Wiadomości z Inowrocławia https://www.portalkujawski.pl Sat, 03 Dec 2022 03:22:13 +0100 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Solanki uznane za jeden z najlepszych produktów turystycznych https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/23814-solanki-uznane-za-jeden-z-najlepszych-produktow-turystycznych https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/23814-solanki-uznane-za-jeden-z-najlepszych-produktow-turystycznych Solanki uznane za jeden z najlepszych produktów turystycznych

We wtorek w Brześciu Kujawskim odbyło się oficjalne zakończenie sezonu turystycznego w kujawsko-pomorskim zorganizowane przez Polską Organizację Turystyczną, z Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną. Wśród trzech najlepszych produktów turystycznych uznano Park Solankowy w Inowrocławiu, który został tym samym zakwalifikowany do etapu ogólnopolskiego.

Park Solankowy uzyskał już od Polskiej Agencji Turystycznej regionalnego zwycięzcy plebiscytu Najlepszy Produkt Turystyczny 2022. Być może uzyska również laur na arenie ogólnopolskiej podczas kolejnego etapu.

 

- Wyróżnienie to jest dowodem, że inwestycje poczynione ze środków unijnych  i rozwój Parku Solankowego są zauważane nie tylko przez turystów, ale też wyspecjalizowane turystyczne organizacje. W ten sposób zwiększamy nasz potencjał  i zachęcamy do odwiedzania naszego miasta – podsumowuje prezydent Ryszard Brejza.

 

]]>
Inowrocław Fri, 02 Dec 2022 10:31:24 +0100
Inowrocław również chce dążyć do samowystarczalności energetycznej https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/23819-inowroclaw-rowniez-chce-dazyc-do-samowystarczalnosci-energetycznej https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/23819-inowroclaw-rowniez-chce-dazyc-do-samowystarczalnosci-energetycznej Inowrocław również chce dążyć do samowystarczalności energetycznej

Na budynkach użyteczności publicznej należących do inowrocławskiego samorządu działa 1280 paneli fotowoltaicznych, które jak poinformował w czwartek prezydent Ryszard Brejza mogą wyprodukować 518 tys. KWh prądu, to mniej więcej tyle ile w 85% zużywają miejskie przedszkola i szkoły wraz z 11% zużyciem energii przez halę sportową i 8% zużycia parku wodnego.

 

- Zapewniam państwa, że jest to jedna z najważniejszych, najlepszych inwestycji inowrocławskich – ocenia prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza. Najwięcej instalacji fotowoltaicznych powstało na szkołach podstawowych – 801 paneli, przedszkola to dodatkowe 267 paneli oraz obiekty sportowe 212 paneli. Prezydent Inowrocławia liczy, że uda się o podane wcześniej wartości procentowe ograniczyć rachunki za prąd.

 

Ten masowy zakup paneli fotowoltaicznych kosztował prawie 2,4 mln zł, z czego 95% pochodziło z rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych. Z tego programu Inowrocław za dużo środków nie otrzymał, ale jak wsłuchać się w puentę prezydenta Brejzy, możliwe do uzyskania środki wykorzystano najbardziej optymalnie.

 

Są to działania władz miasta dążące do samowystarczalności na razie w małej skali, które są jednak prostsze do wdrożenia, bowiem oszczędności na fotowoltaice uzyskuje każda instytucja posiadająca panele, czyli nie ma czegoś takiego, że np. szkoła dzieli się wyprodukowanym prądem z halą sportową. Od kilku lat do samowystarczalności energetycznej dąży Bydgoszcz, która oprócz fotowoltaiki dysponuje spalarnią odpadów produkującą w skali roku dość sporo prądu. Bydgoszcz chce ze swoich instalacji oświetlać ulice i zasilać tramwaje, tutaj jednak zaczyna się problem formalny, bowiem prawo na to nie pozwala.

