Od poniedziałku 6 marca kierowcy mają do dyspozycji dodatkową przestrzeń parkingową w obiekcie wielopoziomowym przy ulicy Grudziądzkiej. Na pierwszy rzut oka funkcjonująca od przeszło pół roku podstrefa C płatnego parkowania oraz Park&Ride wyglądają tak samo, ale w praktyce są spore różnice w zasadach. Dlatego przygotowaliśmy dla kierowców nasz poradnik, aby nie wpadli w pułapkę.
Temat przebiegu szybkiej kolei CPK przez województwo kujawsko-pomorskie budzi spore emocje w gminach przez które rząd planuje ją trasować, ale też odbierane jest jako marginalizowanie największych miast Bydgoszczy i Torunia - ie wiem dlaczego nie możemy wpłynąć ponad podziałami politycznymi, aby te plany zmienić i zmodernizować linie, które dzisiaj istnieją – dziwi się marszałek Piotr Całbecki.
Piesi nazywani są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, co wynika z tego, że nie chroni ich karoseria i w przypadku wypadków cierpią najbardziej. Od wielu lat w Polsce bezpieczeństwu pieszych poświęca się szczególną uwagę, ale też piesi nie są bez winy, dlatego inowrocławska drogówka przygotowała spot, na którym na przykładzie Inowrocławia pokazuje jakie błędy popełniają piesi najczęściej.
Decyzja odmowna prezydenta Rafała Bruskiego w sprawie organizacji w najbliższą sobotę, z ubiegłego piątku stała się dzisiaj w pełni prawomocna. Zdaniem Sądu Apelacyjnego w Gdańsku bezspornie można uznać, że wydarzenia organizowane przez to środowisko niosą za sobą nawoływanie do przemocy, do stosowania gróźb karalnych oraz głoszenia nienawiści w definicji kodeksu cywilnego. Marsz jak wynika z haseł promocyjnych, miał być wymierzony przeciwko uchodźcom z Ukrainy.
Przed dwoma tygodniami informowaliśmy, że rozpoczęło się postępowanie środowiskowe dla modernizacji linii kolejowej nr 281 pomiędzy Nakłem i Kcynią oraz 356 pomiędzy Kcynią i granicą województwa wielkopolskiego. Realizacja tego zadania stworzy ciąg Bydgoszcz – Nakło – Kcynia – Wągrowiec – Poznań. W Urzędzie Marszałkowskim ostatnio pojawiły się jednak obawy, czy uda się zdążyć w terminach.
Do niedzieli odbywają się konsultacje Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP) dla Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego, to wymagany dla pozyskiwania dotacji unijnych dokument, który ma pomóc w organizacji transportu na terenie obszaru metropolitalnego. Jak przyznają autorzy projektu SUMP, to dokument o tym jak poprawić jakość życia obszaru metropolitalnego.
Firma opracowująca dla Metropolii Bydgoszcz Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP) dokonała delimitacji strefy potencjalnego oddziaływania metropolitalnego Bydgoszczy. Ta strefa przekracza granice województwa kujawsko-pomorskiego obejmując obszar województw: wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i pomorskiego.
W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie przeprawą promową Solec Kujawski – Czarnowo, za sprawą wysokiego poziomu Wisły, kluczowy problem leży jednak w tym, że inwestycja niemal w całości jest ukończona, jednostka promowa stoi zacumowana od lipca, a nikt nie jest wstanie powiedzieć kiedy prom będzie mógł wozić pasażerów. Zapewne, gdyby decydenci wiedzieli, że tak to będzie wyglądać, to zapewne nikt by nie wyraził zgody na tę inwestycję.
W sobotę na torze regatowym w Brdyujściu odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski we wioślarstwie, które zgromadził blisko 300 zawodników z całej Polski, choć w klasyfikacji generalnej triumfowały uczelnie z kujawsko-pomorskiego.
6 czerwca po raz 5. na stadionie Zawiszy Bydgoszcz zorganizowany zostanie Memoriał Ireny Szewińskiej, to po raz trzeci wydarzenie lekkoatletyczne zaliczane do najważniejszych na świecie w ramach cyklu World Athletics Continental Tour Gold. Na dobre dwa tygodnie przed memoriałem wiemy już, że będą mocne nazwiska, jakich do tej pory nie było w Bydgoszczy.
Kto odpowiada za pocisk pod Bydgoszczą?
W poniedziałek Sejmik Województwa udzielił Zarządowi Województwa wotum zaufania oraz absolutorium za 2022 rok. Wynik głosowania - poparcie Koalicji Obywatelskiej i PSL oraz sprzeciw PiS były do przewidzeniac choć zaskoczeniem mogło być głosowanie radnego Adama Banaszaka. Dyskusja pokazała jednak, że koalicja i opozycja nadają na zupełnie innych falach.
W 2022 roku według wstępnych danych w Polsce urodziło się 305 tys. dzieci, to najmniej od okresu II wojny światowej (GUS nie udostępnił jeszcze szczegółowych danych dla województw i miast), CBOS z kolei opublikował sondaż z którego wynika, że jedynie 32% Polek w wieku 18-45 lat planuje potomstwo.