem jest radny Dobromir Szymański, a wiceprezesem były parlamentarzysta Adam Roszak. Jest to zatem można powiedzieć środowisko byłych gowinowców, być może pod tym szyldem wystartuje Trzecia Droga.

 

]]>
Inowrocław Tue, 13 Feb 2024 11:27:50 +0100
Kownacki oficjalnie zapowiedział start na urząd prezydenta Inowrocławia https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/26215-kownacki-oficjalnie-zapowiedzial-start-na-urzad-prezydenta-inowroclawia https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/26215-kownacki-oficjalnie-zapowiedzial-start-na-urzad-prezydenta-inowroclawia Kownacki oficjalnie zapowiedział start na urząd prezydenta Inowrocławia

Prawo i Sprawiedliwość oficjalnie potwierdziło kandydata na prezydenta Inowrocławia, którym będzie poseł Bartosz Kownacki. W opinii Kownackiego przez ostatnie lata Inowrocław nie wykorzystywał szans rozwojowych oraz swojego potencjału, dlatego konieczna jest zmiana.

 

- Inowrocław przez ostatnie lata nie rozwijał się tak jakby chcieli tego mieszkańcy mimo tego, że to jest miasto o ogromnym potencjale i perspektywach. To jest to miasto o jednym z największych problemów demograficznych nie tylko w regionie, ale w całej Polsce. To miasto się wyludnia – mówił na inowrocławskim rynku, przed figurą św. Jadwigi poseł Bartosz Kownacki. Zaprezentowanie kandydata w tym miejscu, ma symbolicznie nawiązywać do tego, że Inowrocław kiedyś w historii był administracyjnie ważniejszy nawet od Bydgoszczy.

 

 

- Jest to miasto, w którym dotychczasowi włodarze nie zaproponowali żadnej rozsądnej perspektywy, dlatego te wybory o tym będą czy chcemy zmiany czy kontynuacji. Czy chcemy Inowrocław się zwijał czy rozwijał? - mówił poseł Kownacki - Jednym z największych pracodawców w Inowrocławiu jest jednostka wojskowa. Według planów Platformy Obywatelskiej w 2015 roku – słyszeliśmy te głosy – miała zostać zlikwidowana na rzecz Pruszcza Gdańskiego. Kiedy przejęliśmy władzę uchroniliśmy tę jednostkę i daliśmy Inowrocławowi szansę na rozwój.

 

Kownacki wskazał, że dzięki uniemożliwieniu likwidacji jednostki wkrótce będą tutaj stacjonować kupione od Amerykanów śmigłowce Apache, a w planach są także drony bojowe.

 

Jako kandydat na prezydenta zarejestrował się pełniący w grudniu funkcję komisarza Marek Słabiński. Kandydować zamierza także pełniący aktualnie funkcję prezydenta Wojciech Piniewski, była wiceprezydent Ewa Koman oraz Arkadiusz Fajok.

]]>
Inowrocław Mon, 12 Feb 2024 12:08:29 +0100
Ewa Koman zrezygnowała z pracy w miejskiej spółce, ale od kandydatki na prezydenta wymaga się bardziej idących wyjaśnień https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/26201-ewa-koman-zrezygnowala-z-pracy-w-miejskiej-ale-od-kandydatki-na-prezydenta-wymaga-sie-bardziej-idacych-wyjasnien https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/26201-ewa-koman-zrezygnowala-z-pracy-w-miejskiej-ale-od-kandydatki-na-prezydenta-wymaga-sie-bardziej-idacych-wyjasnien Ewa Koman zrezygnowała z pracy w miejskiej spółce, ale od kandydatki na prezydenta wymaga się bardziej idących wyjaśnień

Spór między byłymi zastępcami Ryszarda Brejzy, którzy stanął przeciwko sobie w wyborach to dominujący temat w inowrocławskiej polityce. Przed tygodniem kierujący inowrocławskim magistratem Wojciech Piniewski zarzucał Ewie Koman, iż ta może być członkiem zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej nie do końca legalnie. W tym tygodniu Koman zrezygnowała z tej funkcji.