 

]]>
Inowrocław Thu, 01 Dec 2022 13:53:34 +0100
Gus Edwards – gwiazda muzyczna Hollywood’u z przełomu wieków patronem skweru w Inowrocławiu. Stąd pochodził https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/23800-gus-edwards-gwiazda-muzyczna-hollywood-u-z-przelomu-wiekow-patronem-skweru-w-inowroclawiu-stad-pochodzil https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/23800-gus-edwards-gwiazda-muzyczna-hollywood-u-z-przelomu-wiekow-patronem-skweru-w-inowroclawiu-stad-pochodzil Gus Edwards –  gwiazda muzyczna  Hollywood’u z przełomu wieków patronem skweru w Inowrocławiu. Stąd pochodził

W poniedziałek Rada Miejska w Inowrocławiu uhonorowała nazwaniem skweru ulicami Szerokiej i Rybnickiej Gusa Edwardsa, który tworząc na Broadway’u tworzył piosenki, które stały się symbolem popkultury, tym samym przypominając na Kujawach tę postać. Gus Edwards urodził się w sierpniu 1878 roku w Inowrocławiu.

W lipcu 1891 roku Edwards wraz z rodziną wyemigrował statkiem do Nowego Jorku. W 1896 roku jako 17-latek zadebiutował na scenie Gaiety Saloon na Brooklinie. W czasie kariery blisko współpracował z Willem Cobbem, Edwardem Maddennem oraz Robertem B. Smithem. W Nowym Jorku założył też swoją wytwórnie Gus Edwards Music Hall, dużo energii poświęcał produkcji muzyki filmowej. Muzykę głównie sam komponował, był autorem wielu popularnych na przełomie XIX i XX wieku utworów.

 

Zmarł w 1945 roku w Hollywood.

 

]]>
Inowrocław Wed, 30 Nov 2022 09:57:38 +0100
Przed rokiem radni podnieśli sobie wynagrodzenia, teraz powiat ma ogromną dziurę budżetową https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/23789-przed-rokiem-radni-podniesli-sobie-wynagrodzenia-teraz-powiat-ma-ogromna-dziure-budzetowa https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/23789-przed-rokiem-radni-podniesli-sobie-wynagrodzenia-teraz-powiat-ma-ogromna-dziure-budzetowa Przed rokiem radni podnieśli sobie wynagrodzenia, teraz powiat ma ogromną dziurę budżetową

W 2023 roku – jak wynika z projektu opracowanego przez starostę – Powiat Inowrocławski będzie miał o ponad 7 mln wyższe wydatki bieżące od wpływów – mówimy tutaj tylko o środkach na pokrycie rachunków, czy wypłatę wynagrodzeń, bez środków na inwestycję. Wygląda to fatalnie, ale radni powiatowi w sumie powodów do niezadowolenia nie mają, bowiem zarabiają więcej od radnych Bydgoszczy czy nawet Miasta Stołecznego Warszawy.

Deficyt w wydatkach samorządów może nie jest niczym nowym, ale do tej pory wynikał on z wydatków inwestycyjnych (docelowo przez to wzrastała wartość majątku danego samorządu, które jak się prowadzi mądrą politykę finansową można kredytować. Pierwszy raz od ponad 10 lat jak działa Portal Kujawski mamy sytuację, gdy deficyt pojawia się już w wydatkach bieżących. Obrazując to budżetem domowym – mamy sytuację, gdy mamy 2 tys. dochodu i rachunki na podstawowe potrzeby jak żywność czy czynsz na 2,7 tys. zł, jednocześnie nie mamy oszczędności, ale długi z lat poprzednich. W takiej sytuacji znalazł się obecnie Powiat Inowrocławski.

 

Rok 2023 będzie trudny dla wielu samorządów, na co wpływ ma wysoka inflacja, ale też spadek wpływów z PIT spowodowany reformami Polskiego Ładu. Z tego powodu część samorządów notuje deficyt operacyjny w wydatkach bieżących, co w latach poprzednich zdarzało się bardzo rzadko. Dla porównania sąsiedni powiat bydgoski ma stratę operacyjną poniżej 1 mln zł, natomiast powiat mogileński planuje powyżej 10 mln zł – przy budżecie o prawie połowie mniejszy niż budżet powiatu inowrocławskiego, strata operacyjna przekroczy 10% dochodów, przez co sytuacja tego samorządu wygląda bardzo trudno. Powiat żniński pomimo ustawowego obowiązku nie przedstawił jeszcze projektu budżetu na 2023 rok, co może świadczyć o trudnej sytuacji. Miasto Inowrocław planuje deficyt operacyjny poniżej 3 mln zł.

