Zapraszamy na czwarte wydanie naszego przewodnika zagranicznego w formie wideo. Chcąc rozwijać tą formułę prezentujemy dzisiaj kilka tematów, zaczniemy od nietypowego wyrazu solidarności z Ukrainą jakie miało miejsce w Brukseli, przyjrzymy się temu jak Polacy liczą na to, że KPO pozwoli rozwiązać kryzys energetyczny spowodowany wojną w Ukrainie, a skończymy na tym, że w Dani pierwszy raz w historii nie odnotowano żadnego napadu na bank, co wiąże się z rozwojem płatności bezgotówkowych.
W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że Sejmik Województwa uchwalił podwyżki egzaminów na prawo jazdy dla WORD-ów w Bydgoszczy, w Toruniu, we Włocławku oraz ich oddziałów w Inowrocławiu i Grudziądzu. W piątek uchwała został opublikowana przez wojewodę w Dzienniku Urzędowym, zatem znany jest już jej termin wejścia w życie.
Pod koniec lutego rozstrzygnął się dalszy los petycji skierowanej do Parlamentu Europejskiego w sprawie uznania Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej TEN-T. Petycję przygotował Nowy Bursztynowy Szlak poparty przez m.in. Radę Miasta Bydgoszczy, Województwo Kujawsko-Pomorskie, Radę Miejską w Solcu Kujawskim, Stowarzyszenie Polskich Regionów Korytarza Bałtyk-Adriatyk, ostatnio do grona sygnatariuszy petycji dołączył też Zarząd Portu Morskiego w Gdyni.
W ostatnim czasie dziennikarze Gazety Wyborczej ujawnili, że oprogramowanie szpiegowskie Pegasus było wykorzystywane przeciwko prezydentowi Sopotu Jackowi Karnowskiemu. Od dłuższego czasu wiemy, że kontroli operacyjnej przy użyciu Pegasusa używano także wobec prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzy. W niedzielę na sopockim molo odbył się więc samorządowców, będący wyrazem poparcia dla inwigilowanych samorządowców.
Wystawa ,,Charków Ślady Wojny” została otwarta w Bydgoszczy 24 lutego na Moście Staromiejskim, dokładnie w pierwszą rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę. Fragmenty wystawy prezentujące zniszczone budynki, w tym zajezdnie tramwajową można zobaczyć na naszym materiale filmowym, warto też zobaczyć ją osobiście spacerując ulicą Mostową. Ta wystawa nie przeszła bez echa w mediach ukraińskich z Charkowa.
W sobotę Radio PiK poinformowało o śmierci redaktora Andrzeja Krystka w wieku 76 lat. W lokalnym środowisku dziennikarskim uznawany był on za legendę, bowiem w zawodzie przepracował ponad 50 lat. Był postacią dość pozytywnie odbieraną, nie było w jego pracy kontrowersji.
W listopadzie informowaliśmy o kontrowersyjnych wydatkach fundacji Bezpieczny Świat, która otrzymała od wojewody spore pieniądze na opiekę nad uchodźcami. Fundacja kupiła za te środki chociażby buty do biegania za 750 zł para oraz zleciła usługi w firmie prezes fundacji za kilkadziesiąt tysięcy złotych, natomiast służby wojewody te środki zaakceptowały. Przed tygodniem fundacja za tą działalność otrzymała podziękowania od konsula generalnego Ukrainy Ołeksandra Płodysty.
W na sesji Sejmiku Województwa w dniu 27 lutego Sejmik Województwa nadał zaszczytne wyróżnienia Stella Copernicana Cuiaviae et Pomeraniae działającemu od 2004 roku w Bydgoszczy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. To jedna z najważniejszych instytucji NATO w Europie zajmująca się przygotowywaniem oficerów do misji wojskowych oraz budowaniu interoperacyjności między siłami państw członkowskich i sprzymierzonych.
W sobotę na torze regatowym w Brdyujściu odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski we wioślarstwie, które zgromadził blisko 300 zawodników z całej Polski, choć w klasyfikacji generalnej triumfowały uczelnie z kujawsko-pomorskiego.
6 czerwca po raz 5. na stadionie Zawiszy Bydgoszcz zorganizowany zostanie Memoriał Ireny Szewińskiej, to po raz trzeci wydarzenie lekkoatletyczne zaliczane do najważniejszych na świecie w ramach cyklu World Athletics Continental Tour Gold. Na dobre dwa tygodnie przed memoriałem wiemy już, że będą mocne nazwiska, jakich do tej pory nie było w Bydgoszczy.
Kto odpowiada za pocisk pod Bydgoszczą?
W poniedziałek Sejmik Województwa udzielił Zarządowi Województwa wotum zaufania oraz absolutorium za 2022 rok. Wynik głosowania - poparcie Koalicji Obywatelskiej i PSL oraz sprzeciw PiS były do przewidzeniac choć zaskoczeniem mogło być głosowanie radnego Adama Banaszaka. Dyskusja pokazała jednak, że koalicja i opozycja nadają na zupełnie innych falach.
W 2022 roku według wstępnych danych w Polsce urodziło się 305 tys. dzieci, to najmniej od okresu II wojny światowej (GUS nie udostępnił jeszcze szczegółowych danych dla województw i miast), CBOS z kolei opublikował sondaż z którego wynika, że jedynie 32% Polek w wieku 18-45 lat planuje potomstwo.