 

Była wiceprezydent poza rezygnacją zarzuciła Wojciechowi Piniewskiemu, że ten nadużywa urzędu, aby prowadzić swoją kampanie wyborczą na prezydenta, jednocześnie zaprzeczała, aby w jakimkolwiek momencie złamała prawo. Skomentował to również Urząd Miasta Inowrocławia, dla którego rezygnacja Koman to potwierdzenie, że Piniewski miał rację.

 

Zostawmy na chwilę spór prawny

Rozbieżne głosy Wojciecha Piniewskiego i Ewy Koman to klasyczny przykład sporu prawnego, choć po rezygnacji Koman zapewne już nie będzie on rozstrzygnięty. Problemem jest tutaj jednak wątek etyczny, o którym wspomnieliśmy już jakiś czas temu, jako jedyne medium poddając pod wątpliwość pewne decyzje personalne wobec Koman.

 

Przypomnijmy – została ona odwołana z funkcji wiceprezydenta Inowrocławia jeszcze przez Ryszarda Brejzę w pierwszej połowie października. Brejza zdecydował się jednak na odwołanie jej nie w trybie natychmiastowym jak odwołuje się zwyczajowo wiceprezydentów, ale z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia, bez obowiązku świadczenia pracy. Czyli Koman przez kolejne trzy miesiące otrzymywała blisko 20 tys. zł wynagrodzenia, choć do pracy nie musiała chodzić. Chwilę po odwołaniu Koman została powołana do zarządu PGKiM, gdzie pobierała podobną pensję, czyli łącznie z tych dwóch źródeł prawie 40 tys. zł.

 

Od polityka, który chce być prezydentem Inowrocławia wymaga się, czegoś więcej niż odpowiedzi w stylu – wszystko było zgodnie z prawem. Bez rozstrzygania czy było, to na pewno było nieetyczne pobierać dwie pensje, gdy pracowało się tylko w jednym miejscu – inkasując miesięcznie więcej niż większość nauczycieli nie zobaczy przez dobre pół roku. Tak samo nie kwituje tych zarzutów odpowiadanie, że to walka polityczna jej konkurenta.

]]>
Inowrocław Thu, 08 Feb 2024 19:37:10 +0100
Piniewski reaktywował gazetkę ratuszową i pojawia się w niej na niemal każdej stronie https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/26203-piniewski-reaktywowal-gazetke-ratuszowa-i-pojawia-sie-w-niej-na-niemal-kazdej-stronie https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/26203-piniewski-reaktywowal-gazetke-ratuszowa-i-pojawia-sie-w-niej-na-niemal-kazdej-stronie W jednym miejscu mamy aż 4 zdjęcia Piniewskiego

W najnowszym wydaniu ,,Nasze Miasto Inowrocław”, które liczy 12 stron, naliczyliśmy aż 11 zdjęć pełniącego obowiązki prezydenta Inowrocławia Wojciecha Piniewskiego. Właściwie nieważne w jakim miejscu rozłożymy gazetę, to na zdjęcia szefa inowrocławskiego ratusza na pewno się załapiemy. Do tego mamy też na dwie strony wywiad z nim.

 

,,Nasze Miasto Inowrocław” to gazetka wydawana przez inowrocławski ratusz od wielu lat. Nie będzie nadużyciem stwierdzeniem, że pełni on rolę propagandową. Tego typu gazetki władzy krytykowane są od lat przez Helsińską Fundację Praw Człowieka, Rzecznika Praw Obywatelskich, nawet w najnowszej książce ministra sprawiedliwości Adama Bodnara jest to wskazane jako patologia samorządowa. O krytycznych opiniach można by dużo pisać.

 

W grudniu pełniący obowiązki prezydenta Marek Słabiński zapowiedział likwidację gazetki. Gdy tę obowiązki przejął Wojciech Piniewski, już pierwszego dnia zapowiedział, że druk gazetki będzie wznowiony, co tłumaczył rzekomym oczekiwaniem mieszkańców.

 

Pod koniec stycznia ukazało się pierwsze wydanie i jak widać postać reaktywatora gazetki jest w niej mocno wyeksponowana.