 

Radni dbają o swoje brzuchy

W sytuacji dość trudnych finansów powiatu Inowrocławskiego dziwić może to, że w listopadzie 2021 roku Rada Powiatu Inowrocławskiego niemal jednomyślnie podniosła sobie diety do ok. 3,2 tys. zł dla szeregowego radnego, a przewodniczącemu nawet do 4,3 tys. zł. Bez tych podwyżek nadal powiat miałby deficyt, ale podwyżka diet ma tutaj wymiar symboliczny, w szczególności, że dieta radnego to tylko dodatkowe wynagrodzenie za pracę społeczną, a nie główne źródło utrzymania radnego.

 

Dla porównania radni Rady Miasta Bydgoszczy, samorządu będącego jednocześnie gminą i powiatem, mający znacznie więcej obowiązków od radnych powiatu inowrocławskiego mają ok. 2 tys. zł diety, przewodnicząca natomiast ok. 2,6 tys. zł. Zauważyć też trzeba, że Bydgoszcz planuje w 2023 roku nadwyżkę operacyjną. Z kolei radni Warszawy, miasta o największych przepływach finansowych zarabiają ok. 2,6 tys. zł z diety.

 

Podbygoska gmina jako pierwsza podniosła diety

Jesienią ubiegłego roku w życie weszły nowe przepisy, które podwyższyły maksymalne limity wynagrodzeń dla radnych, w wielu samorządach – w tym w Powiecie Inowrocławskim i Inowrocławiu, od razu podjęto działania – były też takie miasta jak Bydgoszcz i Warszawa, gdzie nic nie zmieniano. Jako jedni z pierwszych w regionie o podwyżkę zawołali radni Białych Błot, temat pojawił się nagle i został na szybko, pomimo sprzeciwu pojedynczych radnych przegłosowany. Ta gmina już w tym roku będzie miała deficyt (ogólny) na poziomie 25% dochodów, natomiast w roku przyszłym będzie to kolejne 20%, czyli w dwa lata gmina narobi sobie długu bliskiego połowie przychodów.

 

]]>
Inowrocław Tue, 29 Nov 2022 00:15:50 +0100
Inowrocław wkrótce uruchomi świąteczne iluminacje. W tym roku będzie bardziej oszczędny https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/23781-inowroclaw-wkrotce-uruchomi-swiateczne-iluminacje-w-tym-roku-bedzie-bardziej-oszczedny https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/23781-inowroclaw-wkrotce-uruchomi-swiateczne-iluminacje-w-tym-roku-bedzie-bardziej-oszczedny Inowrocław wkrótce uruchomi świąteczne iluminacje. W tym roku będzie bardziej oszczędny

Symbolicznie wszystko rozpocznie się w Mikołajki 6 grudnia, tego dnia zapalone zostaną lampki na inowrocławskiej choince oraz miejskie iluminacje, które pojawią się w centrum i w Parku Solankowym. Inowrocław podobnie jak inne polskie miasta w ramach oszczędności ograniczą jednak iluminacje.

Oszczędzanie prądu na samorządach wymusza ustawa, która wchodzi 1 grudnia w życie, wymaga ona ograniczenia o przynajmniej 10% zużycia energii. W Inowrocławiu pojawią się m.in. świetlne złote renifery, czy wiewiórka. Ratusz rezygnuje już jednak z choinek na osiedlach, na ulicy Królowej Jadwigi, czy Solankowej. Oświetlenie świąteczne w Parku Solankowym będzie również ograniczone. W centrum miasta spodziewać się można też małego jarmarku.

 

Ozdoby będą funkcjonować do 10 stycznia 2023 roku.

