W czwartek 2 marca na Portalu Kujawskim nie ukażą się publikacje dotyczące tematów bydgoskich. Jest to symboliczne pokazanie zagrożenia jakie dla niezależnych mediów i lokalnej demokracji stanowi wydawanie przez ratusz swoich mediów, które podlegają bezpośrednio władzom miasta. W ten sposób chcemy raz w miesiącu pokazać, że obecna sytuacja w Bydgoszczy jest nadzwyczajna.
1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – tego dnia po raz kolejny w bydgoskim zespole szkół imienia Luisa Braille w Bydgoszczy odbył się konkurs wiedzy o polskim państwie podziemny, pod patronatem medialnym Portalu Kujawskiego. Zagadnienie jakie wchodzą w tą tematykę są bardzo szerokie, bowiem dotykają także funkcjonowania polskich władz na uchodźstwie, czy Powstania Warszawskiego. Tak samo jak to bywało w poprzednich edycjach, wrażeni robił poziom wiedzy uczestników.
W połowie lutego informowaliśmy o interpelacji radnego Jarosława Katulskiego, który wykonuje zawód lekarza ginekologa, w sprawie wprowadzenia wojewódzkiego programu in vitro, który refundowałby część jej kosztów parom chcącym mieć potomstwo. Z takim postulatem w formie petycji wystąpiła też radna Agnieszka Kłopotek. Procedurę in vitro od wielu lat swoim mieszkańcom refunduje Bydgoszcz.
Ostatnie dnia lutego poznaliśmy oferty w przetargu na opracowanie rewitalizacji Placu Kościeleckich, na to zadanie Bydgoszcz otrzymała dotację w kwocie ok. 5 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych. Oferty złożone w przetargu są jednak prawie trzy razy wyższe.
Dwa tygodnie temu informowaliśmy o korespondencji pomiędzy posłem Bartoszem Kownackim i marszałkiem Piotrem Całbeckim w sprawie przywrócenia pociągów na linie kolejową Inowrocław – Żnin. Jak się okazuje pod wnioskiem w tej sprawie podpisało się kilkaset osób. Na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa pytał o to ponownie radny Michał Krzemkowski, powołując się na wystąpienie posła Kownackiego.
Zwrot wielki nie jest tutaj przypadkiem, bowiem mowa o zadaniu, w skład którego wchodzić miało 157 różnych budów, zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Celem projektu jest dostosowanie kanalizacji deszczowej do dzisiejszej wielkości miasta, aby rozwiązać problem z zalewaniem ulic po intensywniejszych opadach. Bydgoszcz chyba najbardziej ambitnie podeszła do tego problemu z polskich miast, projekt dofinansowywany przez Unię Europejską napotkał jednak na kłopoty, jedną z nich była pandemia COVID-19, ostatni rok to z kolei skutki gospodarcze wojny na Ukrainie.
W sobotę na torze regatowym w Brdyujściu odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski we wioślarstwie, które zgromadził blisko 300 zawodników z całej Polski, choć w klasyfikacji generalnej triumfowały uczelnie z kujawsko-pomorskiego.
6 czerwca po raz 5. na stadionie Zawiszy Bydgoszcz zorganizowany zostanie Memoriał Ireny Szewińskiej, to po raz trzeci wydarzenie lekkoatletyczne zaliczane do najważniejszych na świecie w ramach cyklu World Athletics Continental Tour Gold. Na dobre dwa tygodnie przed memoriałem wiemy już, że będą mocne nazwiska, jakich do tej pory nie było w Bydgoszczy.
Kto odpowiada za pocisk pod Bydgoszczą?
Duże kontrowersje w Polsce, ale też za granicą, bowiem obok niepokoju wyrażanego przez Brukselę, sprawę komentuje też Waszyngton – budzi powołanie decyzją większości parlamentarnej Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo. Komisja, którą kierować będą politycy, może bowiem eliminować z życia publicznego np. przedstawicieli opozycji. Głos w tej sprawie jako pierwszy z samorządów wojewódzkich zabrał Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
W poniedziałek Sejmik Województwa udzielił Zarządowi Województwa wotum zaufania oraz absolutorium za 2022 rok. Wynik głosowania - poparcie Koalicji Obywatelskiej i PSL oraz sprzeciw PiS były do przewidzeniac choć zaskoczeniem mogło być głosowanie radnego Adama Banaszaka. Dyskusja pokazała jednak, że koalicja i opozycja nadają na zupełnie innych falach.