]]>
Inowrocław Mon, 12 Feb 2024 00:02:20 +0100
40 lat temu zginął Piotr Bartoszcze https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/26192-40-lat-temu-zginal-piotr-bartoszcze https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/26192-40-lat-temu-zginal-piotr-bartoszcze 40 lat temu zginął Piotr Bartoszcze

Była to zbrodnia komunistyczna, ale do dzisiaj nie udało się ustalić zabójcy – jego zabójstwo miało jednak wpływ na ukształtowanie tożsamości politycznej w naszym regionie. Sejmik Województwa podczas środowej sesji uczcił jego pamięć minutą ciszy, przyjętego też jednogłośnie stanowisko upamiętniające Piotra Bartoszcze.

Gdy na sejmiku pojawił się projekt stanowiska, to radni nie tylko mówili jednym głosem, ale też nie brakowało osobistych wypowiedzi. Marszałek Piotr Całbecki, który formalnie zawnioskował o przyjęcie stanowiska, wspomniał iż wywodzi się z rodziny chłopskiej i aktywność antykomunistyczna oraz zabójstwo Piotra Bartoszcze w jego domu miały szczególne znaczenie – Z Kujaw wyszedł wielki zryw – podkreślił Całbecki.

 

Podniośle mówił też Adam Banaszak. Przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska spuentowała, że dawno na sali obrad nie było takich emocji - Po wprowadzeniu 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego ukrywał się. Został internowany dopiero po powrocie do domu z ogólnopolskich dożynek rolniczych na Jasnej Górze 13 września 1982 r. Do 24 listopada 1982 r. przebywał w Ośrodku Odosobnienia we Włocławku – Mielęcinie. Po zwolnieniu z internowania powrócił do działalności związkowej. Drukował i kolportował podziemne pismo „Żywią i Bronią” oraz uczestniczył w naradach tajnego Ogólnopolskiego Komitetu Oporu Rolników. - czytamy w stanowisku Sejmiku Województwa upamiętniającego Piotra Bartoszcze - Wielokrotnie aresztowany, przesłuchiwany i poddawany rewizjom nie wycofał się z walki o słuszne prawo rolników do samoorganizowania i zrzeszania. Zapłacił za to najwyższą cenę – własne życie. Piotr Bartoszcze zaginął w tajemniczych okolicznościach wieczorem 7 lutego 1984 r. Dzień później odnaleziono jego samochód, a 9 lutego 1984 r. w studzience melioracyjnej ciało zaginionego. Po wielu latach odejmowanych przez rodzinę starań, by ustalić okoliczności śmierci, odnaleźć i pociągnąć do odpowiedzialności sprawców wymiar sprawiedliwości potwierdził, że Piotr Bartoszcze został brutalnie zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.

 

Państwo wzięło odpowiedzialność

Dopiero w grudniu 2020 roku Sąd Okręgowy w Bydgoszczy nakazał zapłatę bliskim Bartoszcze 2 mln zł zadośćuczynienia, uznając tym samym winę państwa polskiego (jako spadkobiercy Polski ludowej). Sprawa nie jest zamknięta bo Instytut Pamięci Narodowej prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa, niestety do dzisiaj nie udało się wskazać konkretnego mordercy. Sprawa o zabójstwo toczy się przed sądem.

 

]]>
Inowrocław Wed, 07 Feb 2024 19:33:37 +0100
Członek zarządu powiatu wziął dotację, sprawą zainteresowało się CBA, ale rozeszła się ona po kościach https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/26187-czlonek-zarzadu-powiatu-wzial-dotacje-sprawa-zainteresowalo-sie-cba-ale-rozeszla-sie-ona-po-kosciach https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/26187-czlonek-zarzadu-powiatu-wzial-dotacje-sprawa-zainteresowalo-sie-cba-ale-rozeszla-sie-ona-po-kosciach Wystąpienie radnego Marka Knopa

Podczas sesji Rady Powiatu Inowrocławskiego w dniu 26 stycznia radny Marek Knop krytykował bierność zarówno przewodniczącego Rady oraz starosty wobec członka zarządu, a jednocześnie radnego Jacka Zalesiaka. Knop powoływał się na opinie prawne m.in. Fundacji Batorego, natomiast zdaniem radnego Zalesiaka są to rewelacje wyssane z palca.