 

]]>
Inowrocław Mon, 28 Nov 2022 08:03:11 +0100
Celowo doprowadził do kolizji na szosie. Policja chce, aby sąd wymierzył dotkliwą karę https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/23782-celowo-doprowadzil-do-kolizji-na-szosie-policja-chce-aby-sad-wymierzyl-dotkliwa-kare https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/23782-celowo-doprowadzil-do-kolizji-na-szosie-policja-chce-aby-sad-wymierzyl-dotkliwa-kare Celowo doprowadził do kolizji na szosie. Policja chce, aby sąd wymierzył dotkliwą karę

Do niecodziennej sytuacji, jednocześnie bardzo niebezpiecznej doszło w ubiegły czwartek – 17 listopada) na drodze wojewódzkiej nr 254 w okolicach Szczepanowa (droga między Barcinem i Mogilnem). 23-letni mieszkaniec Warszawy najpierw wyprzedził kierującego Fiatem, aby jeszcze przed zakończeniem tego manewru gwałtowanie zahamować, co doprowadziło do zderzenia się tych dwóch pojazdów.

 

Ustalenie dokładnego przebiegu zdarzenia było możliwe, bowiem kierujący Fiatem miał włączoną kamerę samochodową, która wszystko zarejestrowała. W opinii policjantów, którzy analizowali nagranie 23-latek celowo zahamował, działając złośliwie. Dokładne motywy tego działania nie są ujawnione, policjanci po tym jak otrzymali nagranie zdecydowali o zatrzymaniu prawa jazdy 23-latka. Jednocześnie wnieśli do sądu o wymierzenie kary. Sąd może w odróżnieniu od policjantów nałożyć znacznie wyższe kary niż wynika z taryfikatora mandatowego, a także orzec o czasowym zakazie prowadzenia pojazdów.

 

]]>
Inowrocław Fri, 25 Nov 2022 15:12:53 +0100
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska odpowiada inowrocławskim radnym uważając spalarnie za rozwiązania ekologiczne https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/23772-narodowy-fundusz-ochrony-srodowiska-odpowiada-inowroclawskim-radnym-uwazajac-spalarnie-za-rozwiazania-ekologiczne https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/23772-narodowy-fundusz-ochrony-srodowiska-odpowiada-inowroclawskim-radnym-uwazajac-spalarnie-za-rozwiazania-ekologiczne Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska odpowiada inowrocławskim radnym uważając spalarnie za rozwiązania ekologiczne

Medialna dyskusja o planowanej budowie spalarni odpadów na terenie zakładów Ciech w Inowrocławiu w ostatnim czasie trochę ucichła Wokół tej sprawy pojawiły się jednak wcześniej ogromne emocje, z tego powodu przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Marcinowski wraz z radnym Patrykiem Kaźmierczakiem zwrócili się do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z prośbą o merytoryczną opinię.

- Chcieliśmy pozyskać informację, czy tego typu instalacje są bardziej ekologiczne od ciepłownictwa węglowego – tłumaczył na środowej konferencji prasowej przewodniczący Tomasz Marcinkowski - Otrzymaliśmy odpowiedź z której wynika jednoznacznie, że tego typu instalacje w porównaniu z tradycyjnymi kotłami rusztowymi, czyli węglowemu są od 10 do 100% mniej emisyjne.

 

NFOŚIGW opiera się na ekspertyzie profesora Grzegorza Wielgosińskiego - Dane przedstawione przez wybitnego znawcę zagadnienia, prof. dr hab. inż. Grzegorza Wielgosińskiego, naukowca z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej wskazują na znacznie wyższą emisję typowych kotłów ciepłowniczych opalanych węglem, niż spalarni RDF – czytamy w stanowisku. Narodowy Fundusz wskazuje zatem tego typu spalarnie jako alternatywy dla tradycyjnych ciepłowni zasilanych spalaniem węgla.

 

W polskim ciepłownictwie jest miejsce na źródła opalane paliwami kopalnymi, OZE jak też bloki energetyczne wykorzystujące jako paliwo odpady. Te ostatnie nie przyczynią się do emisji zanieczyszczeń do powietrza a dzięki zagospodarowaniu odpadów nie nadających się do recyklingu unikniemy zagrożeń jakie niosło by ze sobą składowanie odpadów i zaspokoimy nawet 10% zapotrzebowania na ciepło sieciowe – ocenia NFOŚIGW, który w swoim piśmie chwali też samorządy Gdańśka, Krakowa i Warszawy, które zdecydowały się na budowę spalarni.


