Jesteś tutaj: HomeInowrocławArtykuły filtrowane wg daty: sobota, 25 marzec 2023

Historia bydgoskiej PESA trochę przypomina sinusoidę, a korzenie firmy sięgają czasów pruskich i połowy XIX wieku. Najnowsza historia to okres po 1989 roku, gdy przeprowadzona w kolejnych latach prywatyzacja była bliska doprowadzenia zakładów do bankructwa, nowi właściciele po kilku latach sprawili, że marka PESA (nazwa funkcjonująca od 2001) roku zaczęła się kojarzyć z sukcesem. Po kilkunastu latach znowu firma znalazła się na zakręcie.

Opublikowano w Bydgoszcz

Aktywności atakujące Ukraińców towarzyszą nam właściwie od początku rosyjskiej agresji wobec Ukrainy, eksperci nie bez powodu wskazywali, że w ten sposób internet może być na celowniku rosyjskich służb, których interesie jest zniechęcanie społeczeństw państw zachodnich wobec pomocy dla Ukrainy, co w praktyce ułatwiłoby osiągnięcie przez rosyjskie wojska celów. Internetową aktywność antyukraińską bada Instytut Monitorowania Mediów (IMM) oraz Stowarzyszenie Demagog.

Opublikowano w Regionalne

Wzrost cen energii i rosnący nacisk na ograniczanie emisji powodują, że również kolej – która pod tym względem i tak jest już najbardziej ekologicznym środkiem transportu – musi myśleć o przechodzeniu na odnawialne źródła energii. Prąd z OZE ma być produkowany m.in. na farmach wiatrowych i fotowoltaicznych, powstających w pobliżu torów i innych obiektów kolejowych. Takie plany ma również SKM Warszawa, która chce zainwestować w fotowoltaikę i magazyny energii w swojej bazie na warszawskich Szczęśliwicach. – Zastanawiamy się też nad próbą miniinstalacji magazynowania energii w wodorze – mówi prezes spółki Alan Beroud.

Opublikowano w Magazyn
sobota, 25 marzec 2023 06:56

Wraca temat ,,prywatyzacji” ulicy Jatki

Ulica Jatki w obecnym kształcie funkcjonuje od kilku lat, powstała ona po rozbiórce Kaskady, tworząc jeden z ciekawszych pasaży w Bydgoszczy z restauracjami. Właścicielem budynków ulokowanych przy ulicy Jatki jest Adam Sowa, który zainteresowany jest kupnem tej ulicy, wówczas straciła by ona status drogi publicznej.

Opublikowano w Bydgoszcz

Ksiądz profesor Dariusz Oko w 2020 roku wydał książkę ,,Lawendowa mafia” - Wstrząsająca, odważna książka, w której ks. Dariusz Oko, profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, podejmuje próbę rzucenia światła na działająca w Kościele homoseksualną, lawendową mafię, która niczym ukryta choroba toczy Kościół – czytamy w opisie do tej książki. W książce pojawiają się nawiązania do spraw związanych z bp. Janem Tyrawą oraz jego związkami z nieżyjącym już kardynałem Gulbinowiczem. Były ordynariusz diecezji bydgoskiej pozwał ks. prof. Oko.

Opublikowano w Bydgoszcz

Warte obejrzenia

  • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

    W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

  • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

    Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
    Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

« Wrzesień 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
  • Złożono ostatni wniosek o ZRID dla drogi S10. Na pozostałych odcinkach widać opóźnienia

    W ubiegłym tygodniu firma Rubau Polska, która wygrała przetarg na budowę odcinka Toruń Zachód – Toruń Południe (węzeł autostradowy) drogi ekspresowej S10 złożyła do wojewody wniosek o wydanie ZRID. Zezwolenie Realizacji Inwestycji Drogowej to dokument kończący proces przejmowania terenu pod inwestycję, który pozwala rozpocząć fizyczne prace budowlane. Do tej pory dla żadnego z odcinków S10 Bydgoszcz-Toruń nie wydano jeszcze ZRID.

  • Temperatury w Europie rosną dwukrotnie szybciej niż globalnie

    Marzec 2024 roku był 10. miesiącem z rzędu, który pobił rekord temperatur w historii globalnych pomiarów dla danego miesiąca roku – wskazują dane Copernicus Climate Change Service (C3S). Średnia temperatura wyniosła 14,14 st. C, czyli o 0,73 st. C więcej niż średnia dla marca z lat 1991–2020. Marzec był też o 1,68 st. cieplejszy niż w okresie przedindustrialnym, do którego odnoszą się globalne cele zawarte w porozumieniu paryskim. Kolejny miesiąc z rekordem ciepła oznacza nasilone zjawiska klimatyczne, również te ekstremalne. 2023 rok był w Europie okresem rekordów w tym zakresie, m.in. największych pożarów, powodzi czy fal upałów – wynika z raportu C3S i Światowej Organizacji Meteorologicznej.

Wiadomości z regionu