O co toczy się spór? Jacek Zalesiak będący członkiem Rady Powiatu Inowrocławskiego prowadzi także działalność gospodarczą. W okresie pandemii otrzymał jak wielu innych przedsiębiorców dotacje przyznaną za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy, który podlega samorządowi w którego władzach zasiadał, którego jest też radnym. Pojawiły się wątpliwości, czy nie doszło do naruszenia przepisów, które zabraniają radnemu i członkowi zarządu powiatu prowadzenia działalności gospodarczej na mieniu powiatu. Wątpliwość ta pojawiła się też w stanowisku Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

 

29 września 2023 roku Jacek Zalesiak złożył rezygnację z członka Zarządu Powiatu, tłumacząc to powodami osobistymi. Już jednak w listopadzie został ponownie powołany do Zarządu Powiatu.

 

W oświadczeniu radny Marek Knop z PiS przytoczył m.in. opinie Fundacji Batorego, z której wynikać ma, że nie tylko nie powinien zasiadać w Zarządzie Powiatu, ale też utracić mandat radnego powiatowego. Zdaniem Knopa niedopuszczalne jest też uzasadnienie do uchwały z listopada, ponownie powołującej Zalesiaka, gdzie zapisano, iż jest to oczekiwanie Platformy Obywatelskiej - Po raz pierwszy w historii tego samorządu po raz pierwszy zostało zapisane sformułowanie, że po raz pierwszy jest to w wyniku ruchu jakiejś partii politycznej – mówił radny Knop.

 

Krótko do tego wystąpienia odniósł się członek zarządu Jacek Zalesiak, w którego opinii wypowiedź radnego Knopa to element kampanii wyborczej - Większość rzeczy o których pan mówi jest wyssana z palca – skwitował.

 

]]>
Inowrocław Wed, 07 Feb 2024 00:52:50 +0100
Coraz więcej nazwisk, które mogą wystartować na prezydenta Inowrocławia https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/26178-coraz-wiecej-nazwisk-ktore-moga-wystartowac-na-prezydenta-inowroclawia https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/26178-coraz-wiecej-nazwisk-ktore-moga-wystartowac-na-prezydenta-inowroclawia Coraz więcej nazwisk, które mogą wystartować na prezydenta Inowrocławia

Po odejściu wieloletniego prezydenta Ryszarda Brejzy do Senatu, w Inowrocławiu nie brakuje chętnych, aby zabiegać o urząd prezydenta. Może to wynikać z tego, że Brejza był trudnym przeciwnikiem do pokonania – o czym świadczy prawie 20 lat rządów, a teraz rozpoczyna się nowy rozdział. Na razie oficjalnie znamy dwa nazwiska.

Mowa o byłych wiceprezydentach u Brejzy – pełniącego obecnie obowiązki prezydenta Wojciecha Piniewskiego oraz byłej wiceprezydent Ewie Koman. Ostatnie dni pokazały, że pomiędzy tymi kandydatami, których popierają osoby, które przez te lata współrządziły z Brejzą, ma miejsce coraz większy konflikt.

 

Niemal pewne jest, że na urząd prezydenta wystartuje też Marek Słabiński, który od końca listopada pełnił obowiązki prezydenta przez niemal miesiąc, choć Słabiński uważa, że w świetle prawa premier Tusk nie mógł go odwołać, zatem nadal uważa się za pełniącego obowiązki.

 

Wiele osób Słabińskiego utożsamia z PiS-em, ale według naszych informacji pod szyldem Prawa i Sprawiedliwości wystartuje ktoś inny. Najprawdopodobniej będzie to poseł Bartosz Kownacki.

 

W październiku, gdy Ryszard Brejza wystartował do Senatu, co pozwalało spekulować, że najprawdopodobniej jego rządy Inowrocławiem się zakończą, jako pierwszy chęć kandydowania na prezydenta jako niezależny wyraził też Arkadiusz Fajok.

 

Dużo niejasnych kwestii rozstrzygnie się na dniach bowiem do przyszłego poniedziałku (12 lutego) muszą być zarejestrowane komitety wyborcze.

]]>
Inowrocław Mon, 05 Feb 2024 19:37:03 +0100