- Narodowy Fundusz zachęca do tego, aby inwestować w tego typu instalacje. Interesowało nas to, jakimi badaniami naukowymi i ekspertami Fundusz dysponuje – komentuje radny Kaźmierczak.

 

- Zgodnie z obowiązującym prawem nie może powstać tam żadna inwestycja, która w jakikolwiek sposób byłaby zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców i środowiska – puentuje Marcinkowski, jednocześnie zarzucając, że osoby zaangażowane w straszenie spalarnią, straszą ,,wymaginowanym zagrożeniem”.

]]>
Inowrocław Thu, 24 Nov 2022 13:37:11 +0100
Inowrocław rozpoczyna dystrybucję węgla https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/23766-inowroclaw-rozpoczyna-dystrybucje-wegla https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/23766-inowroclaw-rozpoczyna-dystrybucje-wegla Inowrocław rozpoczyna dystrybucję węgla

6 ton węgla zamówiły władze Inowrocławia w ramach pierwszej transzy dystrybucji węgla dla mieszkańców po preferencyjnej stawce. Węgiel dla mieszkańców będzie dystrybuować firma KOLMET, która posiada swój plac w Kruszy Zamkowej (pod Inowrocławiem). Za transport ze swojego placu do mieszkania na terenie Inowrocławia mieszkaniec zapłaci symboliczne 20 zł. Cena tony węgla w ramach preferencyjnej stawki nie może przekroczyć 2 tys. zł, wielkość zamówienia wynika z liczby mieszkańców uprawnionych do preferencyjnej stawki, którzy zasygnalizowali Urzędowi Miasta chęć zakupu węgla.

 

Zgodnie z przepisami możliwy jest zakup do 1,5 tony w roku bieżącym oraz drugiego tyle w przyszłym roku w ramach drugiej transzy.

 

Węgiel do Inowrocławia pochodzić będzie od państwowej spółki PGE Paliwa

 

Mieszkańcy, którzy złożyli wnioski o zakup węgla w preferencyjnej cenie, objęci są przygotowaną procedurą:

1.MOPS weryfikuje na bieżąco złożone wnioski, a następnie informuje wnioskodawcę o ich akceptacji bądź odrzuceniu.

2.Jeżeli weryfikacja będzie pozytywna, MOPS poinformuje o konieczności uiszczenia opłaty za węgiel w kasie Urzędu Miasta lub przelewem.

3.Po otrzymaniu z Urzędu Miasta zaksięgowanej wpłaty, pracownicy składu węgla skontaktują się z wnioskodawcami w celu umówienia terminu odbioru węgla i sposobu jego dostawy (odbiór we własnym zakresie lub transportem zapewnionym przez skład węgla).

4.W przypadku zlecenia przez kupującego transportu, koszt usługi wyniesie symboliczne 20 zł – bez względu na wagę i lokalizację na terenie Inowrocławia. 

 

Mieszkańcy, którzy jeszcze nie złożyli zapotrzebowania na węgiel w Urzędzie Miasta, mogą to uczynić.

 

]]>
Inowrocław Wed, 23 Nov 2022 15:34:07 +0100
W Inowrocławiu konkursy na świadczenie usług z dziedziny pomocy społecznej https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/23759-w-inowroclawiu-konkursy-na-swiadczenie-uslug-z-dziedziny-pomocy-spolecznej https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/23759-w-inowroclawiu-konkursy-na-swiadczenie-uslug-z-dziedziny-pomocy-spolecznej W Inowrocławiu konkursy na świadczenie usług z dziedziny pomocy społecznej

Urząd Miasta Inowrocławia ogłosił konkursy na prowadzenie schroniska dla osób bezdomnych, ratusz chce też sfinansować funkcjonowanie banku żywności oraz banku mebli dla potrzebujących. Na te wszystkie zadania przewidziano pulę w kwocie 600 tys. zł. Władze Inowrocławia chcą, aby te zadania przejęły organizacje pozarządowe, które są wyspecjalizowane w niesieniu tego typu pomocy.

Kwotę 360 tys. zł Miasto przeznaczy na pomoc społeczną, np. prowadzenie schroniska dla osób bezdomnych czy ogrzewalni. Na dofinansowanie zadań z zakresu ochrony i promocji zdrowia zostanie przeznaczonych prawie 120 tys. zł. Na prowadzenie banku żywności  80 tys. zł, podobnie jak na prowadzenie magazynu mebli.

 

Wnioski należy składać do 12 grudnia r. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie
www.bip.inowroclaw.pl w zakładce Otwarte Konkursy Ofert.

 

]]>
Inowrocław Tue, 22 Nov 2022 12:38:11 +0100
Rząd nie chciał sfinansować remontu odkrytego basenu, Inowrocław będzie chciał uzyskać na to środki z Unii Europejskiej https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/23753-rzad-nie-chcial-sfinansowac-remontu-odkrytego-basenu-inowroclaw-bedzie-chcial-uzyskac-na-to-srodki-z-unii-europejskiej https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/23753-rzad-nie-chcial-sfinansowac-remontu-odkrytego-basenu-inowroclaw-bedzie-chcial-uzyskac-na-to-srodki-z-unii-europejskiej Rząd nie chciał sfinansować remontu odkrytego basenu, Inowrocław będzie chciał uzyskać na to środki z Unii Europejskiej

Mniej więcej w 2019 roku odkryty basen w Inowrocławiu, który powstał w czasie II wojny światowej został zamknięty, z powodu złego stanu technicznego. Inowrocławskiego samorządu nie stać, aby go wyremontować, dlatego dwukrotnie Inowrocław wnioskował do rządowego funduszu wspierania inwestycji w samorządach. Strona rządowa inowrocławski wniosek odrzucała, teraz pojawił się pomysł sfinansowania remontu z Unii Europejskiej, z tego też powodu w poniedziałek w Inowrocławiu gościł marszałek Piotr Całbecki.

- Dwukrotnie występowałem do rządu o dofinansowanie modernizacji i rozbudowy basenu otwartego z okresu II wojny światowej. Skoro nie otrzymaliśmy wtedy wsparcia, zwróciłem się o pomoc do marszałka, aby udało się zrealizować i zbudować ten obiekt ze środków unijnych. List intencyjny przybliża nas do realizacji tego zadania. Pomimo tego, że za oknami jest śnieg, od lat zajmujemy się planowaniem i wiemy, że inwestycje należy planować przez cały rok. Dziękuję wszystkim za wsparcie – powiedział Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza. - Gdybyśmy nie mieli funkcji uzdrowiskowej miasta, nie moglibyśmy liczyć na te środki – dodał prezydent Inowrocławia.

 

Najprościej wyjaśniając – władze Inowrocławia podpisały z marszałkiem województwa list intencyjny w sprawie wspólnej realizacji tej inwestycji. Do samej inwestycji wciąż jednak długa droga, bowiem z samego listu nie wynika dofinansowanie. Jest pomysł jedynie sfinansowania zadania z funduszy europejskich dla nowej perspektywy finansowej UE 2021-2027. Jak na razie jednak kształt programu operacyjnego dla naszego województwa jest dopiero negocjowany z Komisją Europejską, stąd też nie można ze stuprocentową pewnością powiedzieć czy będzie można finansować z tych środków tego typu inwestycje.

 

- Na mapie Polski, jako województwo, jesteśmy liderem, jeśli chodzi o potencjał uzdrowiskowy. Żeby uzdrowiska mogły się rozwijać i świadczyć, coraz lepsze i na wyższym poziomie usługi, potrzebna jest infrastruktura oraz całe otocznie, które temu służy. Aby poprawić infrastrukturę i wzmocnić funkcje uzdrowiskowe naszych miejscowości w województwie, utworzyliśmy specjalną pozycję  budżetową w nowym regionalnym programie operacyjnym, ze środkami dedykowanymi na realizację właśnie tych zadań – poinformował Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki.

 

]]>
Inowrocław Mon, 21 Nov 2022 15:29:24 +0100